Diskuse k článku

Tomáš Halík: Desatero argumentů ke strachu z islámu

Inspirován zářijovým projevem papeže Františka před americkým Kongresem napsal držitel Templetonovy ceny Tomáš Halík pro LN esej jako příspěvek do české debaty o islámu a lidech, kteří utíkají před válkou a terorem náboženských fanatiků do Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Dle mého mdlého názoru.

ty ani nevíš co to inteligence je ty šašku.

0/0
18.10.2015 13:51

J. Poděbradský

necham se pooucit, ale nekoukej do wikipedie !

0/0
18.10.2015 13:55

Víš ono poučovat lidi jako jsi ty má stejný smysl jako doufat,že automatická pračka dostane rozum.P.S.-ty se nejdřív nauč pravopis pooučovateli mdlého názoru.

0/0
18.10.2015 14:34

J. Poděbradský

když automatická pračka dostane rozum, bude na tom stejně jako ty..... .-DDD

0/0
18.10.2015 15:12

no vidíš automatická pračka může dostat rozum,myšlenka hodná tvého génia.Jsi prostě 1*.Ale klidně ode mě zas něco opiš když nejsi sám kromě nadávek nic vymyslet.

0/0
18.10.2015 18:10

T. Beren

Je to jistě k zamyšlení,

ale podle reakcí diskutujících mám pocit, že jediným, kdo text T. Halíka pochopil, je p Meisner. V takové společnosti to mají rozumní lidé dost těžké.

0/0
18.10.2015 0:09
Foto

K85a33r18e96l 82P33l67í90h81a35l 2519355918571

Re: Je to jistě k zamyšlení,

Váš příspěvek je krátký, k tématu článku nic neříkající, zato o Vás mnohé vypovídající.

0/0
18.10.2015 4:23

J. Křivan

Pane Urbanče, předběhl jste mne.

0/0
18.10.2015 9:59

S jistým despektem posuzuji chování a názory lidí, kteří sami sebe a ostatní jen názorově souznějící, považují za rozumné.

0/0
18.10.2015 13:13
Foto

Babul

Bůh a Halík...

Halíku, Pán Bůh to vidí. V jednoho boha věřiti budeš! Kdo je tvůj bůh? A kdo je bůh islamistů? Bůh je přece jen jeden. Platí to i pro islamisty? Ty se schováš v Americe a nám budeš kázat, co a jak máme dělat? Fuj s tebou, ámen.

0/0
17.10.2015 22:11

B. Chalupa

Poněkud jednostranné

Pan Halík se hned v úvodu dopouští jisté manipulace - jakoby on a jeho udivení američtí přátelé zapomněli na téměř půl milionu lidí z jiných zemí (Ukrajina, Rusko, Syrie, Řecko, Vietnam...), kterým Češi již nabídli svou pomoc, své území, svůj sociální systém atp. Pokud si to přepočítáme na velikost naší země a počet obyvatel, za co se máme stydět pane Halíku? A to jsem nevyjmenoval ostatní formy pomoci, kterou ČR nabídla a nabízí v rámci řešení migrační krize...Napsal jste mnoho slov, které jsou v podstatě sebemrskačské a vzápětí sám

konstatujte, že "nechcete bagatelizovat" to či ono....jenže vy to

bagatelizuje. A právě to co údajně "nechcete bagatelizovat" je oním

jádrem problému.

Mohl byste mi prosím, z pohledu vaší filosofie, okomentovat nábožensko-strategické cíle, tak jak je zcela bez skrupulí definují hlavní Islámské autority? Odhlédnu-li od toho, že souhlasím s tím, že ne každý muslim je terorista, ale téměř každý terorista je muslim(fanatik), pak se musím zamýšlet i nad efektem naší nenásilné demokracie. V této chvíli část

0/0
17.10.2015 17:56
Foto

J56i13b 68J32i43b 5784164317237

Halíkův brainwashing v praxi

Tomu se říká brainwashing jak vyšitý…

A při tom takový dobrý svazák to byl, verše do obrany lidu psal:

.

http://www.novarepublika.cz/2015/08/kdo-je-vlastne-tomas-halik.html

.

