Diskuse k článku

SCHNEIDER: Kerčský incident, Husův odkaz a Krym

Referendum ze dne 16. března 2014 bylo uplatněním práva vypsat referendum, týkající se podstatných otázek pro krymské obyvatelstvo. Námitky, že se konalo za přítomnosti ruských („okupačních“) vojsk, která tam dokonce byla prý poslána, jsou zcela liché, říká ve svém článku komentátor Jan Schneider.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

P58e58t73r 71J93e63ž98e12k 7784768665817

Skvělá analýza

Přesné. Ještě mohu dodat, že do kyjevským režimem ovládané Ukrajiny proudí mnozí militanti ze syrského konfliktu společně s podivnými instruktory všelijakého původu, kteří se dříve "proslavili" právě výcvikem teroristů z IS. Plyne to z monitoringu prováděného permanentně obránci DLR a LLR, na jejichž civilní cíle neustále kyjevský režim útočí v rozporu s Minskými dohodami. Instruktoři z NATO zde byli také, ale znechuceni neschopností těch, které Kyjev nahnal do mundurů VSU, se tiše vytrácejí, čemuž odpovídá značně odtatžitý vztah EU k Porošenkovi a jeho partě.

0/0
3.2.2019 15:58

jen tak dál :-(

„Ruské akce se v budoucnu budou jevit jako agresivní, i když budou vlastně obranné.“ :-D

Tento výrok je defacto shrnutím celého článku, smutné na něm je zejména to, že pochází od člena národa, kterých si v minulém století takových to "obranných" a "nevyprovokovaných" akcí od svých sousedů užil měrou vrchovatou :-(

0/0
4.12.2018 10:28

J. Křivan

Asi nejlépe to ironicky vystihl Erik Best.

...osamocený Petro Porošenko. Jeho hlavním argumentem je, pokud si to rozeberete, že Vladimir Putin se rozhodl rozpoutat válku, která pomůže Porošenkovi vyhrát volby.

0/0
1.12.2018 20:17

Re: Asi nejlépe to ironicky vystihl Erik Best.

Od Erika Besta bych ani jinou “ironii” nečekal! Dalo by se ale kvůli vyváženosti ovšem také říci, že osamocený Porošenko inscenoval “ provokaci” v Kerčském průlivu záměrně proto, aby zvedl Putinovi v Rusku pošramocené preference!

0/0
1.12.2018 20:53

J. Křivan

Re: Asi nejlépe to ironicky vystihl Erik Best.

Pane Fohle, vy jste skutečně exot. Tohle není diskuze, ale info pro méně chápavé. Putin nepotřebuje zvyšovat preference, a už vůbec ne nyní. O další mandát podle jeho slov již nebude usilovat i proto penzijní reforma v RF, která je obdobná jako všude okolo byla spuštěna zrovna teď. V téhle hře čas hraje pro Putin a ne pro Porošenka.

0/0
1.12.2018 23:01

Re: Asi nejlépe to ironicky vystihl Erik Best.

Putin už nemá co nabídnout, jen vojenskou agresi! Projekt Ruska, coby hospodářské velmoci, už dávno hodil přes palubu. Tak se teď snaží alespoň zastrašit Západ, nejraději by přitom zničil Evropskou unii. Na USA si zatím netroufne a je si navíc moc dobře vědom, že má v zádech Čínu, do budoucna pro Rusko se zničujícím potenciálem a to ve všech oblastech. Čína přitom trpělivé čeká na svou budoucí příležitost, Sibiř bude první její cíl. Tolik snad k tvrzení, že pro Putina a Rusko hraje čas!

.

0/0
2.12.2018 9:36

J. Křivan

Re: Asi nejlépe to ironicky vystihl Erik Best.

Pane Fohle, vy ani neumíte číst. Tak vám zopakuji.

"V téhle hře čas hraje pro Putin a ne pro Porošenka."

A co bude až bude nechte koňovi, ten má větší hlavu.

0/0
2.12.2018 10:27

Re: Asi nejlépe to ironicky vystihl Erik Best.

