Diskuse k článku

Sázka na Gretu Thunbergovou se ukázala geniální

Místo urážek, že mládež podlehla greténismu, by bylo rozumné vést s 16letou švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou rozhovory a společně hledat odpověď na otázku, jestli několik století starý projekt kapitalismus je možné přeměnit na něco jiného. Otázkou ale zůstává, zda tyto změny bude možné provést v rámci demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 28.7.2019 8:24

Rozplýváte se nad dítětem,

aniž byste chápali, že to dítě pracuje v něčích službách.

Geniální marketingový tah spočívá ve tomto faktu: Emoce vyvolají v těle chemické pochody, které znemožní rozumové uvažování. Vybuzená část mozku (amygdala) zná jen tři odpovědi - útok, útěk a strnutí. Tím zcela znemožní racionální uvažování. Gréta, fotky utopených dětí - to slouží jen k zamaskování manipulace.

Ano, člověk planetu přetváří, buďme proto opatrní, ale nedělejme revoluce, které většinou vylévají s vaničkou i dítě. Největší ekologické škody bohužel vznikají ve státech, kde na Grétu zvysoka ssssssssss.

Co se týká kapitalismu - kapitalismus a demokracie jsou spojené nádoby, stejně jako socialismus a totalita. Tak si vyberte pane Léko.

J. Křivan 28.7.2019 9:02

Re: Rozplýváte se nad dítětem,

Pane Rychlý, v zásadě souhlas. Jen vysvětlete jak se Vám do té poslední věty vejde ČLR.

Z. Rychlý 28.7.2019 11:05

Re: Rozplýváte se nad dítětem,

Ano, Čína se trochu vymyká. Podle mě se po trpkých zkušenostech s budováním socialismu pod Velkým Maem vrátili pokorně ke Konfuciovi, který uznává existenci moudrého vládce - a KSČ se o to asi snaží. Přestali budovat ráj na zemi a zanechali lid ať se stará. Nemohli udělat lépe. A on se o sebe stará. Jistě to není země s plně převivinutou liberální demokracií, má totalitní rysy a imperiální chování. Od všeho něco. Velké korupčníky bez řečí popravují, lidská práva sem, nebo tam. Občané však většinově uznávají, že se jim daří lépe a tím je řečeno vše.

Mám li odpovědět ve stylu ano ne, pak opravdu nevím. Že je Čína velkým, ne-li největším hráčem na globální scéně je prostě fakt, do kterého si musíme holt každý sám tuhle informaci nějak zaškatulkovat. Umožnili jsme Číně přístup k inovacím a oni je (podobně jako dřív Japonci) převzali, zefektivnili a vylepšili. Můžeme se jim vysmívat, přezírat je, ale je to naše hloupost. Nejspíš se snažíme učit husu bernešku létat po sokolím způsobu.

Soud

Z. Rychlý 28.7.2019 11:08

Re: Rozplýváte se nad dítětem,

Soudím, že příštím člověkem na Měsíci bude Číňan, a aby to nebylo fádní, bude to na odvrácené straně Měsíce. Jak to jen s tím aušusem dokážou??