Diskuse k článku

Rozpolcenost (nejen) náměstka Druláka

Přemysl Houda v reakci na nedávný rozhovor náměstka šéfa české diplomacie Petra Druláka pro LN vypichuje možná překvapivý paradox: důsledkem teorie partikularistů operujících židovsko-křesťanskou civilizací je takřka vždy univerzalismus a praxe univerzalistů se zase často scvrkává v opak jejich teorie, v partikularismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

E87v29a 83D23u87d65k86o19v15á 7779637611609

Pane Houdo, moc se omlouvám za zkomolené

jméno. Promiňte, promiňte, promiňte ...

0/0
13.6.2014 9:49
Foto

E65v35a 77D76u62d29k98o56v73á 7889117821169

Pane Houdku, Váš článek bych ještě nedávno

přečetla bez většího zájmu, koneckonců jedná se o akademickou diskuzi a onen starý spor, jak sám uznáváte, nemá

řešení. Ale naše partikularisty (ne všechny, patrně) vytočil do nepříčetnosti profesor Chomsky, a ti se až nestydatě odkopali. Z  toho kvikotu, který spusili, pro mě vyplynulo jedno zásadní poznání: jsou to prachobyčejní ideologové, kteří sami určují kdo a co se bude kritizovat a nějakej dement z Ameriky (panu profesorovi se za použivé výrazivo omlouvám) jim v tom nebude dělat bordel! To by si teda vyprosili!    Pane Houdku, píšete dobře a pište dál.

0/0
13.6.2014 2:38

J. Křivan

Trefa

Pane Houdo, dobře nadhozené téma.

0/0
10.6.2014 16:35

J. Václav

Pane redaktore Houdo

překládat docela srozumitelné názory Drulákovi do řeči filozofů, je pro tyhle noviny úplně zbytečné. Raději bych se věnoval jeho postavení na MZ vedle Zaorálka, jestli tihle dva si mohou spolu vůbec o něčem povídat. Myslím, že jmenování Zaorálka ministrem zahraničí deklasovalo naši zahraniční politiku na úroveň před rokem 1989. (Vyčkáme co napíše TASS a pak se vyjádříme.) Česko, myslím jako jeho lid, se určitě nehodí pro jakýkoliv univerzalizmus, to je proti naší mentalitě a naše partikulární tendence.... ? Hahaha. Stačí si přečíst výsledky voleb, můžme se v současné době vůbec někam nasměrovat ? Jednoznačně nám schází mezinárodní partner, přátelský a se stejnými problémy. Vyšegrád je téměř uhaslý oheň, ale když budeme foukat a přikládat, rozhodně se ještě ohřejeme. Zkuste o tom něco napsat.

0/0
10.6.2014 9:58

Pane Václave dle mého názoru je Vyšegrad

oheň založený v dobré víře ale v prostoru kde nemá žádné palivo k udržování. Společné zájmy mohou spojovat pouze nás a Slováky. Poláci chtějí hrát nejvyšší ligu s Němci a Francouzi a Maďaři chtějí hrát tu svoji Čardášovku. Filosoficky podobné dějiny mají Finové, Švédové, Norové, možná i Dánové. Vím je to nepříjemně smutné ale je to tak. Podívejte se na dějiny Finska, od nich se můžeme ledacos učit.

0/0
10.6.2014 13:18

J. Křivan

Re: Pane Václave dle mého názoru je Vyšegrad

Pane Cerman, pro Finy mám slabost, ale nejsme jako oni.

Jejich historie, je historie území, kde se neprotínají zájmy tolika mocností jako ve středu Evropy. I proto jejich národní hrdost podepřená činy vedla k vítězství nad Švédy a SSSR. Dokázali však přetavit tato vítězství do rovnocenné spolupráce se svými "nepřáteli". Pokud mluvíme o jejich ekonomickém růstu po 2WW, stál na tak zvané "finlandizaci", kdy přes Finsko proudily technologie ze západu na východ. Tvrdě vydobyté privilegium. I dnes odmítají ve své většině vstup do NATO. Bez obchodního toku západ - východ bude mít jejich ekonomika nejspíš problémy. Kupodivu je vytlačily pobaltské republiky.

My v České kotlině jsme vždy počkali, až se přes nás přežene bouře a potom se za zpěvu lidových písní přidali k vítězům. Je to jistý, ne příliš hrdinný projev pudu sebezáchovy. Protože to tak probíhá již několik staletí, je to součástí našeho genofondu. Hrdinové padli, bouřliváci emigrovali.

PS. Zaregistroval jsem, že se Vám JMG zalíbil.

0/0
10.6.2014 16:30

Díky za reakci pane Skřivánku !

K Finsku jsem se dostal když jsem v roce 69 dostal slavný román Mika Waltariho Egypťaň Sinuhet. Život Mika Waltariho jako by kopíroval osudy Finů. Pak můj známí žil několik let ve Finsku a shodou okolností můj synovec našel práci u jedné z největších finských firem. Myslím že osudy Finska i jeho politika posledních 200 let není tak jednoduchá jak se píše v našich médiích. Přečtěte si životopis Mika Waltariho i historii Finsko Ruských vztahů. JMG budu pečlivě studovat.

0/0
10.6.2014 18:31

J. Křivan

Re: Díky za reakci pane Skřivánku !

Pane Cermane, v předchozím článku jsem vyčerpal celý počet znaků, ale ne vše co jsem chtěl napsat. Proto doplňuji typický příklad formování českého geofondu přímo z praxe. Po roce 1948 vzdálení příbuzní, typičtí adepti na "kulaka vesnice" vstoupili dobrovolně do JZD, V prvních létech společně s ostatními trpěli přiměřenou nouzí. Postupně se situace lepšila a začali, i vzhledem ke svým zkušenostem v JZD zastávat řídící funkce. Přišlo i období ve kterém si libovali jak mohou s ohledem na dělbu práce v létě na dovolenou k moři. Nyní, již jejich potomci, většinou s vysokoškolským vzděláním opět úspěšně samostatně podnikají v zemědělství. Píšu to i proto, že si dobře pamatuji jak hrůzně dopadl Váš strýc. Patřil mezi hrdiny a bouřliváky.

PS S nadsázkou. Co se stane až přijdou Číňané?

0/0
11.6.2014 14:41