Já se halt koukám trochu dále, než přes okraj talíře, pane Křivan!

0/0
2.12.2018 11:58

J. Křivan

Re: Asi nejlépe to ironicky vystihl Erik Best.

Vás je tu pane Fohle škoda. Geopolitika na plzeňských právech by vám slušela. Já o voze a vy o koze.

PS. Kouzlo nechtěného. Pan Schneidr musí být spokojený, jeho články patří vždy k nejdiskutovanějším.

0/0
2.12.2018 13:27

M. Kolář 067

argumenty

Pane autore, možná by nebylo bez zajímavosti, kdybyste se pokusil nějakým způsobem označit ty věty ve Vašem článku , které dle Vašeho mínění obsahují nějaký argument.. Snad by se tímto krokem debata poněkud zpřehlednila.. Dík ..

0/0
30.11.2018 22:07

J. Schneider

Re: argumenty

Já nevím, opravdu je mi to trapné, fakt chcete, abych vám tu pasáž z článku, kde srovnávám možnou motivaci Porošenka a Putina, zkopíroval do tohoto okénka? Obávám se, že jestliže ji nejste schopen vyhledat v článku sám, pak byla moje snaha zbytečná a překopírováním se to nespraví. Zkusíme to odjinud: Komu je celý incident ku prospěchu? Kdo má před volbami? Kdo stojí na prohru, neboť má silné protikandidáty a jeho preference mají stále sestupnou tendencí, a to přes to, že je prezidentem? Kdo navrhoval na základě tohoto (v porovnání s minulostí titěrného) incidentu vyhlásit válečný stav na celém území státu a na dva měsíce? Kdo by měl v rámci takto široce vymezeného válečného stavu právo odložit volby a cenzurovat média? Komu tuto taktiku prokoukla opozice a vyhlášený válečný stav silně zredukovala? Kdo z incidentu ždíme výzvy mezinárodnímu společenství proti svému nepříteli?

Jestli je to na vás moc těžké, omlouvám se, nechtěl jsem vaše schopnosti přepínat nad míru.

0/0
1.12.2018 15:58

M. Kolář 067

Re: argumenty

To je tak spekulativní argumentace, že je +/- nepoužitelná .. Úplně stejná argumentace se dá přeci vygenerovat i pro vinu druhé strany, pozorovatelé již mnoho měsíců varují před rostoucí motivací Putina zvýšit napětí.. Pro jeho politickou moc je nebezpečný klid ,kdy se jakoby nic neděje.. To se táhne celým jeho prezidentstvím .. Vnímáte například ekonomický vývoj v Rusku po pádu cen ropy, atd atd ? Asi moc ne... Také vám vám zřejmě vůbec nedochází, jaký tlak vyvíjí ruská agrese na Ukrajinu v konečném součtu a jak ruský režim nenávidí politickou emancipaci ukrajinského národa.. Zde jsou všude vaše analytická selhání. Říkám záměrně analytická, nechci akcentovat ta možná mravní ..

Nebo například výmysl s Chruščovovou anexí Krymu .. Navrhnu vám extrapolaci vašeho bizardního argumentování.. Anexe pobaltských republik .. No, tam skutečně byla, již na začátku války. Po skončení války okupace, anexe, teror. A také další důsledek, a to nasouvání ruskojazyčného etnika do teritoria b. republi

0/0
1.12.2018 20:54

M. Kolář 067

Re: argumenty

.. do teritoria baltských republik . Vše se dělo z rozhodnutí stranických a státních orgánů SSSR. Při použití vašeho myšlení by bylo napříkald možné zcela zpětně "zneplatnit" toto rozhodnutí, na základě které se nejen oblast rusifikovala, ale také samozřejmě docházelo k teroru a utlaku proti b. národům.. Má ruskojazyčné obyvatelstvo tedy vůbec právo pobývat v tomto teritoriu dnes ? Klidně zpochybníme všechny následné smlouvy, přijatá pravidla od skončení studené války,atd, ne ? A řekneme, jděte domů Rusové .. Jste tu na základě nějaké anexe kterou tehdy a tehdy udělal SSSR. No, nesmysl, že..

