Diskuse k článku

Sázka na Gretu Thunbergovou se ukázala geniální

Místo urážek, že mládež podlehla greténismu, by bylo rozumné vést s 16letou švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou rozhovory a společně hledat odpověď na otázku, jestli několik století starý projekt kapitalismus je možné přeměnit na něco jiného. Otázkou ale zůstává, zda tyto změny bude možné provést v rámci demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Skutečně ubohý obraz o ciskutérech

Neschopnost reagovat na SKUTEČNÝ problém, o kterém tu píše Ištván Léko ukazuje

- intelektuální a mravní pokleslost těch, kteří se tu pouštějí do debaty a jen si honí vlastní ego trapnými útoky na statečnou studentku, přičemž nejsou schopní vymyslet nic chytřejšího, než dělali přesně komunisté: Gréta je jen loutkou v režii "temných sil".

- závažnost situace, v níž se nalézáme, protože KAŽDÉMU, kdo o ní poctivě uvažuje, tak je jasné, že systém založený na neustálém růstu zisku je NEUDRŽITELNÝ.

Jenomže všichni tihle "modří svazáci" si dovedou snáze představit konec světa než konec kapitalismu.

Nic to ovšem nemění na tom, že bez změny systému se lidstvo globálně řítí do .....

0/0
29.7.2019 3:01

J. Křivan

Re: Skutečně ubohý obraz o ciskutérech

Pane Zajíci, naučte se číst než jako správný komsomolec všechny zurážíte. A neopisuje. Váš zápal pro věc má blízko k fanatismu.

0/0
29.7.2019 8:36

Novodobé sociální inženýrství

Nepochopil jste, ze psychicky uchylna Greta je vyuzivana psychicky uchylnymi socialisty, kteri chteji totalitne zachranovat svet za penize druhych, jakoby si lide sami nedokazali najit cestu. Typicky socialismus az komunismus, totalitarni spasonosna ideologie ktera uz tolik znicila.

0/0
28.7.2019 14:06

Měl byste se podívat do zrcadla

Podařil se Vám vskutku "psychicky úchylný" příspěvek.

Příznačné pro něj je, že se sice tváříte jako kritik komunismu, ale reagujete přesně tak, jak reagoval ten lživý systém:

Cokoliv se mu nelíbilo, tak byl důsledek spiknutí nějakých temných sil v pozadí.

Vy a Vám podobní, tady jen ukazujete sovu zaslepenost.

Na rozdíl od Gréty nikdo z Vás nebyl schopný v Davosu i jinde žbleptnout ani slovo.

A myslíte, že to všechno "vyřešíte" jen trapnými útoky na studentku, která má odvahu říct: Král je nahý.

To, jak křečovitě a nenávistně reagujete, jen potvrzuje, jak přesně autor článku trefil do černého.

0/0
29.7.2019 2:54

I. Patta 677

M. Friedman má pravdu

že zisk je "až na prvním místě". Ekonomie zná jen peníze a pracovní sílu. To druhé jen proto, aby z pracovní síly vytřískala co nejvíce peněz. Ekonomům jsou sociální problémy doslova ukradené, nechápou je (řeči politiků-ekonomů o rodině a dětech jsou jen kouřová clona mající za úkol skrýt jejich skutečné smýšlení i systémovou neznalost sociální agendy). Ekonomie a ekonomové jsou jen stroje na peníze. Příklad? Místo výchovy dětí máme všichni spořit na zajištění stáří! Potřebná systémová změna se jmenuje SOCIÁLNÍ EKONOMIE.

0/0
28.7.2019 9:11

Kousek vedle píše Roger Griffin

odborník na fašismus.

Základem mojí definice všech fašismů je, jak jsem už řekl, posedlost dekadencí a slabostí existující civilizace. Fašisté zvěstují kolaps, čekají jej každým dnem. Vše, co se děje, je dle nich důkazem počátku konce, jsou mistry apokalyptického vidění. Mají ho rádi. Volají proto po obrodě!