Ale to budou nejspíš jen nějaké pomluvy…

0/0
17.10.2015 16:19

T. Beren

Re: Halíkův brainwashing v praxi

..., protože je to z pera Daniela Solise.

V poslední větě máte samozřejmě pravdu. Takových volů, kteří se dusí nenávistí, závistí či neschopností zaujmout vlastní osobností, a tak aspoň pomlouvají ty, kterým nesahají ani po kotníky, by bylo možné vyjmenovat více.

0/0
17.10.2015 23:52

J. Poděbradský

hehehehe, Solise znám osobně a je ten poslední , který by někoho pomlouval k větší slávě své osoby..To co napsal je skutečnost

0/0
18.10.2015 8:56

T. Beren

Vas osobni vztah k Solisovi vubec nevylucuje to, co jsem napsal. Naopak. Je znama vec, ze takovym lidem lezi Halik v zaludku. O neco vyse Vas vcelku trefne pojmenoval p. Hak. :-)

0/0
18.10.2015 10:04

J. Poděbradský

ano, ale asi jsem slepy, nic tam nevidim! Asi jsi vedma!

0/0
18.10.2015 12:02
Foto

K21a45r52e33l 94P35l34í28h45a81l 2199435758931

Já nejsem ani Západ, ani Rus,

já jsem Moravan a všichni s tím škatulkováním mi vlezte na záda. Dokud pořád někdo bude mít tendence někoho někam strkat, řadit, začleňovat a vytvářet tak podprahovou morální povinnost dodržovat nějaká pravidla toho či onoho smlouvami neztvrzeného a smyšleného spolku, pak tu ve vzduchu bude pořád viset napětí. Mimochodem, vojenské intervence v muslimských zemích nebyly vedeny pod hlavičkou EU, pak jako člen EU nemám legitimní, natož legální, povinnost nést následky. Dokud budou západní země hrát paralelní politiku k té společné unijní, budou úspěšně tuto unii rozvracet. Uprchlíci jsou jen následkem nevyhraněnosti západní politiky, která nehraje za EU ani NATO, ale vytváří jakési silové pakty mezi jednotlivými členy těchto společenství. Nedivte se, že někteří vzhlíží k Rusku - je to totiž pro ně jednoznačně determinovaná země, kdežto o Západě nevíme, zda je to NATO, EU, nějaké spolky či každý sám za sebe. Lid chce politické jistoty a ty Západ zrovna dvakrát přesvědčivě nedává.

0/0
17.10.2015 15:28
Foto

Jiří Doležal to vystihl na 100%

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/66947/proboha-zeman-ma-pravdu.html

0/0
17.10.2015 14:22
Foto

nemá cenu spekulovat co může nastat

když už existují reálné a opakované zkušenosti z Evropy

https://www.youtube.com/watch?v=CuZDFYoKoVM

https://www.youtube.com/watch?v=46XT_NY14nE

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/66612/v-mesite-al-aksa-vyzyvali-k-dobyti-evropy-pomoci-uprchlicke-vlny.html

http://www.cbn.com/cbnnews/world/2012/March/Belgistan-Sharia-Showdown-Looms-in-Brussels/

Některé ukázky jsou již několik let staré a situace se od té doby ještě zhoršila.

A věrohodnost pana Halíka je asi tak stejná jako paní Roithové

https://www.youtube.com/watch?v=6dp6MkO5IIc

0/0
17.10.2015 14:04

J. Lepka

Mýlit se je lidské, setrvávat v bludu však pošetilé.

