Diskuse k článku

SCHNEIDER: Polská a ukrajinská plynová schizofrenie

Evropa byla ohledně bezpečnosti dodávek plynu z Ruska v područí Polska a Ukrajiny. A poté, co se z této léčky vysmeklo, prý politicky zneužívá energetické dodávky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kučera 30.8.2017 14:59

proklaté Rakousko-Uhersko

"Nelze se však vymlouvat na nějakou morálně-volní devastaci jakýmsi „komunismem“ s jeho „dvojí morálkou“. Nikoliv. Měli jsme čtvrt století na rekonvalecsenci, více času, než měla první republika." Než měla první republika na co? Na to aby setřásla morálni degradaci, jakou zde rozpoutala Vídeň? :) Pan autor je moc tendeční a podobné přešlapy v touze podpořit svou argumentaci jsou toho důkazem. K vlastnímu tématu tam pak není moc faktů a člověk se nemůže ubránit dojmu, že je autor dost prosívá.

V. Novák 10.7.2017 14:50

Ještě jedna informace, kerá se u nás moc nezdůrazňuje

Ukrajinská plynovodná soustava je ve stavu, který Ukrajina už nedokáže zvládnout. Když se naposled nějaký zahraniční investor o ni zajímal - což bylo Rusko v r. 2010 - byl odhad nutných investic 8,5 miliardy USD. Od té doby Ukrajina imvestovala o dva řády méně, pouze na záplatování nejhorších poruch. Dnes může být vnitřní dluh ukrajinské tranzitní plynovodné soustavy o 2-4 miliardy vyšší. Je to pouze odhad, protože za podrobnější analýzu už tato soustava nikomu nestojí.

Když nedávno Ukrajina "nabídla", že tranzitní soustavu prodá, prohlásil zástupce Wintershall, jednoho z podílníků na NS2, že 1) do toho šrotu by investoval jedině blázen a 2) není úkolem evropských firem sanovat ukrajinský rozpočet, ale vydělávat svým akcionářům. Ukrajina podle něj brala léta tranzitní poplatky a investovala všude možně, ale rozhodně ne do svých trubek.

Vzhledem k tomu, že cena fungl nového NS2 má být pod 12 G USD, přičemž ten umožní dodávat plyn do Evropy bez nespolehlivých (v horším případě vyděračských) tranzitn

V. Novák 10.7.2017 14:52

Re: Ještě jedna informace, kerá se u nás moc nezdůrazňuje

tranzitních zemí a také bez tranzitních poplatků za nic, jeví se investice do něj jako velmi dobře návratná.

Pro ty, kdož doufají, že Gazprom stavbu obou plynovodů nezvládne - Turkish stream se už buduje, pravda, prozatím jen jedna turecká větev, pro NS2 probíhají přípravné práce, zejména čištění trasy plynovodu od následků válek. Při té příležitosti objevili potápěči americký bombardér ztracený od r. 1945. Takže termíny 2018 a 2019 jsou reálné. Záleží "jen" na politice...

V. Novák 10.7.2017 12:33

Připmenu, že ČT tenkrát zcenzurovala mapu

evropských plynovodů, z níž JAMAL úplně vymazala, aby mohla tvrdit, že veškeré dodávky do Evropy jsou jenom "norský plyn". Přitom JAMAL jel dokonce s vyšším tlakem plynu než bylo projektováno, aby Gazprom dodal co nejvíce. Do ČR se samozřejmě dostal pouze ruský plyn přes Německo - ten norský stihli spotřebovat Němci.

J. Brotánek 9.7.2017 14:06

Pozorovatel

Pane Schneidře - jak v těchto souvislostech chápat novou polskou iniciativu Trojmoří spojenou s dodávkami amerického zkapalněného plynu. Je to nová karta připravená a vytažená ještě za Obamy ???

J. Křivan 9.7.2017 17:40

Re: Pozorovatel

Jestli dovolíte, je to obchod. USA, pod záminkou odstranění ruského monopolu, chtějí svůj zatím drahý zkapalněný plyn prodávat v Evropě a Poláci jsou za nejasných podmínek ochotni ten plyn nakupovat.

V. Novák 10.7.2017 15:09

Re: Pozorovatel

Proč "zatím"?

LNG je dražší ze zcela objektivních, ba přímo fyzikálních důvodů - plyn je třeba nejdříve zkapalnit, což spotřebuje energii přeměněnou v teplo. Pak je potřeba zkapalněný plyn v tankerech chladit, což i při nejlepší izolaci spotřebuje taky nějakou energii. A nakonec je třeba ho zase zplynovat, tedy dodat energii, kterou bylo nutné mu při zkapalňování odebrat - a to na druhé straně oceánu, takže o rekuperaci nemůže být řeč.

Energii spotřebovanou na pohon obrovských tankerů jsem pominul.

Na přepravu potrubím se samozřejmě spotřebuje taky nějaká energie, ale je mnohem menší než na uvedené výše.