Ale přesně v duchu této vaší ujeté "argumentace" ..

Koneckonců i z okupovaného Krymu už odešlo snad až sto tisíc lidí .. Kde jsou jejich práva ?

Pane autore, možná nejste zlý člověk, pouze vám z nějakého důvodu zcela selhává analytický myšlenkový aparát, nevím ..

Ale protože býváte označován někdy za bezpečnostního analytika, bylo by dobré to řešit..

0/0
1.12.2018 21:08

J. Schneider

Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Položil jsem vám naprosto jednoduché otázky, a kdybyste na ně byl schopen odpověděl, bylo by jasno. Nejsou to žádné spekulace, jsou to tvrdá fakta. Naopak vy uvádíte samé spekulace, aniž byste je podložil střípkem důkazu. Podsouváte Putinovi zálibu v neklidu, zatímco George Friedman píše, že americkou strategií je vyvážení neklidu. To je oproti vašemu spekulativnímu tvrzení direkt přímo na bradu (důkaz, chcete-li; ostatně můžete jeho váhu poměřit porovnáním profesionálního profilu vašeho a Friedmanova, nejlépe veřejně, ať se trochu zasmějeme). Ostatně, přečtěte si Velkou šachovnici od Brzezinského, tam jsou americké nátlakové postupy popsány.

Chruščovova anexe byla stejná jako anexe baltských republik.

Až budete mít šťastnější chvilku a budete se schopen soustředit tak, abyste chápal smysl čteného, mrkněte se na můj článek znovu. Popisuji dobře zdokumentované snahy krymského obyvatelstva o samostatnost již od roku 1991.

A na ty vaše pokusy urážet zvysoka kašlu, nemáte na to.

0/0
1.12.2018 23:27

M. Kolář 067

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Pane autore, když konzumujete takové publikace, jaké uvádíte, musíte je být také schopen funkčně aplikovat. To se vám nedaří .. Požádal jsem vás, abyste uvedl místa , kde jsou ve vašem článku nějaké argumenty. Poukázal jste na spekulativní pasáže. Věty typu "všechno ukazuje na Porošenka", jsou vámi nepodložené ..

Věta "Chruščovova anexe byla stejná jako anexe baltských republik " je výrokem na hranici vašeho duševního zdraví .

Nálady krymského obyvatelstva jsou možné. Ukrajina celá léta dodržovala autonomní postavení Krymu a Sevastopolu.

K odtržení Krymu došlo na základě invaze ruských ozbrojených sil. Je to okupace doplněná o agresi vedenou přes východní ukrajinské hranice .

Vy ani nikdo jiný neuvádíte naprosto žádnou indicii o tom, v čem měla spočívat ona údajná ukrajinská provokace, v čem je její skutková podstata. Patrně proto, že tato skutková podstata neexistuje. Naopak, o agresivním chování ruské strany se mohl přesvědčit celý svět.. Rusové se chovají jako zločinci, vč

0/0
2.12.2018 10:25

J. Křivan

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Pane Koláři, pokud teritoriální vody suverénního státu v citlivé oblasti naruší, nejspíš úmyslně, lodě vojenského námořnictva jiného státu jedná se přinejmenším o provokaci, v horším případě může jít o válečný akt. Krymský most ukrajinští představitelé označili za legitimní cíl. Tak kde je za současného status quo chyba v ruské reakci.

0/0
2.12.2018 10:38

M. Kolář 067

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Současnou situaci lze těžko označit za status quo. Stále pokračuje neuznaná a nevyprovokavaná ruská okupace Krymu a agrese na východní Ukrajině. Neexistuje žádná indicie ani doklad o narušení ruských suverénních vod. Ukrajina se dle všeho pouze řídí platným námořním právem a platnou smlouvou o užívání těchto vod. Určitým problémem je samozřejmě onen nelegální most .. ..

