Spolupráce českých loutek s Číňany: Nic dobrého pro naše občany

Miloš Zeman a jeho hradní parta si nyní nervózně kousají nehty a čekají, kdy přijede do České republiky nový pan Chairman. Zatím netuší, kdo bude jejich nové Slunce. Švejkové čekají, co s nimi bude.

István Léko 29.3.2018

Jie Ťien-Ming (vlevo) a Miloš Zeman na setkání v Šanghaji. foto: ČTK

Jie Ťien-Ming (vlevo) a Miloš Zeman na setkání v Šanghaji.

Autoři předloňského skandálního a lokajsky laděného dopisu na obranu Číny – prezident Miloš Zeman, bývalý premiér a donedávna předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, tehdejší předseda sněmovny a současný šéf ČSSD Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) – a mnoho dalších sociálních demokratů truchlí.

Slunce všech přátel investic čínského podniku CEFC v České republice zapadlo. Jie Ťien-ming, poradce prezidenta Miloše Zemana, je v Číně vyšetřován pro porušení zákona. To je, prosím, věta oznamovací, tedy konec spekulací. Mimo jiné s tímto jasným sdělením se minulý týden vrátila z Číny tříčlenná pátrací delegace, kterou vyslal Miloš Zeman.

Všechno a nic

Samozřejmě že ti tři švejci, hradní kancléř Vratislav Mynář, Zemanův šéfporadce Martin Nejedlý a evropský šéf CEFC Jaroslav Tvrdík, se se soudruhem Jiem, jehož jméno se nesmělo vyslovit, a proto jeho čeští poddaní mu ještě nedávno vznešeně říkali pouze pan Chairman či Slunce, nesetkali. Jisté také je, že soudruh Jie už nebude spolumajitelem CEFC, odejde i z vedení společnosti a jediné, co mu zůstane, je post poradce českého prezidenta, protože Miloš Zeman ctí presumpci neviny.

Jisté je, že Číňané, kteří s Martinem Nejedlým jednali, si dopředu vyžádali jeho podrobný životopis, aby věděli, s kým mají tu čest. To znamená, že Číňané o šéfporadci prezidenta Miloše Zemana vědí všechno, zatímco česká veřejnost vůbec nic.

V předchozím odstavci jsem se dopustil malé nepřesnosti. Z tříčlenné delegace se domů vrátili jen dva lidé, prezidentův klíčový poradce Martin Nejedlý se zdržel někde po cestě, ale neřekli nám, kde přesně. Možná v Číně, ale klidně se mohl zastavit v Moskvě, aby se svými ruskými přáteli pořádně oslavil znovuzvolení Vladimira Vladimiroviče Putina.

Jisté však je, že Číňané, kteří s Nejedlým jednali, si dopředu vyžádali jeho podrobný životopis, aby věděli, s kým mají tu čest. To znamená, že Číňané o šéfporadci prezidenta Miloše Zemana vědí všechno, zatímco česká veřejnost vůbec nic. Nejen Hrad, ale Nejedlý sám důsledně a drze odmítá zveřejnit svůj životopis už mnoho let. Dnes tomu je už 1635 dnů.

Obavy až strach

Miloš Zeman si za každou cenu chce zachránit reputaci a tvrdí, že společnost CEFC, kterou přebírá čínský státní podnik CITIC Group, bude nadále vlajkovou lodí čínských investic v České republice. Prezident za nejdůležitější považuje navýšení kapitálu v J&T Finance Group z deseti na 50 procent. Uvidíme, zda bankéři této československé finanční skupiny budou chtít v čínském dobrodružství pokračovat. Kotel fotbalové Slavie se také brzy zeptá předsedy klubu Jaroslava Tvrdíka, odkud přijdou stamiliony na novou sezonu…

Je těžko pochopitelné, jak mohl někdo mít z mediálního humbuku okolo čínských investic do České republiky jiný pocit než obavy přecházející až ve strach

Miloš Zeman a jeho hradní parta, Jaroslav Tvrdík, předseda ČSSD Jan Hamáček, různí lobbisté, vyběhavači a zástupci českých podniků, do nichž čínská CEFC investovala, si nyní nervózně kousají nehty a čekají, kdy přijede do České republiky nový pan Chairman. Zatím netuší, kdo bude jejich nové Slunce. Švejkové čekají, co s nimi bude, zda je Slunce zařadí do svého týmu, nebo je vyřadí. Možná mají pocit, že byli jen loutkami v ekonomickém vpádu Číňanů do Evropské unie a nyní je čeká krutá výměna.

Je těžko pochopitelné, jak mohl někdo mít z mediálního humbuku okolo čínských investic do České republiky jiný pocit než obavy přecházející až ve strach. Normálně uvažujícímu člověku musí být jasné, že ze spolupráce Švejka a Slunce (komunistických kapitalistů z Číny) přece nemůže vzejít nic dobrého pro občany této země. A vůbec, z kombinace Švejka s kýmkoliv těžko může vzniknout něco skvělého.