Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 100
  • Poslední: 24.7.2016 3:36
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
tohle nemá chybu

Diskuze jen potvrzuje trvalou platnost zákonů Parkinsona.

PS. nevím proč, ale příspěvek s obdobným obsahem se mně tady jíž 2x ztratil

Czechy

Ještě by mě zajímal názor diskutérů na polský název Česka. Totiž v článku se objevuje řada různých variant (Czechia, Tchéquie, Tschechië, Tschechien, Cequia, Cechia...), které mají doložit, že anglický překlad "Czechia" je v pořádku, protože koresponduje s jednoslovnými označeními ČR v dalších jazycích. Všechna tato označení mají v kořeni výraz pro "Čecha" jakožto obyvatele ČR. Tomuto stylu označování přesně odpovídá tradiční polský název "Czechy". V Polsku se nám neřekne jinak. Vždy je tím myšlena CELÁ ĆR. Pro většinu Poláků jsou ty nejbližší Czechy přitom na slezské či moravské straně, takže to slovo vlastně při označování země na druhé straně hranice většinou znamená Moravu nebo Slezsko. Co na to moravisté? Jak to, že Poláci smějí používat "Czechy" pro celou ČR a my máme "jasno", že "Čechy" znamenají jen Bohemii a nikoli celý stát?

Re: Czechy

Pane Sangraile, s těmi "Czechy" to máte tak: polština uchovává starší slovanské tvary Czechy, Niemce, Wlochy, Wegry (také Morawy v množném čísle), které dřív užívala i čeština; slovenčina jakožto novější jazyk dává přednost příponám -sko/-cko ve slovech Česko, Belgicko, Taliansko, Anglicko; čeština je na půl cesty - užívá jak starší tvary (Francie, Anglie, Belgie, Itálie), tak tvary novější (Slezsko, Rakousko, Německo,Slovensko) - pro Čechy užívá jak starý tvar, tak novější Česko. Rusové užívají starý tvar Čechija (podobně jako Poláci).

To, co působí problémy je "dvoji význam" (užší a širší) slova český a jeho derivátů (Čechy/Česko, Čech). S tím se zatím čeština neumí vyrovnat.

Moravistům

Vážení moravisté, pokud vám opravdu jde o dokonale korektní název Českých zemí, v němž budou zastoupeny všechny historické celky nacházející se na území dnešní České republiky, pak je jen jedna možnost: Čechy-Morava-České Slezsko-Východní Chebsko-Severozápadní Vitorazsko-Hlučínsko-Valticko-Dyjský trojúhelník. Myslím, že ta Morava se tam ztrácí víc než ve slově "Česko" či "Čechy".

Re: Moravistům

Podobně jako pan Goeg plácáte nesmysly,ale to asi způsobil ten test inteligence! Zemė koruny české jsou: Čechy,Morava a Slezsko. Vydėl jste někdy znak naší státnosti? Srovnávat to s nějakým Valticko-Dyjským trojúhelníkem je nevídaná blbost! Neopakujte alespoň ty nesmysly,protože moravista je totéž co bohemista! Moravané jsou příslušníci moravské národnosti,ke které se můžeme hlásit právě tak jako k české,německé,polské,maďarské,rómské...

Re: Moravistům

Nechť se tedy moravisté poučí a vždy, když budou mít chuť dodat "...a Morava" nebo "...a moravský", jak činívají kdykoli, kdy někdo řekne "Čechy", popř. "český", vždy v takových chvílích nechť dodají "...a Slezsko", popř. "...a slezský". Ono totiž upozorňovat při každé vhodné a nevhodné příležitosti ublíženě na existenci historické Moravy a pravidelně přitom zapomínat na Slezsko je trochu nedůsledné.

Re: Moravistům

Na Slezsko zapomínají především media - asi jim nedošlo, že Severomoravský kraj, vzniklý v r.1960, již není na pořadu dne.

Bohemia

Moravisté toto tvrzení nikdy nepřijmou, ale přesto zkusím přijít se svou jemně provokativní troškou do mlýna. Pokud nám jde o jednoslovný, přirozený, pokud možno v mnoha jazycích etablovaný výraz, který odkáže nejen k České republice jakožto momentálně existujícímu státnímu útvaru na našem území, nýbrž k celé tradici české státnosti, pak by bylo lze používat výraz, který se na Západě pro celé české soustátí používal po staletí. Šlo by samozřejmě o nepřesnou zkratku, ale se značnou tradicí. Po staletí zde ve střední Evropě existovalo SOUSTÁTÍ Čech, Moravy a Slezska, nikoli samostatné Čechy, samostatná Morava a samostatné Slezsko (až na některá období, která v kontextu 1200 let vývoje slovanské státnosti na našem území působí jako pouhé epizody, ať jakkoli důležité). Toto soustátí se obvykle označovalo podle nejprestižnější části: té, která měla status království a jejíž koruna symbolicky celé soustátí držela pohromadě. Jde o Země Koruny ČESKÉ, o ČESKÉ země, tedy Čechy v širším slova smy

Re: Bohemia

...tedy Čechy v širším slova smyslu. Anglicky: Bohemia. Na námitku, že tento název opomíjí Moravu (a Slezsko, které pro změnu zpravidla rádi opomíjejí moravisté), namítnu já, že Morava je v každé variantě názvu Zemí Koruny české implicitně přítomna a že její staleté sepětí s Královstvím českým je fakt lichotivý, nikoli existenčně ohrožující. Teď mě klidně rozsápejte.

