Ceska Pozice

Rakouskem se šíří změna politického myšlení

Oslabování levice v Evropě, až její rozklad, a prolínání levicových a pravicových témat a posilování nacionalismu populismem je vidět i v Rakousku. Jeho sociální stát zřejmě čeká dekonstrukce.

Milan Šprencl 23.10.2018

Rakouský kancléř Kurz (ÖVP) a vícekancléř Strache (FPÖ). foto: Reuters

Rakouský kancléř Kurz (ÖVP) a vícekancléř Strache (FPÖ).

V Rakousku se stále více mění politické a společenské klima – jedním z posledních států, v němž funguje sociální zabezpečení a současně prosperuje, se šíří změna politického myšlení. Sociální stát zřejmě čeká dekonstrukce. Oslabování levice v Evropě, až její rozklad, je vidět i v Rakousku.

V prvním říjnovém týdnu nečekaně odstoupil předseda Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ) Christian Kern, bývalý šéf Rakouských spolkových drah (OBB), jenž dovedl sociální demokraty k výsledku v parlamentních volbách, který by jim levicové strany a hnutí v ostatních evropských zemích mohly závidět. Kern se hodlá vrátit do byznysu, protože prý nikdy profesionálním politikem nebyl. Byl však populární a SPÖ musí hledat nové tváře do vedení a témata.

Stracheho oslava

V neděli 7. října toho využil rakouský vicekancléř a předseda Strany svobodných (FPÖ) Hans Christian Strache. V zábavním parku Prater na „oslavě“ pro rodiny svých sympatizantů tvrdě kritizoval neschopnost a personální nestabilitu vedení vládní Lidové strany (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze i sociálních demokratů. Sebe však pochválil, protože dokázal se svým ministrem vnitra Herbertem Kicklem za rok více než tyto dvě strany za předchozích deset let v sociální politice, a to v rámci opatření na podporu ekonomicky slabých rodin.

Vezme-li se v úvahu slunečné počasí a Prater plný Vídeňanů, bylo několik stovek příznivců předsedy Strany svobodných Hanse Christiana Stracheho žalostně málo na hlavní město, kde více než 50 let nepřetržitě vládne sociální demokracie a až dosud velmi úspěšně

Ve srovnání s Tomiem Okamurou (SPD) či Andrejem Babišem (ANO) byl Stracheho populismus obsahově i formálně lepší, ale fakticky šlo o jeho politickou agitaci. Vezme-li se však v úvahu slunečné počasí a Prater plný Vídeňanů, bylo několik stovek Stracheho příznivců žalostně málo na hlavní město, kde více než 50 let nepřetržitě vládne sociální demokracie a až dosud velmi úspěšně.

Vládní koalice lidovců a svobodných poměrně nekompromisně prosazuje flexibilnější pracovní trh, konkrétně až 60hodinový pracovní týden, aniž by toto opatření projednala v tripartitě s odbory, jež se proti tomu bouří. V rakouské politické kultuře to až dosud nebylo zvykem.

Další novinka

Další rakouskou novinkou je snaha vlády rozšířit zákaz používání symbolů na extremistická hnutí, jako jsou Šedí vlci, Muslimské bratrstvo či Kurdská stran pracujících, pod pokutou čtyři a deset tisíc eur, což už platí pro nacismus a od roku 2014 pro teroristické organizace al-Káida a Islámský stát. Podle kritiků však jde o omezení demokracie, respektive svobody projevu. V tomto případě se však mýlí, protože problémem je, jak zákaz definovat a postihovat.

Další rakouskou novinkou je snaha vlády rozšířit zákaz používání symbolů na extremistická hnutí, jako jsou Šedí vlci, Muslimské bratrstvo či Kurdská stran pracujících, pod pokutou čtyři a deset tisíc eur

V Rakousku je vidět prolínání levicových a pravicových témat a posilování nacionalismu populismem. Strache má pravdu, že za více než deset lety (od roku 2005), kdy se stal předsedou FPÖ, se šéfové lidovců i sociálních demokratů změnili tolikrát, že pro obě strany bylo obtížné udržet kontinuitu a vize. Strache je v některých tématech konzistentní, což mu přineslo účast ve vládní koalici s Kurzovými lidovci. A Svobodní neustále posilují.

Rakousko může být v tomto ohledu symbolem Evropy. Pozitivní pak je, že Rakušané mají respektovaného prezidenta Alexandra Van der Bellena. Aspoň prozatím.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.