Přestože lze s mnoha Vašimi argumenty souhlasit, nic to nemění na faktu, že vůči islámu musí být Evropa ostražitá. Zvláště Vy jistě znáte historii muslimských výbojů v tehdejším světě a jistě budete souhlasit, že se situace nijak zvlášť nemění. Ono ani tak nejde o statisíce a milióny umírněných, ale o to asi 1% radikálních. I kdyby to nebylo procento, ale promile, znamená to při odhadované migrační vlně jednoho miliónu uprchlíků přibližně 1 000 / slovy jeden tisíc/ potenciálních radikálů. Ale ani to neznamená, že jsou všichni potenciální teroristi, znamená to pouze a jenom, že ta zbývající většina souvěrců proti nim NIKDY nezasáhne a budou jen souhlasit s jejich konáním, protože je to v souladu s Koránem.

Nemluvě už o tom, že to znamená rozvrat sociálních rozpočtů všech států EU, ty jsou už nyní napnuté k prasknutí, vzpomeňte na nesmírně vysokou nezaměstnanost v jihoevropských státech. A co dokáže závist a nenávist za nesplněná přání nechci ani domýšlet, nemluvě o oprávněných obavách,

0/0
17.10.2015 11:57
Foto

K43a24r29e28l 93P72l94í19h81a54l 2259255388341

Re: Mýlit se je lidské, setrvávat v bludu však pošetilé.

Máte pravdu, v každé společnosti jsou magoři, nás nevyjímaje. Většina v každé společnosti se chová pragmaticky a tedy pokud se jí zrovna hodí nechat znít názor takový nebo makový, nechá ho znít, dokud to bude mít přínos. Občas se stane, že se většina rozdělí, protože těch názorů přinášející přínosy může být povícero a přitom mohou být protichůdné... To je rozdíl v chování mezi jedincem a davem - jedinec může konat jen jedno nebo druhé, nelze jej proporčně dělit, kdežto milionová společenství ano. Mnozí to nechápou a na dav nahlížejí jako na jedince. Pak vznikají křivdy. Ať už je to s otázkou, zda přijmout nebo nepřijmout jakkoliv, katastrofální pro nás je, že se nedodržují společně přijatá pravidla. Obecně společenství jsou vystavována různým zkouškám, ale pokud přestane platit právo a dohody, nastane rozvrat. EU nepotápí samotní uprchlíci, ale katastrofální vnitřní selhání a ztráta vzájemné důvěry mezi členy.

0/0
17.10.2015 15:13

Z. Meisner

Pane Urbanče jste zde zatím asi jediný, kdo není troll nebo frustrát z hospody 4.kategorie.

Že nejste ani Západ ani Rus – je nic neříkající sdělení. Být Rusem může znamenat být Naděždou Tolokonikovovou z PussyRiot nebo kozákem v papaše, který je s gorilami za zády, seřeže bičem dřív než holky stihnou jediné gesto. Jste Moravan. Co to znamená, třeba že máte sklípek? No a?

V Halíkově desítce bodů je 7 kde kněz připomíná (zaplať Bůh) věci pro mne samozřejmé a logické. O zbylých bych možná diskutoval ale asi by šlo jen o úhel pohledu.

Kdo žehrá na hodnotový zmatek v EU resp.světě anglosaském, o to více by, aby žehrat nemusel,měl hodnoty definovat a hájit. Československo (nebylo v r 45 jediné) vymetlo do Německa, do šílené poválečné mizerie 3 miliony ožebračených pracovitých lidí. O generaci později jsme zírali na německý hospodářský zázrak, o tři generace později jakž takž kultivujeme býv.sudety. Nyní, když jsme morálně i ekonomicky zmatlali i takovou maličkost, jakou čerpání EU peněz, Němcům p

0/0
17.10.2015 18:43

Z. Meisner

jakou čerpání EU peněz, Němcům přeposíláme zástup "machometánů". Respektive ani to, jdou jinudy, jsme pro ně vosk. Namísto, abychom jejich existenci vzali jako oživení a ozdravnou šanci jak se vybabrat z vlastenectví 19. století, kultivovaného později vodkou a fernety.Nebylo by to jednoduché ale pokud jednoduché, nebylo by ve výsledku cenné.