Re: Bohemia

Cela diskuse je zbytecna. Czechia byla standardizovana Nazvoslovnou komisi v roce 1993. Vas navrh nikdy nemel a nema sanci, protoze Bohemia je prekladem slova Cechy, coz je pouze jedna oblast statu. Jaky to melo vyznam v minulosti nikoho moc nezajima. Rozhodujici je, jaky to ma vyznam dnes a ted. Do OSN muze jit pouze zemepisny nazev, ktery byl standardizovan na narodni urovni. A to je Czechia. Vlada do schvalila. A to bude v seznamech OSN. Je hotovo.

Re: Bohemia

Ale jistě. Ovšem to, že byrokrati něco rozhodnou, neznamená, že se o tom nesmí diskutovat.

Re: Bohemia

Diskutovat muzete. Jenom rikam, ze to je ztrata casu, protoze vysledek te diskuse bude nulovy. Co clovek to nazor a vetsina ma ten nazor zalozeny na pocitech a ne faktech. Proto existuje jasne stanoveny postup v OSN jak toto resit: standardizace na narodni urovni a na jejim zaklade potom standardizace na mezinarodni urovni zapisem do seznamu OSN. Podle zakona c. 200/1994 Sb. tato standardizace geografickych jmen prislusi v Cesku Nazvoslovne komisi, ktera je slozena z odborniku, specialistu, kteri by o tom meli neco vedet.

Re: Bohemia

Britové si zadiskutovali a nová skutečnost je na jevišti.

Re: Bohemia

Ještě jedna věc: Bohemia není překladem slova "Čechy", jak uvádíte. Tato slova vznikla paralelně. Nevím, které je doloženo dřív, ale Bohemia je primárně označení území (byla to "Bohemia" ještě před příchodem Slovanů). Podle území začali být nazýváni jeho obyvatelé (Böhmen, Bohemi, Boemi...). U Čech je to naopak: území začalo být označováno podle obyvatel.

Re: Bohemia

Pane Goegu, názvoslovná komise předběhla dobu minimálně o čtvrt století - v případě, že by se Čechy vyčlenily z ČR (jako Britanie z EU), pak by termíny Česká republika, Čechy, Česko, Czechia a Bohemia seděly jako zadní část těla na hrnci. Zatím je skutečnost jiná.

Re: Bohemia

Výborný nápad "soustátí"! To platilo po dlouhá staletí. Republika v r.1918 udělala všem šlechtickým výsadám ráznou přítrž a ustanovila centralisovaný stát po francouzském, resp. pruském vzoru; země, o nichž píšete vzaly za své. Až v roce 1927 byly jakžtakž obnoveny, protože se ukázaly být účelnější, než republikánský experiment. Pravděpodbně jste nezaznamenal, ýe snahy Moravanů nevedou k samostatnosti, ale k samosprávě (tu máme v současnosti jak u státu, tak u krajů) v podstatě jde o to vystřídat krajskou samosprávu zemskou.

A právě ten širší slova smysl, jak píšete, je oním jablkem sváru.

K článku: na tisíciletou "českou" státnost se můžeme dívat s podobnou hořkostí, jako Slováci na více než tisíciletou státnost uherskou.

K bodu 1

Takže aby mohla být tisíciletá entita v zahraničí vnímána jako legitimní, je třeba vymyslet nový, umělostí čišící název a přesvědčit svět i sama sebe, že tento název odpovídá oné hrdé tisícileté existenci? (A drobnost k tomu: navštívil jsem mnoho regionů Itálie, sever, jih, střed, a nikdy jsem si nevšiml, že by se vedle "Repubblica Ceca" užívalo i jakéhosi pochybného "Cechia"... Tedy umělý novotvar č. 2.)

Re: K bodu 1

Czechia neni "novy umelosti cisici nazev". Mozna vam se to tak jevi, ale kdybyste si precetl clanek, tak byste se dozvedel, ze se pouzivala v latine jiz v roce 1602, to znamena vice nez 400 let. A kvuli tomu, ze vy jste to v Italii neslysel, tak to vubec neznamena, ze se to nepouziva. To je pouze vas subjektivni pocit.

