Diskuse k článku

Tomáš Halík: Desatero argumentů ke strachu z islámu

Inspirován zářijovým projevem papeže Františka před americkým Kongresem napsal držitel Templetonovy ceny Tomáš Halík pro LN esej jako příspěvek do české debaty o islámu a lidech, kteří utíkají před válkou a terorem náboženských fanatiků do Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: "... kteří mne v zuřivých dopisech ...

Tak si to zkuste dočíst a zapřemýšlet nad tím, co v tom článku je.

0/0
20.10.2015 12:58

Re: "... kteří mne v zuřivých dopisech ...

Clanky, resp. autory, kteri hned v uvodu sve prace pouziji takovyhle "faul", nepovazuji za ty, kteri by me mohli jakkoliv obohatit. Maximalne me tak mohou utvrdit v mem nazoru na ne, coz se prave panu Halikovi povedlo. A stacilo mu k tomu par vet v uvodu...

0/0
20.10.2015 14:14

Re: "... kteří mne v zuřivých dopisech ...

Pan Halík na faulech různých druhů vcelku úspěšně staví. Stačí se pozorněji začíst do prakticky jakékoli jeho knihy.

0/0
20.10.2015 22:26

Re: "... kteří mne v zuřivých dopisech ...

Pane Matějů - ano pan Halík má pravdu. Ve všech "diskuzích" shledávám jeden společný rys - sprostota, vulgárnost a agresivita textů jde až velmi často ruku v ruce s gramatickou ubohostí pisatele. Bohužel, ač chyby ve svém textu nemáte, řadíte se obsahem svého příspěvku mezi ně. Vy nemáte ani potřebu se zamyslet nad argumentací jiného, vy jste si jist svou "pravdou" a cítíte se dobře jen mezi svými - těmi, kteří tu vaši pravdu potvrzují. Jsou to ovšem převážně ti, kteří nezvládli ani učivo páté třídy.

0/0
20.10.2015 20:41

J. Dvořák 188

Nicméně mám za to, že

Že Halík a jemu podobní ať již se jmenují jakkoliv hlásajíci nutnost sebevraždy přistoupením na požadavky zdivočelých muslimských hord nadále živ byl ! Ten lotr v rouše beránčím preventivně do Ameriky zahnul kramle aby ho nepostihlo to zlé které s muslimskými nájezdníky přichází!!!

0/0
20.10.2015 9:37

Re: Nicméně mám za to, že

Pane Dvořáku, zkuste se zamyslet nad tím, co a jak jste napsal. Možná se trochu zastydíte. Ale upřímně, pochybuji o tom.

0/0
20.10.2015 20:44

...a ještě k bodu deset, ten je

dobře vidět, protože je blízko u diskuse: "bojíme se cizí identity, protože jsme možná tu svou ztratili". A proč jsme ji ztratili? Není to i proto, že jsme vstoupili do těch globalizačních, homogenizačních spolků, do kterých onehdá buntoval i pan laureát duchovní nobelovky? A to jako když jsme už ztratili tu svou identitu, tak sem můžeme pustit příval těch, co neztratili tu svou? Toť vskutku ukázkový halíkovský logismus.

0/0
20.10.2015 8:38

Z. Meisner

mluvte za sebe.

jestli Vámi zmíněné argumenty jsou chápete jako důvody nedoststku identity, tak mluvte za sebe. Obávám se, že právě zde má p.Halík pravdu, vývoj tohoto stavu je staršího data než nástup do vašich "globalizačních, homogenizačních spolků".

0/0
20.10.2015 8:44

Však také za sebe mluvím.

Tento vývoj je sice již staršího data, ale ty globalizační, homogenizační spolky jen napomáhají dalšímu odcizení a akcelerují ho. A důvodů proč lze najít mnoho. Taky mne napadá, kde byl páně Halíkův hlas, když začly a probíhaly války za svobodu Iráku, Libye, když svobodomilovní, byť občas kanibalističtí rebelové v Sýrii začli s podporou USA bojovat s Asadem. Tehdy bylo jeho mlčení zcela ohlušující.