0/0
17.10.2015 18:46
Foto

K11a32r84e63l 19P96l60í40h98a71l 2659575178161

Zdánlivě nic neříkající sdělení, že jsem Moravan, znamená, že mám své hodnoty a ty nemusí nutně znamenat pouze doslovně přízemní sklípek. Nejsem národovec, slovo Moravan pro mne neznamená národ definovaný občankou, v níž je cosi napsáno. Je to kultura. Na národ centrálně zřízený já kašlu, protože hodnoty nejsou dány genetickou dědičností, ani OP, ale dlouhodobým pěstěním až po té, co člověk spatří světlo světa. Stejně bych se mohl zeptat, co znamená být Zápaďák? Přízemní pojídání hamburgerů? Vy si ten Západ hrozně idealizujete, o čemž svědčí Vámi zmíněně a z kontextů vytržené historické poznámky, kterými jste se pokusil dokázat naší českou neschopnost. Nezapomínejte, že Západ se svými ideály nespadl znenadání z nebe, ale že ty hodnoty vznikly postupně až poté, co se Západ pokaždé zděsil svých vlastních hrůz a to zdaleka nebyla jen první a druhá světová. Já se obávám, že Západ není ve svých zásadách tak pevný, jak bychom si rádi představovali a jak si jej idealizujeme. Věcí, které by se

0/0
17.10.2015 20:30
Foto

K53a82r23e80l 18P52l88í28h58a87l 2369505258351

daly zmínit, je spousta a dalo by se o nich psát asi hodně dlouho, pokud bychom je chtěli podrobně analyzovat. Co se týče obecného přijímání přespolních, proč ne. Ale je veliký rozdíl mezi postupnou absorbci konané v malých dávkách a nárazovým masivním přívalem. Nezapomínejte, že ti uprchlíci automaticky dostávají téměř všechny západní práva a hodnoty, ale sami nejsou navyklí tomu, co tvoří druhou stranu téže mince - západním povinnostem. Je to tedy silně asymetrická situace a nemám pocit, že se ji podařilo v minulosti všude na Západě zvládnout. Ani my si nedokázali vyřešit otázku Romů, tak na základě čeho očekáváte, že bychom zvládli několik tisíc muslimů? Patrně je to Váš ideál, že by to tak být mělo, ale ideál je ideál, v životě jde o to, jak se k tomu ideálu reálně přiblížit. Prohlašovat vznešené myšlenky je krásná věc, ale pokud jsou v praxi těžko realizovatelné, pak jsou to demagogie.

0/0
17.10.2015 20:43

Z. Meisner

Západ neidealizuji. Prvou naivitu Západu jsem registroval poč. 90 let., když jsem, bydlíc na atlantském pobřeží koukal, jak naivně si místní lidé i politici idealizovali nás, maje za to, že jsme výspa demokracie bla bla, a já, s vodou za zády jen zíral, jak ČSFR s odpuzujícím prognostikem (národ jej akceptoval) směřuje na Západ tak překotně, že až přes vodu – do banánových republik.

Ano, zmínkou o vlastenectví 19.stol. jsem zjednodušoval, jde o provinčnost Povondrů (Válka s Mloky), i ti, kdo neskákají na Staromáči ji v sobě mají, viz fantasmagorická diskuse o análním kolíku nad Letnou od mystifikátora který přesvědčil českou kotlinu že je architekt světový a navrhl "blob", zatímco ve zbytku světa je technický výraz blob něco jiného.