0/0
2.12.2018 10:47

J. Křivan

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Status quo spočívá mimo jiné v tom, že k zadržení došlo při narušení těch teritoriálních vod RF, které i v minulosti patřily RF. Navíc Ukrajina de faktum akceptovala proceduru svých lodí při plavbě Kerčskou úžinou a incident byl jejím zjevným porušením.

0/0
2.12.2018 11:55

M. Kolář 067

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

O narušení teritoriálních vod RF mluví pouze Rusko, neexistuje žádná podpůrná indicie...

Režim na moři je upraven námořním právem a smlouvami. A ty porušuje Rusko ..

0/0
2.12.2018 13:39

J. Křivan

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Pane Koláři, to platí i naopak. Zkuste se v tom vyznat. Tady máte odkaz, který zohledňuje ruské i ukrajinské zdroje, včetně příslušných souřadnic.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82_%D0%B2_%D0%9A%D0%B5%D1%80%D1%87%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B5

0/0
2.12.2018 16:50

J. Křivan

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82_%D0%B2_%D0%9A%D0%B5%D1%80%D1%87%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B5

0/0
2.12.2018 16:52

M. Kolář 067

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

.. včetně agrese vedené přes východní ukrajinské hranice. Putin se před mnoha lety vydal na dráhu mezistátního gaunerství, je to zločinec. I naše země byla v moderních dějinách opakovaně obětí takového chování.

Třeba jste si mohl všimnout při svých "odborných" rozborech politiky na Ukrajině, že tato se chová, přes obrovské problémy které má a jistě nevysokou politickou kulturu,, na rozdíl od Ruska stále jako parlamentní republika. To je velká hodnota a výsledek zrodu ukrajinského politického národa. A především tato skutečnost je tím, co provokuje ruský režim v nejvyšší míře. Rozhodnutí Ukrajinců jít vlastní cestou, jak v rovině státní suverenity, tak i v rovině státní formy. A toto si zaslouží naší podporu a nemusíme si k tomu situaci na Ukrajině ani jakkoliv idealizovat.. Tak nás učí (naše) dějinná zkušenost ..

0/0
2.12.2018 10:40

J. Schneider

Koukám, že vaše víra zcela likviduje fakta

Třeba o ukrajinské demokracii - jak v době majdanu zabránili poslancům hlasovat, to je opravdu asi váš vzor.

Krym požádal o připojení k Rusku na základě referenda, konaného v souladu s ukrajinskou i krymskou ústavou, nikoliv na základě nějaké okupace. Žádná se nekonala, i kdybyste se na hlavu postavil (možná by vám to prokrvení mozku ale mohlo trochu pomoci, protože vaše víra je opravdu výstřední).

Nota bene ukrajinská suverenita - ta byla založena na NEUTRALITĚ, a tu protiústavně ti vaši ukrajinští "demokraté" porušili, když jednali o vstupu do NATO. To jsou fakta, na něž nenalézáte nic jiného, než pokusy urážet.

NEJSTE HODEN ŠPIČKY STÍNU TRUSU KONĚ SLUHY MÉHO, říkají Španělé. Asi vás znali.

0/0
2.12.2018 13:49

M. Kolář 067

Re: Koukám, že vaše víra zcela likviduje fakta

Majdan byl tvrdý střet, majdanisté zabránili podkopání ukrajinské suverenity ve prospěch Putinova režimu a likvidaci Ukrajiny jako parlamentní republiky. Referendum na Krymu bylo přímo organizováno a zaštítěno ruskými ozbrojenými silami. Celý převrat na Krymu začal obsazením veřejných budov ruskou armádou, včetně parlamentu .. Tato ruská agrese na Krymu nebyla ničím vyprovokovaná , na Krymu byl naprostý klid.. Jakési perferktně vybavené vojáky bez označení si všichni pamatujeme.. Proč o tom lžete ?

Další vaše vyfantazírovaná lež, trochu podobná té "Chruščovově anexi" ::)) ,je o porušení neutrality Ukrajinou. Ukrajina nejednala o vstupu do NATO, jednala o asociační dohodě s EU a usiluje o vstup do EU, především z hospodářských důvodů. .....