0/0
20.10.2015 8:52

Re: ...a ještě k bodu deset, ten je

Ztratili jsme ji dvěma ideologiemi, které naprosto zpřeházeli hodnoty jedince. On strach z pekla či trestu božího byla vcelku slušná pobídka, žít aspoň trošku slušně. Ony ty křesťanské cnosti - pokora, štědrost, přejícnost, mírumilovnost, cudnost, střídnost a činorodost mnoha lidem nic neříkají.

0/0
20.10.2015 13:07

Re: ...a ještě k bodu deset, ten je

Mám pocit, že s trochou mělkého myšlení se na nacismus a především komunismus dá vymlouvat klidně ještě půl tisíciletí. Už teď nám z toho vzniká takové dogma.

0/0
20.10.2015 22:24

Re: ...a ještě k bodu deset, ten je

Jasně. Lidi žili slušně, protože se báli pekla. Až na občasné přestávky, třeba třicetiletou válku, nebo čarodějnické procesy. Jinak samozřejmě nic proti ctnostem, dnes opravdu chybějí, ale proč? Církve svobodně působí již celé čtvrtstoletí. Jak to, že za ty roky tak málo změn k lepšímu v etickém směřování lidí? Jaké pro to máte vysvětlení? Fakt nemáte nic lepšího, než komunisty?

0/0
20.10.2015 22:35

J. Orlík

Re: ...a ještě k bodu deset, ten je

Ano, to jste napsal naprosto přesně.

0/0
20.10.2015 16:56

Číst tak dlouhou slátaninu

je vzhledem k trvalému nedostatku času hříchem. Jen jsem se podíval na hlavní argumenty článku. Jak se říká "co chcete, aby dělali lidé vám, to jim dělejte". No jo, to můžu dělat i bez toho, abych pomáhal mladým silným muslimským  imigrantům ustýlat jejich postel, či dávat jim peníze. Můžu pomoct sousedce s taškou, nebo s výměnou žárovky, dát peníze když bude sluníčkový den, či neznámému bezdomovci, nebo útulku pro zvířata, nebo uklidím ten binec po neznámých čuňatech u potoka a to taky všechno často i dělám. Možností jak konat dobro je velmi mnoho a člověk není povinen pomáhat tam, kde si to establishment přeje, zvlášť když se to může brzy zařídit tak, že bude pomáhat utečencům tak jako tak, třeba až se kvůli tomu zvedne DPH. Otázkou také zůstává, zdali ty peníze od EU, které prý tak bezostyšně přijímáme, stojí za to. Jestli za to stojí celá zlikvidovaná odvětví ekonomiky, zrušená, či omezená suverenita celé země a teď i ohrožení přívalem cizinců, kteří nejsou a nikdy ani nebudou evro

0/0
20.10.2015 8:27

L. Florner

Pane Halíku,...

...děkuji za zajímavý článek a Vaše postřehy. Jako člověka si Vás velmi vážím, ale přeci jen s Vámi nemůžu souhlasit. Citace na začátku je velmi pěkná. Je pravdou, že člověk by se k jiným lidem měl chovat tak, jak by chtěl, aby se jiní chovali k němu. Jenže právě tahle citace ukazuje, jak mimo jsou mnozí lidé ve svých soudech. Existuje totiž jisté staré čínské přísloví, které popisuje cituaci o něco lépe a hlavně, nabízí řešení. "Daruješ-li člověku rybu, nasytíš ho na celý den, naučíš-li ho rybařit, nasytíš ho na celý život." Otevření hranic a akceptace libovolného počtu uprchlíků vypadá jistě líbivě a humánně, ale ve skutečnosti je to přesně naopak. Místo toho, abychom se soustředili na řešení problémů v domovinách uprchlíků, podporu svobodného života, podnikání, vzdělávání apod. (tj. naučit je "rybařit"), máme jen otevírat náruč, každý rok přepisovat kvóty a vynakládat větší a větší prostředky na nezbytnou podporu (90% uprchlíků není zaměstnatelných ani po několika letech strávených v cílové zemi, to je fakt,

0/0
20.10.2015 7:38

L. Florner

2.

