Soutěž Eurovision Song Contest: Bruselská migrační agitka

Představení švédských umělců The Grey People v hudební soutěži Eurovision Song Contest bylo showbyznysovou verzí hesla „Refugees welcome“.

Uprchlíci versus roboti. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Uprchlíci versus roboti.

V zoufale propagované hudební soutěži Eurovision Song Contest, která porodila Conchitu Wurst, nemohlo chybět uprchlické téma. První semifinále, které se minulý týden vysílalo ze Stockholmu, se neobešlo bez vládnoucí zeleno-levicově-liberální vítačské propagandy. Šestiminutové taneční představení švédských umělců The Grey People nebylo ničím jiným než showbyznysovou verzí všudypřítomné bruselské agitky, která se proslavila heslem „Refugees welcome“. Chtělo divákům sdělit, že tito šedí lidé, tedy uprchlíci, mají místo v evropské civilizaci.

Do letošní soutěže Turecko nevyslalo svého zástupce a organizátoři po vzoru olympiády v Riu nepostavili ani migranta zpěváka bez státní příslušnosti, a proto bylo těžké tipovat, kdo vyhraje. V době mezi prvním a druhým semifinále protagonistům myšlenky, že je třeba přijmout co nejvíce migrantů, udělal obrovskou radost poradce tureckého prezidenta Erdogana, který varoval bruselské politiky, že pokud Evropská unie nezruší víza pro Turky (přesněji občany Turecka), Ankara opět pošle do Evropy uprchlíky.

Jihokorejci a xenofobie...

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun napsal článek Uprchlíci a migranti: krize solidarity. Text ve čtvrtek 12. května zveřejnily i Lidové noviny, stejně jako mnoho dalších deníků v Evropě a na celém světě. Generální tajemník zjevně sdílí názor většiny bruselských funkcionářů – výraz elita v tomto případě už nelze používat – na rozdělení uprchlíků a migrantů podle kvót.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, jenž pochází z Jižní Koreje, mohl sdělit důvody, proč tento stát, který patří mezi nejbohatší a nejvyspělejší na světě, nechce migranty. Že by Jihokorejci byli xenofobní?

„Při rovnoměrném rozložení odpovědnosti by taková krize neexistovala. Poskytnout pomoc je v našich možnostech a máme dost znalostí, abychom velký pohyb uprchlíků a migrantů zvládli. Přesto příliš často strach a xenofobie přehlušují rozum,“ píše Pan Ki-mun s tím, že migrace pro nás znamená příležitost. Jako by říkal spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou „Wir schaffen das“, tedy zvládneme to. Zároveň obviňuje z xenofobie země, které nesouhlasí s rozdělením migrantů podle kvót.

„Uprchlíci a migranti nejsou hrozbou. Přispívají k růstu a rozvoji hostitelských zemí i zemí svého původu. Čím lépe se nově příchozí integrují, tím větší bude jejich přínos,“ sní dál generální tajemník. Škoda že nevysvětlil, kolik syrských a jiných uprchlíků přijala a úspěšně integrovala Jižní Korea, odkud Pan Ki-mun pochází. Mohl čtenářům sdělit důvody, proč tento stát, který patří mezi nejbohatší a nejvyspělejší na světě, nechce migranty. Že by Jihokorejci byli xenofobní?

Věž ze slonoviny

Podle toho, co píše, by šéf OSN asi neměl problém ani s návrhem Evropské komise, aby členské státy EU za každého migranta, kterého odmítnou, musely zaplatit 250 tisíc eur. Jiný politik, přesněji Viktor Orbán, k tomu řekl, že je obtížné najít formulaci v civilizovaném jazyce, která by vyjádřila jeho rozhořčení nad tímto nápadem.

Viktor Orbán prohlásil, že lídři Bruselu sedí ve věži ze slonoviny a nemají ponětí, o čem hovoří

„Je to pobuřující. Trochu jsem počítal. Z bruselských zdrojů za sedm let dostane občan Maďarska kolem 4000 eur, to znamená, že jeden Maďar má hodnotu pro Evropskou unii 4000 eur za sedm let. Ale migrant má hodnotu 250 tisíc eur. Tuto částku v čistém vydělá průměrný Maďar za 39 let, a to ještě nejedl, nepil, nikde nebyl, nemá dítě a nebydlí nikde,“ řekl Orbán. A dodal, že lídři Bruselu sedí ve věži ze slonoviny, neznají realitu a nemají ponětí, o čem hovoří.

Počet příspěvků: 2, poslední 20.5.2016 08:41 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.