Píšete, že jsem se pokusil dokázat českou neschopnost, sám uvádíte, že jsme si nedokázali vyřešit ani otázku Romů. Se smutkem přitakávám, ne nedokázali, ale během jediné generace jsme ji eskalovali, důvody jen a pouze vnitřní. Takže oba vlastně ilustrujeme, že na rozdíl od Švédů, Holanď

0/0
18.10.2015 7:54

Z. Meisner

rozdíl od Švédů, Holanďanů, o to menší schopnost absorbce "jinověrců" národem který nábožensklou víru prakticky nemá, pokud ano, tak agnosticismus. Zde p.Halík trefil do černého. Sami ideově indiferentní (též zmiňujete) se dvojnásob děsíme konfrontace s někým, kdo je možná nábožensky zakotvenější.

Asymetrické situace jsem si vědom, PROTO můj příspěvek končil konstatováním, že zvládnout migrační náraz by bylo nejednoduché ale PRÁVĚ PROTO ve svém výsledku ozdravnější a cennější. "Světová", "historická....." Praha, by zažila třeba Syřany, jejichž kultura je o 3 tisíce let starší.

0/0
18.10.2015 7:56
Foto

K69a78r79e20l 94P92l43í58h34a79l 2659965638121

Být kritický k sobě je správné, ale pakliže ani na Západě není vše ideální, pak nemá smyslu ČR shazovat před západními zeměmi. Jsme národ nevelký a navíc ležící uprostřed Evropy a tak se v dějinách jakousi křižovatkou zájmů z té nebo oné strany. Potkaly nás velké zvraty přicházející zvenčí, za něž neneseme zodpovědnost nebo jen její menšinovou část. Zlobit se na obyvatele z území ČR, že přirozený vnitřní vývoj jejich společnosti byl několikrát násilně přerušen, je velice nespravedlivé. Zapomínáte na to, že vývoj společností trvá stovky let a není to cesta přímá, ale Vy by jste po ČR chtěl, aby to bylo za 25 let. Buďte realista. Ostatně, úroveň země není definována jen HDP, jeho výše může být ovlivněna i jinými okolnostmi než jen hodnotovým žebříčkem. Patříme mezi nejsvobodnější země, ve které můžeme koupit v obchodě mák, jít po ulici s lahváčem nebo schovat obraz prezidenta, aby na něj nekálely mouchy. A toho si mnozí neváží a srovnávají jen vybrané hodnoty, které se jim zrovna hodí.

0/0
18.10.2015 15:55
Foto

K25a57r62e46l 64P88l65í98h41a43l 2169845458811

Protože integrace v EU je už poměrně těsná, nedá se hovořit o nějakém volném spolku, znamená to také chovat se zodpovědně tak, aby žádný člen svým jednáním nepoškozoval ostatní. Vojenské intervence v muslimských zemích nebyly vedeny ani pod hlavičkou NATO ani EU, západní země je vykonaly na vlastní triko, čímž nepochybně nějakým dílem přispěly k současné uprchlické vlně. Postup západních zemí hodnotím jako velice nezodpovědný, nelegitimní a především je to pro mne zrada toho, co mělo být smyslem EU - dělat věci společně. Obecně se mi zdá, že v hodnotovém žebříčku západních zemích je dodržování závazků poměrně nízko. Jiným příkladem jsou např. Maastr. kritéria, se kterými si zadek vytřeli i Němci, kteří tak bouchali do stolu během jednání s Řeckem. PS: vyšel článek o S. Arábii. Západ hájí hodnoty jen tehdy, když to nepřekáží byznysu. Halík nebezpečně ztratil schopnost nestranné kritiky.

0/0
18.10.2015 16:15

J. Křivan

Pýcha a nadutost Vám tentokrát zatemnila realitu

Pane Meisner, dovolím si Vás upozornit na kouzlo nechtěného, kterým jste sám sebe zařadil mezi trolly nebo frustráty z hospody 4.kategorie.

PS. K článku nemá smysl se vyjadřovat, je to stále stejné klišé.

0/0
17.10.2015 22:36