Re: K bodu 1

Byl nalezen jeden doklad z roku 1602, kde zřejmě nějaký humanista ze zoufalství připojil latinskou příponu ke kořeni slova. Chtělo by to ocitovat i kontext tohoto dokladu, aby bylo jasné, zda jde o synonymum k "Bohemia", či opravdu označení celého území, kde žijí Češi. O druhé možnosti pochybuji, protože až do přelomu 18. a 19. století koncept etnicky a jazykově daného národa neexistoval a Češi ve smyslu "Czechs" také neexistovali. Byli pouze Češi v užším slova smyslu (obyvatelé Čech), Moravané, Slezaně atd.

Re: K bodu 1

V tom mate samozrejme asi pravdu. Puvodne se i Cesko pouzivalo jako synonym pro Cechy. Od konce 19. a zacatku 20. stoleti, ale jiz jasne prevladl vyznam: Cesko = Cechy, Morava a Slezsko nebo-li uzemi, kde se mluvi Cesky. Podobne to asi bylo i s Czechia. Na tom neni nic divneho, vyznam slov se behem staleti muze menit. Ale v anglictine, kde je Czechia poprve dolozena kolem 1840, tam se jiz ve te dobe pouzivala ve smyslu dnesnim, tj. Czechia = Bohemia, Moravia + (Czech) Silesia.

Re: K bodu 1

Za tuto informaci děkuji, stálo by za to podívat se na užívání "Czechia" v 19. století blíže.

Re: K bodu 1

Pane Goegu , velkočeské názory z konce 19. a zacatku 20. stoleti odpovídají skvěle těm velkoněmeckým (o půlstoletí starším). Že se v r.1840 objevila Czechia (část Rakouska) je podobné, jako v češtině dodnes používaná Anglie pro Britanii a Holandsko pro Nizozemí.

Re: K bodu 1

Souběžně byli také rakouští Slované - ten název užíval ještě politik Rieger, mez něž patřili nejen Češi a Moravané, ale také Slovinci.

Re: K bodu 1

V r.1602 znamenala v latině totéž co Čechy, což je v pořádku.

Re: K bodu 1

I já mám stejné zkušenosti, nejen z různých částí Italie, ale i Francie a Španělska

Poměrně arogantní článek

A slušně, věcně to napsat nešlo? Je třeba hned zpochybnit inteligenci oponentů a v závěru je bizarně osočit z propagace lži a nenávisti?

Ohledně bodu 4, osobně mi Czechia mnohem více evokuje Čechy než Česko, ale bude to hlavně o zvyku. A především z praktické stránky se hodí mít krátké jednoslové anglické označení státu, takže jinak souhlasím s jeho ofiko zavedením

Re: Poměrně arogantní článek

Clanek je napsany vecne a slusne. Autor poukazuje prave na to, ze odpurci Czechia se soustavne chovali a chovaji arogantne a neslusne. To se da dokazat na stovkach prikladu. Nemaji ale opravdu jediny padny argument, ktery by obstal. Vsechny namitky jsou zalozeny na subjektivnich pocitech jaky vlastne ukazujete i vy "osobně mi Czechia mnohem více evokuje Čechy než Česko". Mate ale naprostou pravdu v tom, ze jde o zvyk. O nic jineho nejde. Vy, na rozdil od vetsiny odpurcu, ocividne chapete nutnost kratkeho jednoslovneho oznaceni statu. K tomu nelze nez gratulovat.

Re: Poměrně arogantní článek

Samozřejmě jde o zvyk - nám Rakousko nevadilo celých 400 let.

Nejvetsi gol

Nejvetsi gol je v tom, jak nekteri moravisti bojuji proti Cesku a do krve haji Ceskou republiku, protoze oni maji zvlastni dar a v Ceske republice vidi zahrnutou Moravu a dokonce ji tam i slysi. At delam, co delam. Ja tam tu Moravu nevidim ani neslysim. A moravistum jde jenom o Moravu, Slezsko samozrejme zasadne ignoruji.

Re: Nejvetsi gol

Tedy pane Goeg to co předvádíte není gól,ale gek. V brněnském hantecu to má takový význam,jako když řekne někdo hodně velkou blbost. Tak především název Česká republika již implicitně vyjadřuje státní útvar,kde je forma demokratické vlády,v které lid má moc např.prostřednictvím volených zástupců ve věcech veřejných (res publica) Předpokládá se tedy,že jako za 1.republiky jsou země koruny české:Čechy,Morava,Slezsko spravedlivě zastoupeny podle zemského uspořádání.To,že toto uspořádání komunistická totalita zrušila a v nové„demokratické České republice nebyla vůle tento stav vrátit zpět,byl to akt zvůle pragocentristů jako Klaus,protože ekonomicky je to pro Prahu výhodnější.Nejsme moravisté,ale Moravané!!! Protože většina obyvatel ze Slezska byla po 2.svět.válce vyhnaná,přišli na jejich místo přivandrovalci, které nějaká identita k původním obyvatelům nezajímala a nezajímá! Např.při komunálních volbách dostala strana Moravané v Českých Budějovicích více hlasů,než v Ostravě.Ať děláte,co děláte