...nikoliv výmysl nebo poplašná zpráva). Dáváme jim tedy rybu, Každý den novou a novou. A tváříme se přitom mile, jak bychom chtěli, aby se oni tvářili na nás, kdbychom my utíkali do Afriky nebo na Střední východ. A každý hlas proti, každé středisko odporu odsoudíme a zadusíme, prozatím verbálně. Přeci i my bychom chtěli, aby se proti nám nikdo nestavěl, když před něčím utíkáme. Taky by se nám nelíbily demonstrace proti bílým nájezdníkům v Adis Abebě, nebo diskuze o sociálním zabezpečení s komentáři, že budeme jen vysávat bohatý sociální systém kupříkladu Nigérie.

Tomuhle se, pane Halíku, říká pseudohumanita. Ve skutečnosti to s lidskostí, odpovědností a snahou něco řešit nemá společného vůbec nic. Jde jen o pozérství. S prominutím. Ano, nejspíš jsme v USA na black listu. Možná kvůli tomu, že jsme xenofobní národ plný neonácků, národ, který umí jen brát, ale nikoliv dávat. Ale možná je to celé jinak a jen to dokresluje, jak zlé dokáže být zjednodušování a paušalizace, jak hluboce zakořeněné jsou ve skute

0/0
20.10.2015 7:43

L. Florner

3.

...čnosti předsudky v celé slavné Západní společnosti a že z tohohle hlediska si nemá Západ ani Východ co vyčítat, protože jsou v něm lidé nachlup stejní. Liší se jen bohatstvím a úrovní pudu sebezáchovy a nedůvěry (pokud by Američané znali dějiny Česka a vůbec všech středo a východoevropských "barbarů", možná by i tu nedůvěru pochopili). Jen pro dokreslení, ČR nabídla v uprchlické krizi pomoc materiální, odbornou i finanční a jako jedna z mála zemí, nekrátila pomoc uprchlickým táborům v okolí Sýrie (víte, co udělali s výší pomoci zejména v Libanonu ti dobří kluci a holky z USA a "kafroni" ze Západní Evropy?). ČR byla ochotná převzít do péče sirotky, ženy a matky s dětmi, případně rodiny, přednostně neislámského vyznání. To jsou ti skutečně pronásledovaní. Jenže to vyznělo jako islamofobie a nerovný přístup k lidem. Zatímco, když Cameron prohlásil, že Británie vezme dobrovolně několik tisíc uprchlíků, které si vybere v táborech v Turecku a Libanonu, přičemž to budou přednostně sirotci, s

0/0
20.10.2015 7:44

L. Florner

4.

...vět mu tleskal. I za cenu, že tím naplní ony tajemné Bruselské kvóty. Dvojí metr? Rozhodně.

Jaká že je reakce Západu na uprchlickou vlnu? Povinné kvóty s nelimitovaným počtem uprchlíků. To jen podpoří další uprchlickou vlnu a připraví Blízký a Střední východ a Afriku o perspektivní generaci. Generaci, která by mohla, s podporou EU, začít budovat fungující instituce a ekonomiku, možná i spravedlivější společnost. Namísto toho je zve Německo, protože mají tamní sociální inženýři pocit, že je potřebují. Jako levnou pracovní sílu. To je hra na solidaritu a soucit. Ale jen hra. A v té hře vystavuje Německo distanc každému, kdo nehodlá hrát podle německých pravidel. A to už je diktát. Nejde o pomoc, protože pomoc je podmíněna jednak prosbou toho, komu má být pomoženo, ale taky, a na to se krutě zapomíná, dobrovolnou účastí toho, kdo pomáhá. Pomoc je jako láska. Ani jedno není vynutitelné a u obého, pokud se vynucuje, přichází pravý opak - odpor, odtažitost, zlost, nenávist. Je mi divné, ž

0/0
20.10.2015 7:47

L. Florner

5.

...e to moudří vůdci Západu nevědí.

