Spritz aneb Co ještě lze považovat za čtení...

Nasoukat do hlavy román Harry Potter a Kámen mudrců do 90 minut? Jde to! Bostonská společnost Spritz totiž vyvíjí stejnojmennou technologii rychlého čtení, jejímž základem je odstranění všech zbytečných pohybů očí i rukou, které čtení jako činnost doprovázejí. Asi nejzajímavější se může stát kombinace technologie Spritz a čtečky elektronických knih.

foto: Richard CortésČeská pozice

Pokud se vám na nočním stolku kupí knihy, časopisy a noviny, možná byste uvítali poněkud rychlejší schopnost čtení. Za tímto účelem vznikla specializovaná aplikace s názvem Spritz. Elektronické texty dokáže čtenáři předkládat podstatně vyšší rychlostí, která se pohybuje mezi 250 až jedním tisícem slov za minutu. S tištěným textem tedy nepomůže, ale digitalizované předlohy může nabídnout ve výrazně efektivnější formě.

Technologii rychlého čtení vyvíjí třetím rokem bostonská společnost Spritz. Základem je odstranění všech zbytečných pohybů očí i rukou, které čtení jako činnost doprovázejí. Rychlost čtení totiž limituje otáčení stránek, a především horizontální i vertikální pohyb či posun zraku po stránce. S touto tradiční zátěží zvládne člověk v závislosti na individuálních schopnostech a tréninku přečíst mezi 180 až 240 slovy za minutu. Zkušení a cvičení čtenáři dosahují údajně rychlosti 300 slov za minutu.

Optimální bod rozpoznání

Jak technologie Spritz pracuje? Slova textu nejsou zobrazována v řádcích, ale v jednom stálém prostoru a v rychlém sledu jedno za druhým. Jde o aplikaci již existující metody s názvem RSVP (Rapid Serial Visual Presentation). Tu využívají nástroje pro rychlé čtení již delší čas, například bezplatný Spreeder. Technologie z dílny společnosti Spritz však přichází s významnou inovací.Čtenáři v průměru rychlost čtení po několika minutách zdvojnásobili na zhruba 500 slov za minutu

V jejím podání dochází k vyrovnání slov dle takzvaného optimálního bodu rozpoznání (Optimal Recognition Point). Na něj se mozek čtenáře soustředí při prvním pohledu na slovo. Často nejde o optický střed, ale o významově nejvýraznější či nejcharakterističtější část termínu. Zrychluje se tím údajně nejen čtení, ale i chápání významu. Oči tedy hledí stále do jednoho místa, do něhož technologie Spritz umisťuje jednotlivá slova.

Redaktoři portálu Time.com hbitě spočítali, že román Harry Potter a Kámen mudrců zvládnete s pomocí technologie Spritz přečíst do 90 minut. Rychlost zobrazování slov si uživatel nastavuje v již zmíněném rozmezí 250 až 600 slov za minutu. Oficiální firemní prameny uvádějí maximum na hodnotě 1000 slov. Testy technologie ukázaly, že si čtenáři nový způsob konzumace textu velmi rychle osvojili. V průměru rychlost čtení po několika minutách zdvojnásobili na zhruba 500 slov za minutu.

Zatratit?

Poté, co se o aplikaci Spritz zmínila světová média, objevili se okamžitě i její odpůrci. Například bloggerka Kelly Konradová, která se nad rychlým čtením rozhořčila na stránkách serveru Chicago Now. Prohlásila, že si chce knihu užívat, a nikoli ji konzumovat „přímým tokem slov do mozku“. Vcelku smysluplně rozlišuje čtení pro zábavu a pro povinnost. Do druhé kategorie řadí například studijní povinnosti, a zde technologii Spritz nezatracuje.

Bylo by s podivem, kdyby si třeba Amazon nechal takovou příležitost ujítChcete-li své čtecí schopnosti otestovat a s technologií se seznámit, navštivte prezentaci na stránkách jejích vývojářů. Subjektivně provedený test potvrdil, že jde o velmi pohodlný a nejspíš i rychlý způsob čtení. Dost možná už ale nelze hovořit o skutečném čtení, protože plynoucí text bez větší fyzické i duševní námahy „konzumujete“. (K dispozici jsou prozatím jen vybrané světové jazyky, mezi nimiž čeština chybí, ale nabídka se má rychle rozšiřovat.)

Společnost Spritz představila svou aplikaci prozatím pouze na chytrém mobilním telefonu Samsung Galaxy S5 a hodinkách Galaxy Gear 2. O zcela exkluzivní partnerství nejspíš nepůjde, protože se program objevil i na některých webových stránkách, jež se o něm zmiňovaly. Výrobce koneckonců spolupracuje s producenty další nositelné elektroniky a komunikačních zařízení. Asi nejzajímavější se může stát kombinace technologie Spritz a čtečky elektronických knih. Bylo by s podivem, kdyby si kupříkladu Amazon nechal takovou příležitost ujít.