Diskuse k článku

Spustí se vysavač veřejných prostředků na výzkum?

Novelou vysokoškolského zákona v její současné podobě by stát ztratil kontrolu nad zřizováním „veřejných výzkumných organizací“. Ty mají automatický nárok na veřejnou finanční podporu, a tak by se mohly spustit vražedné závody ve vysávání peněz na výzkum a vývoj, píše Jiří Chýla. Aktualizováno o reakci rektora UK Tomáše Zimy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Sebo 18.9.2014 22:54

Poněkud šílené, neníliž pravda...

Marně přemýšlím, proč touží VŠ zakládat VVI - tedy veřejné výzkumné instituce. Je možné, že to berou jako cestu k získání dodatečných institucionálních prostředků. jen se obávám, že dotyční navrhovatelé si nepřečetli ten zákon 341/2005 Sb. o VVI, respektive se ani nezeptali někoho z vedení AV co to obnáší. Vyvedením nějakých týmů do VVI totiž VŠ nad ním ztratí kontrolu, vznikne zcela nový a samostatný právní subjekt, který si začne žít vlastním životem a případné výsledky výzkumu a body z RIVu podle Metodiky, tedy peníze, půjdou za ním, nikoliv za zřizující VŠ.

Celé mi to příjde jako absurdní nesmysl, vždyť VŠ dnes běžně zakládají své ústavy, akorát, že ty nemají právní subjektivitu, takže jejich výsledky patří VŠ.

Jediný důvod, kterému bych rozumel by bylo, že například AV spolu s UK se domluví a ze sveého společného projektu BIOCE, který realizuje 6 ústavů AV a UK, vytvoří novou VVI - tedy BIOCEV, v.v.i., respektive v Brne CEITEC v.v.i., v Olomouci ÚMTM, v.v.i.

jaký smuysl ale pro nap

Jiri Janecek 19.9.2014 12:55

Re: Poněkud šílené, neníliž pravda...

Ono je otazka, jestli je tak dulezita nasledna kontrola zrizujici VS nad dcerinou VVI a nebo spis kontrola financnich toku ze strany nekterych predstavitelu VS ( a zaroven VVI).

Kazdopadne nekdo to do te novely dal, zrejme protoze to zrejme povazoval za dobry napad... Kdo a proc?

-------------

Jinak jste opet zapomnel, ze na prispevek mate 2000 znaku, coz je ve skutecnosti 1000... Takze sleduje kolik znaku zbyva vpravo nad rameckem a od toho odectete 5000. Asi se nam snazi LN sdelit, ze ke vsem informacim zde musime pristupovat kritizcky.