Nějak mi to sedí na ekologické aktivisty, čímž jako správný Čech já neříkám, že jsou to fašisti, to říká on. :-)

0/0
28.7.2019 8:51

Rozplýváte se nad dítětem,

aniž byste chápali, že to dítě pracuje v něčích službách.

Geniální marketingový tah spočívá ve tomto faktu: Emoce vyvolají v těle chemické pochody, které znemožní rozumové uvažování. Vybuzená část mozku (amygdala) zná jen tři odpovědi - útok, útěk a strnutí. Tím zcela znemožní racionální uvažování. Gréta, fotky utopených dětí - to slouží jen k zamaskování manipulace.

Ano, člověk planetu přetváří, buďme proto opatrní, ale nedělejme revoluce, které většinou vylévají s vaničkou i dítě. Největší ekologické škody bohužel vznikají ve státech, kde na Grétu zvysoka ssssssssss.

Co se týká kapitalismu - kapitalismus a demokracie jsou spojené nádoby, stejně jako socialismus a totalita. Tak si vyberte pane Léko.

0/0
28.7.2019 8:24

J. Křivan

Re: Rozplýváte se nad dítětem,

Pane Rychlý, v zásadě souhlas. Jen vysvětlete jak se Vám do té poslední věty vejde ČLR.

0/0
28.7.2019 9:02

Re: Rozplýváte se nad dítětem,

Ano, Čína se trochu vymyká. Podle mě se po trpkých zkušenostech s budováním socialismu pod Velkým Maem vrátili pokorně ke Konfuciovi, který uznává existenci moudrého vládce - a KSČ se o to asi snaží. Přestali budovat ráj na zemi a zanechali lid ať se stará. Nemohli udělat lépe. A on se o sebe stará. Jistě to není země s plně převivinutou liberální demokracií, má totalitní rysy a imperiální chování. Od všeho něco. Velké korupčníky bez řečí popravují, lidská práva sem, nebo tam. Občané však většinově uznávají, že se jim daří lépe a tím je řečeno vše.

Mám li odpovědět ve stylu ano ne, pak opravdu nevím. Že je Čína velkým, ne-li největším hráčem na globální scéně je prostě fakt, do kterého si musíme holt každý sám tuhle informaci nějak zaškatulkovat. Umožnili jsme Číně přístup k inovacím a oni je (podobně jako dřív Japonci) převzali, zefektivnili a vylepšili. Můžeme se jim vysmívat, přezírat je, ale je to naše hloupost. Nejspíš se snažíme učit husu bernešku létat po sokolím způsobu.

Soud

0/0
28.7.2019 11:05

Re: Rozplýváte se nad dítětem,

Soudím, že příštím člověkem na Měsíci bude Číňan, a aby to nebylo fádní, bude to na odvrácené straně Měsíce. Jak to jen s tím aušusem dokážou??

0/0
28.7.2019 11:08

Poslední molekuly kyslíku?!

On nám jako dochází kyslík?! :O Nepochopil pan Léko náhodou něco trochu špatně?

0/0
26.7.2019 16:50

Odpověď na otázku

zda systémové změny půjde udělat v rámci demokracie, je jednoduchá odpověď: NEPŮJDE!!!

Systémové změny jsou nutné a tím, že budou bolet...a to všechny, nepřistoupí na ně nikdo dobrovolně. Bude to ukrutně bolet jak střední třídu, která to bude muset zaplatit, bude to bolet bankéře a oligarchy, kteří budou mít menší zisky, bude to tak zvaně chudé, na které už nezbude tolik peněz, aby si žili svůj pohodlný život bez práce. Takže, kdo by na tyto systémové změny přistoupil dobrovolně a v demokratických volbách by variantu bolesti sám zvolil?

I ti mladí, kteří dnes "stávkují" za lepší budoucnost planety to dělají jen proto, že mají plná břicha a střechu u maminky nad sebou. Jakmile zjistí, že už nebudou moci létat na dovolené, že tatínek nebude mít peníze, aby je dotoval, že sdílená ekonomika (bydlení, auta a pod.) není nic komfortního, to jest, že život není stále se opakující mejdan, také poleví.

