Diskuse k článku

SCHNEIDER: Rychetského dvojchyba

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se vyjádřil o případné kompetenční žalobě na prezidenta Miloše Zemana. Dal mu tím velký dárek, neboť tímto krokem vyřadil ÚS ze hry. Ten už po Rychetského výroku nemůže o této věci seriózně jednat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 17.7.2019 11:47

Re: expert

Víte, často pročítám diskuze pod články v zahraničních, zejména v německých a britských denících. Tolik nadávek a hrubostí tam není vidět. A nemám pocit, že by to bylo nějak cenzurované. Tou nenávistí znehodnocujete svůj názor. Jestli vám autor tak bytostně vadí, stačí ho nečíst. Je to jednoduché a účinné.

J. Křivan 16.7.2019 20:58

Autorovi

Prozraďte, jak Vy si ty své oponenty vybíráte.

J. Schneider 16.7.2019 15:53

Máte pravdu!

Co jiného od Hučína a od vás taky očekávat, že?

M. Kolář 16.7.2019 15:16

Re: expert

Klement Gottwald byl také "většinově a demokraticky" zvolený ústavní činitel...

M. Kolář 16.7.2019 15:12

Re: Čtenáři ano,

Nikdy se nevyjadřuji anonymně, vždy pod svým jménem.. Jsem z Prahy. Jinak , vy jste diletantský demagogický kydal, jakých se moc nevidí .. Jste ostudou každých novin, do kterých píšete.. Argumenty nulové, o problematice nevíte nic...

M. West 16.7.2019 14:28

Re: expert

Nechci se vyjadrovat drsne ,ale jedno je jasny, ze falesne a zakerne chovani Zemana je neslucitelny z titulem prezidenta CR

P. Čech 16.7.2019 12:59

Re: expert

Pane Koláři, pokud je zde nějaká kreatura, potom to určitě není většinově a demokraticky zvolený prezident republiky. kdopak to tedy asi je? Pan Rychteský , jako předseda ÚS nemá co vstupovat do politických věcí. Od toho zde ÚS není.

P. Čech 16.7.2019 12:56

Re: pěkně napsáno

Přesně tak. Máte naprostou pravdu. Pan Rychetský už dávno nemá na postu předsedy Ústavního soudu co dělat. Ústavní soud totiž nesmí jakkoliv vstupovat do politických záležitostí, leda, že by byla porušována ústavnost v ČR. Text ústavy však nikým a ničím porušován není a odvolávat se na ústavní pořádek, aniž by bylo konkrétně sděleno o jaký článek či paragraf se jedná je přinejmenším trapné.

M. Frank 16.7.2019 12:54

To jsou žvásty.

http://www.vladimirhucin.cz/?q=node/587

P. Čech 16.7.2019 12:52

Ústavní pořádek?

Taková a podobná vyjádření může pronášet kdekdo. Pokud je prezidentova "nečinnost" v rozporu s ústavním pořádkem, měl by pan Rychetský konkrétně říci s kterým článkem ústavy, s kteým paragrafem ústavního zákona či s kterým článkem Listiny základních práv a svobod (to jsou zákony, tvořící ústavní pořádek) je toto jednání prezidenta v rozporu. Nějaké duchy ústavy či ústavní zvyklosti neberu. Neřídíme se totiž zvykovým právem a a řídíme se českým textem zákonů a ne nějakými duchy. Odvolávat se totiž na ústavní pořádek (velice široký pojem, který může znamenat cokoliv) a neříci konkrétně s jakým článkem či paragrafem je něco v rozporu je přinejmenším zbabělé a nebo úmyslně únikové.

R. Kašpárek 16.7.2019 12:27

Píšete dlouze

Můj příspěvek patří pro pana Koláře.

Určitě né pro vás p. Schneider-výborná práce, jen houšť a větší kapky

R. Kašpárek 16.7.2019 12:21

Re: Nevím, kdo jste, a ani mě to nezajímá,

Nevšiml jsem si , vážený , že by jste měl před jménem Judr. Jinak opravdu fundované kecy

P. Pruner 16.7.2019 6:13

pěkně napsáno

Kdyby pan Rychetský dodržel svůj slib, tak už předsedou ÚS dávno není. Místo toho zůstala a politizuje, snaží se ovlivňovat politickou scénu podporou jedné strany sporů. Pro laika to vyznívá obdobně jako kdyby se předseda nějakého soudu v trestní věci dopředu vyjádřil ve prospěch či neprospěch vraha.