A k tomu strachu s Islámu. Možná je to jen zkreslením z důvodu mého osobního úhlu pohledu, ale když se podívám na země, které mají problémy se sektářským násilím, v drtivé většině hraje ústřední roli Islám. A země, které problémy nemají? Třeba Saudská Arábie? Dodnes nevím, čím se liší od Islámského státu. Tedy mimo délky trvání, síly armády a seznamu spojenců. Jinak je to stejná krvavá diktatura stejného kultu osobnosti, jaký frčí v mnoha jiných islámských zemích.

0/0
20.10.2015 7:49
Foto

K93a51r19e91l 36P69l48í25h42a63l 2619215488471

Re: 5.

Váš příspěvek je zajímavý.

0/0
20.10.2015 17:38

Z. Meisner

pomoc na místě?

naučit rybařit

Izraelci naučili Afričeny používat kapénkovou závlahu a tak i s málem vody zúrodnit suchou půdu. Dar k nezaplacení.

Obávám se, že obdoných věcí celá velká EU nemá mnoho (nevím o nich, vím o desítky let trvajícíhm vyživování palestiského státu apod).

Obávám se, že Česko (kromě kdysi zbraní Asadovi seniorovi) je ještě impotentnější. Viz. neschopnost vlády ochránit (ani zdejší, českou !) půdu proti ničení logistickými centry stovkami hektarů zpevněných ploch.

Nutnost pomoci "tamtěm" zemím na jejich území hlásá Sobotka, Zaorálek..... Chcete-li debatu posunout dál, přijďte s nečím konkretnějším než argumentovat floskulemi našich nejvyšších.

0/0
20.10.2015 8:58

každé náboženství plodí násilí

obecné meditace o podstatě náboženských směrů bez pevných a rozhodujících kritérií mohou být namířené proti kterémukoliv z nich a mohou sloužit jen pro vymývání mozků. Kritérim nemůže být jen mnohosloví o lásce, mravnosti, o posmrtném štěstí v nebi nebo o Bohu. Rozhodujícím hlediskem může být pro každého jen rozměr násilí a kriminality, které jednotlivé náboženské směry produkují.

O náboženské kriminalitě všech směrů existují nepředpojaté studie i každodenní zprávy. V USA, kde panuje křesťanství až po zákaz výuky evoluční teorie a zákaz veřejných funkcí až po skauting pro ateisty, přesahuje dnes absolutní počet vězňů 25% všech vězňů světa, v Mexiku kde je počet křesťanů víc než 90%, bylo v r. 2014 zavražděno 57 novinářů (ve všech muslimských zemích "jen" 2), i dnes jsou v mnoha zemích popravované ženy veřejně kamenováním nebo stětím z křesťanských nebo islámských náboženských důvodů (čarodějnictví, odpadlictví od víry), pozadu v násilí nezůstává ani buddhismus. Obětí nábožensky motivovan

0/0
20.10.2015 1:13

Re: každé náboženství plodí násilí

Obětí nábožensky motivovaných válek bylo víc, než ze všech ostatních důvodů dohromady a přesahuje počet 809 milionů, samotné křesťanství má na rukou krev nejméně 17 milionů v církevních zájmech. Existují videozáběry veřejných poprav žen na rušné ulici velkoměsta stětím - od pohledu na takovou náboženskou kulturu, ale i na ženu politou benzínem a  zapálenou před očima dítěte, naskakuje husí kůže. Nemluvě až o tisícových případech znásilňování, zotročování, vražedných a sebevražedných msakrech příslušníků náboženských sekt.

O takové náboženské kultuře není v článcích ani v kázáních T. Halíka ani slova. Proč asi?