PS. No a když si v Evropě k tomu přidáme časovanou bombu, kterou jsou muslimští m

0/0
26.7.2019 14:33

I. Patta 677

Re: Odpověď na otázku

Není tomu tak. Systémové změny lze udělat sametově. Například politiky tolik obávanou důchodovou reformu lze provést v modu bank a jejich penzijních fondů jako křížovou cestu s vyústěním v krachu státních financí a důchodového systému resp. sociálního státu. Důchodovou reformu lze udělat, na základě znalostí ze sociální ekonomie, jako beznákladovou pro státní pokladnu, sociálně citlivou a řešící demografický problém.

0/0
28.7.2019 9:23

J. Schneider

Smutný obraz dávají čtenářské reakce,

vypovídá to i o čtenářské negramotnosti. "S holčičkou netřeba vést dialog" - přesně stejný argument používal předchozí režim na kritiku. Cítili se chytřejší a silní v kramflecích - a jak dopadli!

Autor však vyzývá k hledání odpovědí na otázky, a ty nehledá nikdo z reagujících. Stále jen kritika té holčiny, snaha ji zlehčit až zdiskreditovat, místo odpovědi (stejně tak se choval předchozí režim).

Nulová odvaha pohlédnout na realitu - stále jen řeči o periodických výkyvech počasí. Ano, loďka se vždycky houpala na vlnách, ale když s k tomu houpání přidá i posádka, může skončit špatně i to, co by loďka sama přestála.

Takže až dítě vytrhlo letargickou společnost z pohodlné konzumace. V tom je ten efekt - ve vybuzení reakce. Pokud možno inteligentní reakce. Avšak mnozí ze čtenářů jsou jistě nositeli mnohých titulů, učili se dobře. Jak je vidět, naučili se věci neužitečné. Problém není, zda se děvenka učí, ale co jí společnost k učení nabízí.

Díky, Ištváne, za odvahu něco takového napsat.

0/0
26.7.2019 11:20

Re: Smutný obraz dávají čtenářské reakce,

A jak chcete diskutovat s nemocnou dívčinou, která vychodila (snad úspěšně) základní školu, další vzdělávání považuje za nepotřebné a obsesivně vyžaduje, abychom panikařili? Když potřebuji doma, aby děti obdobného věku uklidily svinčík okolo sebe, tak jim vypnu internet. A udělají to hned. Požadujete, abychom to s Grétou udělali taky tak? Do plnoletosti jsou za ni odpovědni rodiče, třeba bychom měli domlouvat jim. Ale třeba by si nedali říct, protože své dítě používají k tomu, co sami nejsou schopni udělat.

0/0
26.7.2019 13:53

J. Schneider

Re: Smutný obraz dávají čtenářské reakce,

Zjistěte si, jako vzdělání mají ti nejúspěšnější a nejbohatší - mnoho vzdělávacích systémů totiž ubíjí kreativitu a zvídavost. Není vám to povědomé? Navíc autor zdůrazňuje debatu a otázky, čili problém, a ne subjekt, dívčinu nebohou. Zase se soustřeďujete na odvedení pozornosti od toho hlavního, a hledáte zástupné důvody, proč nevést vůbec žádný dialog. Přesně takhle se choval starý režim - a jak dopadl. Nepřestanu to opakovat, až to snad někomu dojde.

0/0
26.7.2019 14:19

Re: Smutný obraz dávají čtenářské reakce,

Pravděpodobně jste četl jiný článek. V tom mém autor uvádí, že máme vést dialog s tou dívčinou. S takovými lidmy ale obvykle vede dialog psycholog, který se jim snaží nabídnout normální pohled na svět.

Máme i extrémní případy, kdy si postižený jedinec myslí, že je Napoleon, ale ani pak se nevyžaduje, abychom s ním vedli nějaký dialog, i když on sám by to třeba uvítal. Jinak Gréta snad ani žádný dialog nenabízí, Ona nabízí paniku, vidí apokalypsu a pravděpodobně si ten její pokřivený pohled nenechá rozmluvit, protože její rodiče jí v něm podporují. Uvidíme za 12 let, kdy má být už vše ztraceno, co to s ní udělá.