M. Kolář 5.7.2017 10:33

gauner

Putlerovský nácek Schneider opět v akci.. Co je zač plyne i z jeho vystoupení na nedávné akci "BOSu", seskupení bolševických kolaborantů ozbrojených složek bývalého komunistického režimu ....

F. Kusák 5.7.2017 16:23

Re: gauner

Tak je pan Schneider nácek nebo bolševik nebo vám to splývá, ale hlavně, tady se píše o současném Rusku, nikoliv o Sovětském svazu. Jinak se podívejte, čím pan Jan Schneider za totality prošel a když se zmiňuje o bývalé režimu tak, jako signatář Charty, ví o čem mluví. Nevím, co jste dělal vy (a upřímně mě to ani nezajímá), jen nevím, kde berete tu drzost, někoho, jen pro jiný názor, takto urážet.

S. Cerman 6.7.2017 5:52

Re: gauner

Koláři pro takové jako jsi Ty je nejvyšší čas emigrovat.

A. Reček 4.7.2017 7:23

Polsko i Ukrajina se zbaví závislosti na Rusku

Autorovi jako známému fandovi Kremlu to dělá mrzutost. Poláci začali realizovat plán stavby plynovodu z Norska do Polska a Dánsko jim v tom pomůže. Nový plynovod z Norska bude napojen v Polsku na nynější, který vede z Ukrajiny a tak bude moci i Kyjev dostávat plyn ze západu. Moskva se tímto zlobí, že Kyjev nechce být poslušným psíkem na vodítku Kremlu. No a autora toto také zarmucuje.

R. Vašíček 4.7.2017 7:50

Re: Polsko i Ukrajina se zbaví závislosti na Rusku

Ešte by ste mohli vysvetliť, akým spôsobom ohrozujú nové trasy bezpečnosť Ukrajiny či Poľska. Fakty svedčia o tom, že Moskva sa nehnevá, iba koná, aby nebola vydierateľná. Hnevajú sa Ukrajina a Poľsko. Ak fakty neakceptujete, je zbytočné písať do diskusií.

S. Cerman 4.7.2017 8:57

Re: Polsko i Ukrajina se zbaví závislosti na Rusku

Výborně pane Rečku , Polsko bude stavět plynovod z Norska. Německo další větev z Ruska. Trump zařídí dovoz zkapalněného plynu z USA to bude ta správná konkurence a plyn bude skoro zadarmo.

J. Křivan 4.7.2017 17:59

Re: Polsko i Ukrajina se zbaví závislosti na Rusku

Pane Rečku, zapomněli Vám sdělit, že Norové začínají s plynem šetřit, není ho tam na věky.

L. Kašparová 10.7.2017 12:12

Re: Polsko i Ukrajina se zbaví závislosti na Rusku

A budou Norové dávat Ukrajině plyn zadáčo? Protože prakticky zkrachovalý stát jim toho asi moc nezaplatí...

V. Novák 10.7.2017 12:37

Re: Polsko i Ukrajina se zbaví závislosti na Rusku

Jste poněkud opožděn.

Ukrajina už dávno dostává plyn ze Západu - ten ruský, za který platí evropským firmám patřičnou marži.

Spokojeni jsou všichni - kyjevští, kteří mohou oblbovat lid, jak jsou nezávislí ne Rusku, západní firmy, které mají svůj vejvar, Gazprom, kterému ty západní firmy platí (na rozdíl od Naftohazu).

Možná by mohli být nespokojení Ukrajinci, kterým jejich vládci stopli teplou vodu a hrozí jim odpojování elektřiny - jenže udělat třet majdan si netroufnou...

J. Farda 3.7.2017 20:55

Wxpert Scheider a BOS

To je páně Schneiderův příspěvek přednesený na konferenci starobolševických lampasáků BOS? ( http://forum24.cz/zidaci-a-vypady-proti-zapadu-hnuti-bos-formoval-zemanuv-zbytek/ ) Jasně, Rusy znervozňuje terminál zkapalněného plynu uvedený nedávno do provozu v polské Gdynii a ruku v ruce s Němci (Nord stream) zahajují jejich trollové propagandistický protiútok ... a to se má v Chorvatsku zprovoznit další na zkapalněný plyn z Kataru, další noční můra Rusů a Němců.

J. Křivan 4.7.2017 11:08

Re: Wxpert Scheider a BOS

Tak se liší objektivní zpravodajství od vaší demagogie. O židácích ani ťuk.

http://www.denik.cz/z_domova/byvali-vojaci-a-policiste-zalozili-politicke-hnuti-bos-chteji-do-voleb-20170524.html

http://neovlivni.cz/vznika-nova-strana-bos-stoji-za-ni-byvali-vojaci-a-policiste/

J. Tínek 4.7.2017 17:20

Re: Wxpert Scheider a BOS

Pane Fardo, až půjde do tuhého tak ti "vaši " lampasáci, a bolševici jsou poslední garnitůra, která umí ovládat zbraně, mají vojenský výcvik, a budou chránit i ten váš demokratický zadek.,... Jednou budete hrabat prstíčkem, protože až tihle vymřou, tak ani TOPka,ani ODS,ani KDU ČSL spolu s ČSSD vás nenaučí bránit naší vlast.A to, že čtete Šafrův web Fórum24,a jejich nenávistné komentáře berete za své, jste jasný, kam patříte...

