Silný vliv na rozhodování prezidenta je cenné aktivum

Přímo volený prezident republiky má výrazný politický vliv, a pokud k tomu připočteme jeho konkrétní pravomoci, může být pro záměry bohatých podnikatelů nesmírně užitečný. Tyto skupiny držely v prvním kole volby prezidenta minimálně dvě želízka v ohni a při absenci silného nezávislého kandidáta se snažily si pojistit i druhé kolo.

Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. foto: MAFRA

Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta.

V prvním kole volby prezidenta republiky se voliči často rozhodovali na poslední chvíli, ptali se příbuzných, spolupracovníků, kamarádů, sousedů, koho volit. Už dopředu sondovali i to, komu dát hlas ve druhém, pokud Miloš Zeman nevyhraje už v sobotu 13. ledna. Kandidátů bylo sice mnoho, ale reálné šance na druhé kolo měli maximálně tři. Pro nerozhodné voliče bylo důležité udělat si jasno, koho nevolit. Hlavou státu by jistě neměl být falešný prorok, ale ani loutka. Nejhorší bývá kombinace obou.

Bible varuje, abychom se vyvarovali falešných proroků. Na začátku jim důvěřujeme, vkládáme do nich naději, nakonec nás zradí. Pro nerozhodné doporučuji ještě rychle si přečíst Božskou komedii. Dante Alighieri s oblibou známkoval různé hříchy a charakterové vady. Napsal, že zbožňování peněz či vražda jsou sice ošklivé činy, ale nejodpornějším hříchem je zrada, proto v nejhlubší a nejvroucnější části pekla trpí právě zrádci, které týrá osobně Lucifer.

Návratnost investice

Pak jsou tu loutky, které, přiznejme, často z naivity či slabosti pouze plní přání a příkazy svých skutečných šéfů, loutkařů. V České republice to jsou mocní finančníci a podnikatelé, kteří potřebují mít vliv na hlavu státu. Přímo volený prezident republiky má už z podstaty výrazný politický vliv a připočteme-li k tomu jeho konkrétní pravomoci, může být pro záměry bohatých podnikatelů nesmírně užitečný.

Návratnost investice do politika nejvyšší kategorie je kvalifikovanými odborníky odhadována na minimálně tisíciprocentní

Prezident republiky jmenuje soudce, generály, velvyslance, soudce Ústavního soudu, předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu, prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, členy Bankovní rady ČNB, klíčového regulátora finančního sektoru. Mít silný vliv na rozhodování prezidenta, kdo bude šéfem významného soudu nebo regulátora trhu, je velmi cenné aktivum, proto návratnost investice do politika nejvyšší kategorie je kvalifikovanými odborníky odhadována na minimálně tisíciprocentní.

Tyto skupiny držely v prvním kole volby prezidenta minimálně dvě želízka v ohni a při absenci silného nezávislého kandidáta, což je aktuální situace v Česku, se snažily pojistit si i druhé kolo. Pro čtenáře, který nevidí do útrob české politiky, to v překladu znamená: Oba kandidáti jsou mými kandidáty. Tedy z hlediska byznysu je úplně jedno, kdo vyhraje. A podíváme-li se na veřejný seznam sponzorů některých uchazečů, tento scénář se s největší pravděpodobností naplní i letos.

Absurdní situace

Nepočítáme-li Miloše Zemana, mezi kandidáty bohužel nebyl nikdo, o němž by se dlouhodobě, prakticky od roku 2013, hovořilo jako o kandidátovi na prezidenta. Je absurdní, že nikdo z českých politiků či veřejně známých osobností ani z řad uchazečů o Hrad, které před pěti lety Zeman porazil, neměl odvahu označit sám sebe za kandidáta na prezidenta už před několika lety, aby voliči mohli důkladně poznat jeho minulost, názory a postoje.

Je absurdní, že nikdo z českých politiků či veřejně známých osobností ani z řad uchazečů o Hrad, které před pěti lety Zeman porazil, neměl odvahu označit sám sebe za kandidáta na prezidenta už před několika lety, aby voliči mohli důkladně poznat jeho minulost, názory a postoje

Takový kandidát by se mohl průběžně vyjadřovat nejen k různým otázkám domácí či zahraniční politiky, ale i k jednotlivým krokům současného prezidenta. Někdo, kdo by se na tuto důležitou funkci celých pět let otevřeně a poctivě připravoval a koho by veřejnost jednoznačně identifikovala jako kandidáta na prezidenta. Už jen proto, abychom měli jistotu, že není ani falešný prorok, ani loutka.

Neříkám, aby prezident republiky nepomáhal podnikatelům při jejich snaze prosadit se na zahraničních trzích. Jenže po důkladnější analýze některých významných sponzorů jistých kandidátů zjistíme, že šlo o subjekty (často se sídlem v daňových rájích), které jsou z nějakého zvláštního důvodu schopné úspěšně podnikat prakticky pouze v zemích, kde vládnou komunisté nebo diktátoři. V USA, Německu, Itálii, Francii, Velké Británii či v Japonsku se ani nepokusí si to rozdat s tamní konkurencí, o skandinávských zemích ani nemluvě.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.