Společná armáda EU by se mohla inspirovat futuristou Marinettim

Emmanuel Macron sní o evropské armádě. Měl by si ale dát pozor, aby se mu nesmáli jako F. T. Marinettimu a jeho představě futuristické armády.

István Léko 22.11.2018
V Paříži u Vítězného oblouku za účasti francouzského prezidenta Emmanuela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Paříži u Vítězného oblouku za účasti francouzského prezidenta Emmanuela... | foto: ČTK
V Paříži u Vítězného oblouku za účasti francouzského prezidenta Emmanuela...

Před 30 lety, v listopadu 1988, jsem od ženy dostal vzácnou knihu o uměleckých směrech, které vznikaly začátkem 20. století, zejména v reakci na první světovou válku. Almanach o avantgardě obsahuje dokumenty z této chaotické, zato extrémně plodné doby, články o surrealismu, konstruktivismu, dadaismu, taktilismu, simultanismu, bruitismu, futurismu či zenitismu (o aktuálnosti tohoto hnutí napíši v příští Lékárně) včetně příslušných manifestů. Píši o tom, protože jsem zaznamenal projev francouzského prezidenta o nutnosti vytvořit společnou armádu Evropské unie.

Emmanuel Macron sní o internacionální vojenské síle, která má být schopná reagovat na případnou agresi Ruska, Číny nebo dokonce USA. Evidentně šlo o velmi tvrdý vzkaz americkému prezidentovi, který, i když byl při projevu Macrona přítomen, ho zjevně neposlouchal, a proto reagoval až později. Donald Trump kritizoval svého francouzského kolegu za „velmi urážlivý“ návrh, což se dá pochopit, jelikož Francie je stejně jako USA členem NATO, jehož hlavním cílem je společná bezpečnostní a obranná politika.

Pouze muži nad 60 let

Celý pokrokový svět sice nadšeně tleská svému idolu, ale bylo by vhodné se nad Macronovými slovy pořádně zamyslet a uvědomit si, že když hlava Francie potřebuje armádu EU i proto, abychom se dokázali ubránit USA, pak někde, v některých hlavách, je velmi vážný problém. A zdá se, že Francouzi mají v tomto protiamerickém tažení mocného spojence.

Futurista F. T. Marinetti ve svém manifestu adresovaném italskému ministerstvu války navrhuje, aby v budoucnosti byli k odvodu přizváni pouze muži nad 60 let. A popisuje výhody takového vojska pro celou společnost.

Letos v lednu na bezpečnostní konferenci v Mnichově tehdejší německý ministr zahraničí, sociální demokrat Sigmar Gabriel, prohlásil, že svět by si měl uvědomit, že Evropa je vegetarián, zatímco Rusko, Čína a USA masožravci. A pak tyto mocnosti poprosil, aby nedostaly chuť sežrat Evropu. Jak by měla tato společná armáda EU vypadat? Zatím je to více či méně záhada.

Ale právě v tomto bodě se dostáváme k futurismu. Největší současný evropský futurista Macron by se mohl inspirovat návrhem hlavního protagonisty futurismu F. T. Marinettiho, který ve dvacátých letech 20. století v časopise Imperium zveřejnil (cenzor asi měl zrovna volno) svou představu futuristické armády. Ve svém manifestu adresovaném italskému ministerstvu války navrhuje, aby v budoucnosti byli k odvodu přizváni pouze muži nad 60 let. Marinetti pak popisuje výhody takového vojska pro celou společnost.

Pro vlast a zejména pro italské ženy v poválečném období bude dostatek mladých mužů. V takovém případě se v zemi narodí mnoho dětí a nebude tolik osamocených žen. Vyřeší se i problém mladých žárlivých ženatých mužů v zákopech a jejich manželek, které doma sexuálně obtěžují neodvedení starší muži. Pokud ve válce zemřou všichni staří, mladí zůstanou naživu. Muži nad 60 let získají nové životní poslání, protože místo aby svoje životy ukončili v posteli, mohou bojovat na frontách a zemřít za vlast jako slavní hrdinové na bojištích.

Oslavované nápady

Jelikož v budoucích válkách hlavní roli sehrají letadla, automobily či chemické prostředky, nebudou třeba ani tolik svaly mladých mužů jako životní zkušenosti starších lidí. Marinetti na konci svého článku sice připustil, že se jeho návrhu všichni budou smát, ale vyjádřil přesvědčení, že později jeho futuristické nápady budou oslavovány.

Marinetti sice připustil, že se jeho návrhu všichni budou smát, ale vyjádřil přesvědčení, že později jeho futuristické nápady budou oslavovány

Macron svou evropskou armádu jistě bude chtít postavit také na základech populárních ismů 21. století. Zda to bude multikulturalismus, genderismus, NGOismus, progresivismus či něco jiného, nevíme. Ale měl by si dávat pozor, aby se mu nesmáli jako Marinettimu.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.