M. Kolář 5.7.2017 10:54

Re: Wxpert Scheider a BOS

To jsme viděli během okupace naší vlasti v letech 1968-1989 .., tito bolševici v ozbrojených složkách masivně kolaborovali s okupační silou a jediný "nepřítel" na kterého dokázali vystřelit byli naši vlastní lidé .. , pro obranu vlasti neudělali vůbec nic ... To nebyla žádná naše armáda,, byla to bolševická a z Ruska řízená kolaborantská milice .. A o totéž jim jde i dnes, jsou to nepřátelé ČR ..

V. Novák 10.7.2017 17:26

Než začnete lhát, měl byste si něco ověřit,

aby to vaše geblsovské lhaní bylo aspoň drobátko uvěřitelné. Aby se člověk nemusel stydět, nejen za to, jaký blb sem taky píše, ale za jaké blby máte nás.

Schválně - proč je svrchovaně nepravděpodobné, aby Schneider psal či mluvil o "židácích"?

P. Mach 3.7.2017 13:50

Schneider si zase nadělal do držky.

Že rusácko politicky účelově, jednostranně a samozřejmě v rozporu se smlouvami navyšovalo cenu plynu pro Ukrajinu nebo že Ukrajině fakturovalo neodebraný plyn, popřípadě že podobné plyno-vyděračské praktiky v minulosti psychopat puťka uplatňoval i vůči svému (momentálně zřejmě už ne tak dobrému) kamarádíčkovi lukašenkovi, takže těch plynových krizí bylo několik, přičemž k půlce z nich došlo díky sporům rusácka s Běloruskem, schneider si zřejmě už stačil vytěsnit z palice. Taky si vytěsnil z palice, že nikoli Tymošenková ale rusácký poskok Janukovyč rozkrad na Ukrajině miliardy dolarů.

Ty bláboly o šachách a baseballové pálce jsou způsobeny zřejmě tím, že nějakou tou pálkou dostal přes palici nebo se jen prostě nemůže smířit s tím, že rusácký klacek na Ukrajinu, Polsko a vlastně celou Evropu, tedy plyn, poněkud prohnil díky poklesu cen a možnosti dovážet LNG, takže dostává hysterické záchvaty.

J. Křivan 3.7.2017 19:39

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

Pane Machu, když už jste zmínil zkapalněný plyn, tak Rusko si vybudovalo kapacity se kterými se chce již příští rok stát po Kataru a Austrálii třetím největším exportérem této komodity na světě. Současně zaujímá sedmé místo. Pochybuji, že cílové země budou v EU.

P. Mach 6.7.2017 17:37

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

A co tím chtěl básník říct? Když rusáci, chtějí exportovat nechť exportují, nikdo jim v tom nebrání. Diskuze je o něčem jiném, tedy o tom, že země střední a východní Evropy budují kapacity a podnikají kroky, aby se stali nezávislými na rusáckých dodávkách a nemohly se opět stát obětí vyděračského jednání ze strany rusácka.

S. Cerman 6.7.2017 18:22

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

A Merkelová na USA kašle a buduje si další plynovod z Ruska aby byla na Putinovi více závislá , že Machu. Co k tomu řekneš Machu?

J. Křivan 6.7.2017 21:19

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

Príma pane Machu, proto Maďarsko země střední a východní Evropy zrovna včera podepsalo s Gazpromem dohodu o odběru zemního plynu z plynovodu který povede přes Turecko.

PS. Nejsem básník, ale realista. Ruský zkapalněný plyn není vázán na žádné plynovody a praxe ukáže jestli ten americký zkapalněný plyn bude to pravé ořechové, nebo jenom jednosměrně výhodný obchod.

S. Cerman 4.7.2017 9:04

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

Pane Machu , Vy jste se rozjel. Vy jste nezaznamenal návštěvu Kissingera v Moskvě kde se jednalo o osudu Porošenka bez zástupců Ukrajiny. Návštěva Trumpa v Polsku do toho plně zapadá.

J. Křivan 4.7.2017 11:12

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

Pane Cermane, tohle jste asi neměl na mysli. Trump se v Polsku zúčastní setkání tří moří a bude nabízet zkapalněný plyn jako náhradu za ten ruský.

P. Mach 6.7.2017 17:40

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

Ano, víc jak 90ti letý kissinger jedná o osudu Ukrajiny. :-) Cerman se opět probudil s rukou v nočníku.

S. Cerman 6.7.2017 18:18

Re: Schneider si zase nadělal do držky.

Spíše Mach neví nic o autoritě Kissingera ve světové politice. Machu tak proč jel 90-ti letý Kissinger do Moskvy a Putin ho přijal? Copak tam asi dělal?