0/0
20.10.2015 1:23

Malý útržek s knihy

Pan Heinemann by býval měl co odpovědět, ale námitka mu zůstala vězet v hrdle. Závěrečným větám té řeči se nedalo odporovat: vskutku evropská civilizace podlehla v dějinném zápase s mnohem primitivnější naukou islámu, a nebylo to náhodou. Proběhl mu myslí celý řetěz příčin, jež k tomu vedly, všechna ta podbízivost, ústupnost, mudrlantské relativizování, zálibné sypání popele vin na vlastní hlavu, ohledy na kdeco, jen ne na vlastní zájem,  k sebedestrukci dovedená zásada tolerance, to vše, čemu se za jeho studentských let říkalo politická korektnost, málokým přijímaná, ale vlivnými intelektuálními kruhy imperativně vymáhaná… však i on byl takový osel, že horlivě tančil v tom reji bláznů… V posledním čase, když už se nedalo pochybovat, k čemu všechno spěje, se otroci politické korektnosti konečně vzbouřili, ale už bylo pozdě, už je čeká v lepším případě násilné přinucení, v horším trest, který se nezastaví před ničím. Věru, islám není úzkostlivý. Mohli jsme to vědět. Nebo ještě hůř, vědě

0/0
20.10.2015 0:44

Re: Malý útržek s knihy

Je to z knihy Luděk Frýbort "Pod znamením půlměsíce", kterou by si měl každý  přečíst. Autor tam popisuje dění v budoucí Evropě, pod muslimskou vládou. Ovšem ani on, ač ta kniha byla prorocká nevěřil, Kdzž ji psal, že to půjde tak rychle Tak to posunul dále do budoucnosti,

0/0
20.10.2015 0:50

T. Halík jako nastrčená figurka

T. Halík se zde chopil příležitosti zviditelnit se napsáním něčeho konečně (snad?) z vlastní hlavy. Kromě cizího citátu, populistického pomlouvání politiků od prezidenta až po ateisty a povrchního plachtění po podstatě náboženských směrů, není v jeho "desateru" nic původního. Ani názvu, jímž se snaží spojovat až s Bohem, roztažením tématu právě do deseti bodů.

Cituje příkaz Koránu "nezabiješ nevinného", sám však byl zastáncem humánního bombardování Jugoslávie. Exodus uprchlíků do Evropy je dílem agresí USA, které rozvrátily země od Afghánistánu a Vietnamu až po Libyii tak, že se v nich již nedá žít. Článek tím nahrává jen USA, kde T. Halík asi nikoliv bezdůvodně prodlévá. Miliony uprchlíků spolu s fundamentalisty mezi nimi mohou žádoucně oslabit celou Evropu a tím posílit tohoto agresora světového rozměru.

Církev katolická nedělala nikdy nic zadarmo a jen ze soucitu s někým, bez majetkových a mocenských vizí. Přijetí pár desítek nebo stovek uprchlíků do získaných nemovitostí může být pro

0/0
19.10.2015 23:56

Re: T. Halík jako nastrčená figurka

může být pro církev zlatým dolem, podobně jako i mnohé jiné navenek charitativní činnosti.

T. Halík může být spolu se svými obecně známými výrazy a názory z diskusí jen lacinou nastrčenou figurkou USA a Pražské kavárny.

0/0
20.10.2015 0:03

Re: T. Halík jako nastrčená figurka

A jak byste klasifikoval naprosto ateistickou ideologii bolševickou, fašistickou a nacistickou?

0/0
20.10.2015 13:13

Re: T. Halík jako nastrčená figurka

mohu jen laicky ad hoc způsobem. Asi zvažováním pozitiv a negativ pro lidi. Za pozitivní bych pokládal vymýcení komerční duchařiny o posmrtném životě a všemožných bludů o spasitelství a transcendentnu, kterými církve vypočítavě obalují víru v Boha. Taktéž vše, co zvyšuje životní úroveň a vědecké poznání o přírodě. Kategoricky bych zavrhl náboženství nebo ideologii, kterýmé nezáleží na životě nevinných, obzvláště žen a dětí. Sledoval bych i vliv náboženské víry a církví na kriminalitu v jednotlivých zemích. Z těchto hledisek by propadla všechna náboženství

0/0
20.10.2015 20:44

Re: T. Halík jako nastrčená figurka

Co to je Pražská kavárna? Myslíte kavárnu Slavia nebo jinou? A co má společného kafe s Halíkem?

0/0
21.10.2015 13:20