SCHNEIDER: Afghánská nepřesnost a fejk České televize

Česká televize nepřesně komentovala zprávu, že v Afghánistánu čeští vojáci pomstili smrt tří svých kolegů. Svůj komentář měla dotáhnout v tom smyslu, že zveřejněny byly v zahraničí pouze případy, kdy byly obviněné osoby postaveny před soud. Což však není tento případ, kdy šlo deklarovaně od počátku jen o pomstu. Píše Jan Schneider.

Atentátníkovi, který se odpálil a zabil české vojáky, bylo okolo 18 let. foto: Lidovky.cz

Atentátníkovi, který se odpálil a zabil české vojáky, bylo okolo 18 let.

Česká televize minulý týden komentovala zprávu, že v Afghánistánu čeští vojáci pomstili smrt tří svých kolegů, kteří padli jako oběť sebevražednému útoku. Předně je podivné, že veřejnoprávní média přejala bulvární přístup, jímž na smrt tří vojáků zareagoval nový náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Jak jsou schůdky k vyšším postům zrádné! Někdo je na určitém postu skvělý, ale o šprycli výš je to průšvih. Stalo se Grossovi, stalo se Nečasovi, křídla narostla zřejmě i dosud respektovanému Opatovi. Místo reakce ve stylu „sine ira et studio“ začal dštít oheň a síru. Emocemi překypující řeči o pomstě nejsou důstojné, a nesvědčí ani o profesionalitě.

K tomu lze pouze poznamenat, že Simon Wiesenthal, který čelil zločinům nepoměrně hrůznějším (holokaust), svůj přístup charakterizoval: „Spravedlnost, nikoliv pomstu“ (vyšlo i česky: doporučená četba jak pro zaměstnance ČT, tak příslušníky české armády).

Průchod spravedlnosti

Z toho se odvíjí důležitá nedůslednost v komentování veřejnoprávního média. V průběhu debaty, zda bylo správné, že se Česká republika „chlubí“ tímto úspěchem speciálních sil, zda to má odstrašující účinek pro nepřítele, a znamená-li to povzbuzující satisfakci pro domov, bylo provedeno srovnání, za což lze obecně vyslovit pochvalu, protože jde o jev v ČT velmi vzácný.

Civilizované země obviněné osoby po dopadení obžalují a postaví před soud. Tam mají právo se bránit. Stalo se tak v případech Eichmanna i Carlose. Zde je zveřejnění kauzy zcela na místě, aby společnost mohla kontrolovat, zda byl dán průchod spravedlnosti.

Moderátoři srovnali, kdy se něco podobného stalo v zahraničí, a zda to bylo zveřejněno. Uvedli, že Izrael (případ Eichmann) a Francie („Carlos“) dopadení stíhané osoby zveřejnily, neboť následně ji postavily před soud. V jiných případech (dokonané atentáty) se k případům (přes „známý rukopis“) žádné země nepřihlásily. Výjimku však tvoří zabití Usámy bin Ládina americkou speciální jednotkou.

A v tom spočívá nepřesnost ČT. Civilizované země obviněné osoby po dopadení obžalují a postaví před soud. Tam mají právo se bránit. Stalo se tak v případech Eichmanna i Carlose. Zde je zveřejnění kauzy zcela na místě, aby společnost mohla kontrolovat, zda byl dán průchod spravedlnosti.

Čili ČT měla komentář dotáhnout v tom smyslu, že zveřejněny byly pouze případy, kdy byly obviněné osoby postaveny před soud. Což však není tento případ, kdy šlo deklarovaně od samého počátku jen o pomstu. Navíc – ruku na srdce – nevíme ani, zda byli zlikvidováni skuteční viníci. Vojáci budou tvrdit, že ano, protože případ není možné přezkoumat. Byla vykonána pomsta, nikoliv spravedlnost. Stejně, jako v případu Usámy bin Ládina.

Zdrženlivost

Odtud vede přímá souvislost k fejku, který ČT pustila do světa. Týká se právě Usámy bin Ládina. Komentář ČT zněl v tom smyslu, že byl zlikvidován deset let po svém největším zločinu, což ho časově – i souvisejícím obrazovým doprovodem, na němž byla vidět hořící „Dvojčata“ Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku – dalo nepochybně do souvislosti s tímto útokem. A nejen to, komentář ho za tento útok učinil zodpovědným. Co na této notorietě může být za fejk? zeptá se bdělý čtenář. Přímo jádro věci.

Pokud byla FBI opatrná ve svém vyjádření, proč se zajímá o Usámu bin Ládina, slušela by podobná zdrženlivost i ČT, obzvlášť v době těhotné fejky

Jediná instituce, která mohla Usámu bin Ládina obvinit ze spáchání tohoto federálního zločinu, tedy americká FBI, tak neučinila. Jinými slovy, FBI, jak je vidět na „Ten Most Wanted Fugitives Poster for bin Laden“ (aktualizovaném ještě posmrtně), ho stíhala výslovně za bombové atentáty v Tanzanii a v Keni v roce 1998, při nichž bylo zabito více než 200 lidí, s tím, že je podezřelý z dalších teroristických útoků ve světě.

To je – zejména s přihlédnutím k americkému právnímu rámci – více než výmluvné. Útok na WTC, který změnil osudy mnoha lidí i států, by už kvůli atraktivitě a motivaci veřejnosti na tomto poutači chybět neměl. Tedy pokud by nebyly pochybnosti o bin Ládinově odpovědnosti za něj. Avšak chybí tam. To je třeba vzít na vědomí, a zařídit se podle toho. Pokud byla FBI opatrná ve svém vyjádření, proč se zajímá o Usámu bin Ládina, slušela by podobná zdrženlivost i ČT, obzvlášť v době těhotné fejky.

J. Schneider Re: Tak to doložte, tlučhubo! 18:47 25.10.2018

Počet příspěvků: 15, poslední 28.10.2018 10:06 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.