0/0
26.7.2019 14:33

J. Křivan

Re: Smutný obraz dávají čtenářské reakce,

Pane Vacku, Gréta je jen předobraz věcí budoucích, taková nevinná ukázka síly davové psychózy v praxi. Navíc má pravdu když říká "král je nahý" v tom je pro mnohé její kouzlo. Jak dál nám nejspíš neporadí. Otázka zní, má mocné loutkovodiče, nebo "boží poslání". Ukáže čas, oni se už nějací vykladači nebo apaštolové najdou.

0/0
26.7.2019 14:28

Re: Smutný obraz dávají čtenářské reakce,

Jan z Arku měla také své loutkovodiče a ani o tom sama nevěděla, jako o nich neví Greta ze Stockholmu. Ve svém svatém vytržení byla Jan z Arku schopna zfanatizovat tisíce Francouzů a povedlo se jí porazit Angličany a tím upevnit moc francouzských králů. Jakmile svůj úkol splnila, byla upálena a pak prohlášena svatou. Greta je schopna svým svatým nadšení zfanatizovat miliony mladých po celém světě a při tom ani ona, ani ti, kdo za ní jdou netuší, že Greta je loutkou jednak v rukou svých rodičů, kteří z jejich akcí si udělali obrovský byznys a pak je v rukou těch, kteří chtějí systém změnit tak, aby se k pramenům skutečné globální moci a tak i globálních peněz dostali oni sami.

Změna systému znamená omezení skutečné moci tradičním vládcům planety jako jsou Rothschildové, Rockefelleři nebo finančníci kokem Morgan Stanley, či KPMG a došlo k převzetí vlády nad světem lidmi jako jsou Zuckerberg, Bezos nebo členové UV KS Číny.

Po tyto globální hráče hraje Gréta komedii a jakmile ji

0/0
26.7.2019 14:52

J. Křivan

Ach

Vy staromilci.

0/0
26.7.2019 9:40

Vidím to trochu jinak.

Se 16tiletou husičkou netřeba vést žádné rozhovory. Je nutno si uvědomit, že se jedná o mediální "celebritu", kterou stvořili jen novináři. Kdyby jich nebylo, ani pes by po ní neštěkl. Tím nechci v žádném případě oslabovat vůli lidí ve věci ochrany přírody. Pouze vidím řešení někde úplně jinde a hlavně jiným způsobem než vynášením do nebes vůle 16letých dětí.

0/0
26.7.2019 7:58

V. Šťastný

Gréta není žádné zjevení,

Gréta byla systematicky stvořena a to v první řadě jejími praštěnými a chorobně ambiciózními rodiči, kteří s ní nacvičili její projevy, v druhé řadě médii ovládanými rádoby enviromentalisty, kterým se roztomilé děvčátko náramně hodí do jejich marketingu novodobých, gigantických celosvětových zlodějin typu OZE, biopaliva, jímání a skladování CO2, elektromobility a mnohého dalšího, co má tato lobby ještě v zásobě. Na pátečních demonstracích za kvazi ochranu Země je nejlegračnější a nejsmutnější zároveň to, že děti a studenti to, za co bojují, neumí vůbec pojmenovat, mimo blouznivého vzývání OZE neví jak současný stav změnit a co je úplně nejsmutnější, všechny jsou přesvědčeny, že to má udělat někdo jiný, ale oni v žádném případě.

https://vladimirstastny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=721655

https://vladimirstastny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=722027

0/0
26.7.2019 7:27

Re: Gréta není žádné zjevení,

A hlavně, silně se odlišují od studentů, kteří v roce 1989 vystupovali proti komunistickému režimu u nás. Pokud se dnešní studenti nějak projevují, tak jen jako zmanipulovaný dav. Vyřvávají po ulicích a vědí co nechtějí, lépe řečeno, co jim někdo nakukal, aby nechtěli. Co chtějí ovšem nevědí. To jim nikdo neřekl.

