Proč Miroslava Kopicová opět klame veřejnost?

Proč je opakovaně krácen rozpočet Akademie věd, zatímco řada jiných výzkumných subjektů dostává přidáno? ptá se profesor Václav Hořejší.

První místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová. foto: © ČTKČeská pozice

První místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová.

Návrh státního rozpočtu pro výzkum, vývoj a inovace na příští rok, který schválila vláda, počítá pro Akademii věd (AV) se snížením o zhruba 300 milionů korun. Již počtvrté za sebou má být tedy rozpočet AV krácen, a to na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

Dalo by se to snad pochopit s ohledem na to, že ekonomická situace je špatná, nechceme se příliš zadlužovat, musíme tedy šetřit a uskromnit se. Ale – proč ono krácení postihuje opakovaně specificky právě Akademii věd, zatímco řada jiných výzkumných subjektů dostává přidáno?

První místopředsedkyně RVVI Miroslava Kopicová již na konci června komentovala v Českém rozhlase tuto záležitost slovy:

„Stejně poměrně dramaticky jsou kráceny vysoké školy o 350 milionů korun. A ministerstvo průmyslu na průmyslový výzkum o 870 milionů korun. Je to tím, že my v podstatě máme na příští rok o více než 700 milionů korun méně. A ještě nabíhají některé závazky dané tím, že jsou rozběhnuté programy, které musíme prioritně dofinancovávat.“

Méně může být více

Tento výrok komentoval na svém blogu na Lidovkách kolega Jiří Chýla. Musím se přiznat, že při letmém pohledu na příslušnou část tabulek vládního návrhu státního rozpočtu bych dal Miroslavě Kopicové za pravdu. Jiří Chýla však toto zdání uvádí na pravou míru:

  • Tvrzení, že vysoké školy budou mít o 350 milionů méně, je slušně řečeno nepravda (respektive jak přiléhavěji říká Jiří Chýla, „lež jako věž“) – ve skutečnosti by podle vládního návrhu měly mít o několik milionů institucionálních prostředků více, plus o dalších 110 milionu více na položku zvanou „specifický výzkum“. To, že částka na výzkum a vývoj (VaV) pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) má být o zhruba 340 milionů nižší, je tím, že se snižují náklady na dofinancování operačních programů; MŠMT s touto změnou nejen souhlasilo, ale dokonce ji samo navrhlo…
  • Podobně je tomu u ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) – snížení pro rok 2013 je prostě dáno tím, že dobíhá nákladný „grantový“ program TIP; obdobné programy bude nadále administrovat hlavně Technologická agentura ČR (TAČR), jejíž rozpočet výrazně naroste (o téměř 400 milionů).

Dle schváleného vládního návrhu má tedy z deseti kapitol státního rozpočtu, které mají prostředky na výzkum a vývoj, mít sedm kapitol v roce 2013 více peněz než v roce 2012 (Grantová agentura ČR, ministerstvo kultury, ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, ministerstvo zemědělství, ministerstvo zdravotnictví, Technologická agentura ČR). Pouze MPO, MŠMT a Akademie věd mají mít, jak vyplývá z návrhu, méně.

Jenže při rozklíčování důvodů poklesu rozpočtů u ministerstev průmyslu a obchodu a školství, jak jsou popsány výše (respektive v Chýlově článku), vychází, že jediný, kdo opravdu dostane méně, je Akademie věd.

Z výše uvedených skutečností vyplývá několik otázek (s Jiřím Chýlou nemají nic společného a vyjadřují jen mé mínění):

  • Proč se vláda systematicky snaží oslabit Akademii věd a finančně posilovat nesrovnatelně horší resortní výzkum? (Pozor – nehovořím teď o vysokých školách!)
  • Proč Miloslava Kopicová klame veřejnost?
  • Proč tato osoba, která nikdy nedělala žádný výzkum a vývoj, zastává tak důležitou funkci, dokonce v rozporu se zákonnými pravidly pro jmenování do RVVI? (Nemělo by se také zapomínat, že je zodpovědná za krizi kolem plánu na postupné udušení Akademie věd z léta 2009, která vedla i k pouličním demonstracím hnutí Věda žije.)

Počet příspěvků: 2, poslední 10.7.2012 09:46 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.