Diskuse k článku

Propaganda i rozpory nad smrtí Usámy bin Ládina

Páté výročí smrti šéfa al-Káidy Usámy bin Ládina opětovně oživilo mediální debatu o něm i o způsobu amerického zásahu, při kterém byl zabit. Komentátor Jan Schneider se pozastavuje nad zjevnou propagandou a rozpory, které v souvislosti s jeho smrtí kolují ve veřejném prostoru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Brotánek 10.5.2016 0:48

Pohled z jiného úhlu

Odstranění bin Ládina provázelo triumfální jásání v US politických kruzích, že al Kaidě byla useknuta hlava a tím celé hnutí se rozloží a pozbude významu. Následující vývoj by spíše naznačoval, že bil Ládin už byl odsunut nebo sám se rozhodl odejít do ústraní a uvolnil místo ve vedení možná mladším a razantnějším. Neboť po jeho smrti al-kaida naopak nabyla na síle, její aktivity začaly pronikat do dalších oblastí BV a do Afriky. A začaly vznikat další odnože a měly se hezky k světu. Můžeme se i dočíst, že snad i Islámský stát je volným navázáním na myšlenky a aktivity al Kaidy. Čili likvidace bin Ládina nic nevyřešila a jásot byl předčasný. Tak jako Obamova Nobelova cena za mír.

T. Sauer 5.5.2016 17:27

Re: Stejně se pravdu nedovíme

Polemizuji s vaší polemikou s oficiální verzí a máte pravdu žádnými argumenty nepřispěji. Pouze tvrdím, že kreativci konspirací a jejich hlásné trouby obvykle s ledovým klidem použijí argument, v tomto případě zabití Usámy ke své teorii, přičemž v opačném případě, zatčení, výslechu a doznání se stejným ledovým klidem takové doznání budou ignorovat či zpochybňovat a jede se dál. Ať žije konspirace :-)

J. Schneider 5.5.2016 16:52

Re: Stejně se pravdu nedovíme

Nerozumím, s čím polemizujete. Uvádím jednu verzi, a je mi celkem jedno, jak se o ní vyjádříte, když neuvádíte žádné argumenty. Vaše polemika se stává bezcennou, když ji v závěru hrotíte osobně, argumentů nemaje.

S. Z Bolesti 5.5.2016 14:38

nvm

Nevim, kde autor zjistil, ze komando ho dostalo.

Komando ho fakt dostalo az nato, ze naservirovano pakistanskou rozvedkou s armadou, ktera za to dostala tucne porce i pro vladu. Bylo to v nejake pevnosti co se pamatuju z cista jasna co tam roky litaly drony a bylo to prolezli podplacenyna agentama. Myslim, ze spis panu binL dosli finance na uplaceni svych nejvernejsich tak to vetsinou chodi kor v tehle zemich (osobni zkusenost)...

T. Sauer 5.5.2016 13:41

Re: Stejně se pravdu nedovíme

Snad když to sám čtete, tak budete souhlasit, že i bez částice "prý" to vyzní značně nevěrohodně a to se nebavíme o tom, že Usáma nebyl v Al-Kaidě sám, aby tak kontroverzní rozhodnutí jako se přihlásit k největšímu útoku v dějinách lidstva a současně tím krýt největšího proklamovaného nepřítele nevzbudilo silný nevoli ostatních přívrženců i třeba přes astronomickou finanční pomoc. V podstatě je úplně jedno jestli Usámu zabili nebo by ho vyslechli, poněvadž vaše teorie stejně neakceptuje prohlášení, jenž jí nekonvenuje.

J. Schneider 5.5.2016 11:58

Re: Stejně se pravdu nedovíme

Podle jedné verze Usáma útoky přivítal, ale nehlásil se k nim. Když však prý opakovaně mu začaly s díky přicházet i "dlouhé peníze" jako výraz podpory, vzal ten útok na sebe (v té době již na tom finančně nebyl zřejmě tak dobře). Kdoví, zda ty peníze nešly od Saúdů, aby odvrátili pozornost od sebe - pak by Usáma byl v pozici "bílého koně", což by vysvětlovalo i další věci, včetně závěrečné umlčení, což je pro bílé koně tak typický konec.

T. Sauer 5.5.2016 11:22

Re: Stejně se pravdu nedovíme

A myslíte, že je pravděpodobné, aby Al-Káida kryla realizátory útoků tím, že se k nim opakovaně přihlásila?

J. Ráž 5.5.2016 10:09

Stejně se pravdu nedovíme

Usáma byl kamarád s CIA po celou dobu Rusko-Afganské války. Jeho gerila byla cvičená a vyzbrojována Američany po mnoho let. Co se asi muselo stát, že se najednou obrátil proti svým chlebodárcům?

Osud Usámy by měl být mementem pro všechny gerilové bojovníky, které USA využívá pro své cíle, jako jsou třeba v poslední době bojovníci z Al Núsra v Sýrii. Až nejsou potřeba, bývají obvykle umlčeni.

Nejsem příznivec konspiračních teorií, ale umlčení Bin Ladina, místo jeho usnesení k výslechu, vrhá i podivné světlo na tvrzení, že zrovna on byl za leteckým útokem na "dvojčata", či Pentagon.

T. Sauer 5.5.2016 9:07

Autor klade vážnou otázku - "Proč tolik slov?"

Protože na stránkách FBI je zatykač na Usámu doplněn informací, že již nežije a tudíž autor zcela logicky vyvozuje zásadní pochybnosti. Nakonec buďme rádi, že aspoň nezpochybňuje skutečnost, že Usáma skutečně existoval, jak někteří jiní osvícenci ;-)