0/0
26.7.2019 8:02

Re: Gréta není žádné zjevení,

Moc se mi líbí, když studenti dopoledne stávkují za ekologii a odpoledne si udělají piknik a co po nich zůstane by chtělo zvěčnit foťákem. Nemožný svinčík, který se neobtěžují uklidit, plastové láhve naházené do obilí,opravdu ekologická paráda. Taky bych kdysi na střední škole stávkoval místo písemky z matiky.

0/0
26.7.2019 10:23
Foto

J94i75ř95í 60K50o75p16i93s 1736227283981

Holčička nedělá nic jiného, než že jede podle scénáře

který píše někdo jiný. Jen jednou projevila pokus o vlastní logickou myšlenku o neutrálním vlivu jaderné energetiky na emise a v tu ránu se její vodiči mohli zbředovatět. Jinak pane redaktore, pokud je pravdou, že vliv lidské činnosti ovlivňuje počasí na Zemi tak, že vznikají extrémní výkyvy, pak se ptám. Proč titíž hysterici podporují masivní fertilitu v Africe a v blízkovýchodních zemích a snaží se naopak likvidovat tu část populace, která jediná je schopna svoji početnost nenásilnou cestou autoregulovat na únosné úrovni. Jinak celý ten klimacirkus je jen divadelní vystoupení bez hlavy a paty, neboť na můj dotaz, proč tito klimabojovníci bojují jen ústy a nikoliv skutečně pro omezení emisí nekonají a třeba nesází stromy, tak odpověď zní, "jo, aby je pak jiní pokáceli". To co se nyní děje není v historii planety Země nic neobvyklého, jen člověk si nepochopitelně zvykl, že jemu příznivé počasí se opakuje s neměnnou pravidelností, což je nesmysl. Lidská populace se na planetě holt

0/0
26.7.2019 7:24
Foto

J37i79ř58í 61K95o76p44i25s 1706777333271

Re: Holčička nedělá nic jiného, než že jede podle scénáře

Lidská populace se na planetě holt přemnožila a usadila se i na místech, které nejsou pro život příhodné a tak jsou pak o to více alarmující ztráty na životech a majetku. Nehledě na senzacechtivá média, která jsou schopna přenášet informace online z místa katastrofy po celém světě. A proč zrovna školou povinná mládež? No, protože tato část společnosti je nejsnáze manipulovatelná, proto chtějí i někteří politici před krachem tak vehementně zavést hlasovací právo od 15 let.

0/0
26.7.2019 7:25

Re: Holčička nedělá nic jiného, než že jede podle scénáře

Máte naprostou pravdu.

0/0
26.7.2019 8:03

jaký dialog se dá vést

s děvčetem, které je umanuté. Tato její posedlost je způsobena nemocí. Nemá vzdělání - základní škola není ani pro génia dostatečným zdrojem hlubokých znalostí. Dialog by se měl vést spíše s těmi, kteří Grétu využívají pro své účely. Její apokalyptické vize přitom nemají opodstatnění. Životní prostředí se stále zlepšuje, do řek se vrátily ryby, které v nich dřív nepřežily, ovzduší je čistší, než kdykoliv předtím. Pomohlo tomu odsíření elektráren, benzín bez olova, auta s katalyzátory, plynofikace, čističky. Proto gretenismu může propadnout jedině mládež, který toto neví a sklerotici u starší generace.

0/0
26.7.2019 6:17

Re: jaký dialog se dá vést

Podle dnešních novinářů vzdělání není důležité. Důležité je být mladý, hloupý, loajální a manipulovatelný. A taková ta dívenka je. A takoví jsou i voliči politických stran.

0/0
26.7.2019 8:05

Vzdělání

Je opravdu zajímavé jak se v některých případech vyzdvihuje hodnota vzdělání, a v jíných se má věřit holčičce, co ani nemá dokončenou střední školu....

0/0
25.7.2019 21:58