0/0
3.12.2018 10:55

M. Kolář 067

Re: Koukám, že vaše víra zcela likviduje fakta

.... Dále, k žádnému jednání o vstupu do NATO nikdy nedošlo , m.j. i z důvodu nezájmu NATO. Ukrajina vždy respektovala svůj neutrální status, o vstup do NATO začala usilovat až po zahájení ruské agrese na Krymu a na východní Ukrajině. Další vaše nepravda a také neznalost se týká vztahu ukrajinské suverenity a neutrality .. Ukrajinská suverenita není podmíněna neutralitou a je na ní nezávislá .. Ukrajinská neutralita vznikla především jako součást procesu ukrajinského jaderného odzbojení po rozpadu SSSR. Vlastně především měla chránit Ukrajinu jako protiváhu ztráty (problematického) jaderného potenciálu. Ukrajina všechny své závazky z těchto dohod dodržela, Rusko všechny své závazky pošlapalo invazí na Ukrajinská území před několika lety a především Rusko porušilo ukrajinskou neutralitu .. Nelze se divit, že Ukrajina se již tímto necítí být dále vázána.. Rusko rozbilo celý smluvní rámec v dané oblasti a dále v tom pokračuje nyní v Azovském moři ..

0/0
3.12.2018 11:04

M. Kolář 067

Re: Koukám, že vaše víra zcela likviduje fakta

A nejsem hoden, trus koně,atd. .. Pěkné .. Novinář se uchyluje k urážkám řadového čtenáře. Symptomatické s ohledem na kvalitu vašich článků. Třeba nám ještě napíšete, jaké úžasné světové autory si čtete a jak si máme před tím faktem sednout na zadek, ne ??? :::))))

0/0
3.12.2018 11:12

J. Křivan

Re: Koukám, že vaše víra zcela likviduje fakta

Pane Koláři, Majdan, násilné odstranění řádně zvoleného prezidenta na Ukrajině a porušení den před tím podepsaných dohod opozice s představiteli Francie, Německa a Polska jistě není projev neutrality. O jazykovém zákoně příště.

0/0
3.12.2018 16:41

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

včetně agrese vedené přes východní ukrajinskou hranici ..... Už koncem 70. let nás učili, že americká průzkumná technika na družicích přečte noviny položené na lavičce. A což teprve v této době ... Jenže oni Američané nedali k dispozici snímky polí doširoka rozoraných tankovými proudy. když indicie z Kerče chybí - ale ony asi nechybí, jak ukazují příspěvky jiných diskutujících - tak tady chybí tuplem. Kdyby měli, jistě by dali. Takže jaká agrese přesd východní hranici ?

0/0
3.12.2018 9:04

M. Kolář 067

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Pohyb ruských jednotek včetně techniky na východní Ukrajině byl bohatě dokumentován ,je vaší věcí že nechcete vidět .. Celá tanková a další výzbroj na Donbasu u tzv. "separatistů" tam přijela přímo z ruských armádních skladů v Rusku .. Koneckonců, i dopravní letadlo se podařilo dle všeho setřelit z prostředku který tam velmi krátce před tím přijel z Ruska přes východní hranici a pak zase hned frčel zpátky .. Atd atd .. Já chápu, že u lidí se sovětizovanou morálkou nejsou fakta důležitá, ale to je váš problém ..

0/0
3.12.2018 11:19

Re: Jste zcela mimo mísu, ale není divu

Moji morálku nechte na pokoji, jsem křesťan a se sovětizovanou morálkou nemám nic společného. Jen pro pořádek uvádím, že jsem nebyl za minulého režimu členem ani KSČ, ani SSM - v tom druhém případě docela rarita. A estébáci mi zařídili řadu příkoří. Právě odpor k minulému režimu mně a spoustu současníků učinil imunní vůči primitivní propagandě, na které se vůbec nic nezměnilo, jen kompas se otočil. Černá a bílá si jen vyměnily strany.

Jestli byl onen "pohyb" dokumentován tak bohatě jako sestřel dopravního letadla - "koneckonců, dle všeho" - pak nebyl dokumentován vůbec.

0/0
3.12.2018 14:18