J. Schneider 15.7.2019 23:08

Píšete dlouze,

ale úplně mimo mísu. Rychetský se vyjádřil přímo a ke konkrétním ustanovením ústavy. V ústavě nic takového napsáno není, Rychetský tedy podal svůj výklad. Čtěte-li ústavu doslovně, čtěte ji doslovně, a nevkládejte tam, co tam není. Co, co tam je, je stejně důležité, jako to, co tam autoři ústavy nenapsali.

J. Schneider 15.7.2019 23:05

Čtenáři ano,

ale ne anonymní sprosťáci. To je normální.

M. Kolář 15.7.2019 19:48

Re: Nevím, kdo jste, a ani mě to nezajímá,

A vás nezajímají čtenáři novin, do kterých píšete ? To jste docela divný novinář, ne ?? ::))

M. Kolář 15.7.2019 19:40

Re: Nevím, kdo jste, a ani mě to nezajímá,

...se odmítl vyjádřit.. Dokážete vysvětlit, proč by nyní ÚS nemohl ve věci "seriozně rozhdnout", jak uvádíte ??

M. Kolář 15.7.2019 19:37

Re: Nevím, kdo jste, a ani mě to nezajímá,

Možná vám trochu nedochází poněkud speciální postavení ÚS. Tento soud soudí podle politického (ústavního) práva a jeho rozhodnutí jsou "závazná pro všechny orgány a osoby" (viz Ústava) . Rozhodnutí ÚS ve věci jsou konečná a ve věci chodu ústavních institucí proti nim není žádný opravný prostředek. Současně platí, že právní řád u tohoto typu rozhodnutí nezná exekuční vynucovací mechanismus, zvláště ne vůči prezidentovi republiky s vyjímkou tzv. ústavní žaloby schválené Parlamentem. Parlament je ovšem politická instituce. Rychetský se zde snaží předejít opravdové ústavní krizi kdyby některý ústavní orgán, zde zřejmě prezident, ignoroval výrok ÚS v kompetenčním sporu (zde nechávám stranu, že současný premiér žalobu nikdy nepodá) a Parlament by zřejmě ani na toto nereagoval, vzhledem k politické realitě. Předseda ÚS se konkrétně vyjádřil pouze nepřímo v dotazu na obecný výklad Ústavy, byť zmiňované články Ústavy jsou vůči dané ústavní situaci jistě relevantní, ale vůči konkretizovanému dotazu se jmény apod. se odm

J. Schneider 15.7.2019 15:27

Nevím, kdo jste, a ani mě to nezajímá,

proto budu jen reagovat na ty opravdu jen věcné střípky, které se tom textu objevily.

*Předseda ÚS nemá kompetenci zabraňovat něčemu, aby to došlo k ÚS.

*Na zcela nadbytečně vyslovené přání předsedy ÚS, zda by mělo něco dojít k ÚS, nemusí brát vůbec nikdo zřetel.

*Předseda ÚS je předsedou celého ÚS, je jeho reprezentantem. Proto se doposud zdržoval jakýchkoliv výroků k věcem, které by mohly skončit u (jakéhokoliv ze senátů) Ústavního soudu.

*Žádný soudce se nedopustí "odborného názoru" předtím, než o věci rozhodne, respektive ani ve věci, která by k němu (nebo k příslušnému soudu) k rozhodnutí přijít mohla.

M. Kolář 15.7.2019 15:14

expert

Právní expert Schneider nám to zase vysvětlil.. Doposud jsem si myslel, že nejhloupější jsou jeho příspěvky o Rusku.. Aby se seznámil s fungováním ÚS, to ani nápad... Nechápe, že Rychetský se zde snaží zabránit nejhoršímu vývoji. Jasně řekl, že by nechtěl ,aby se věco dostala k ÚS. Mimo jiné i z důvodu obavy , aby rozhodnutí ÚS nebylo ignorováno.. Což se u současné prezidentské rusoidní kreatury opravdu nedá vyloučit..A navíc, sám přeseda ÚS se na rozhodnutí konkrétního senátu ÚS vůbec nemusí podílet, autore ! Rozlišujte odborný názor a autoritativní závazné rozhodnutí soudu ..