Diskuse k článku

Plynovod Eastring je pouze South Stream naruby

Plynárenský expert Vratislav Ludvík reaguje na rozhovor s Tomášem Marečkem, předsedou představenstva společnosti Eustream, jež se chystá plynovod vybudovat. A považuje za nutné oslovit ty, kteří o něm ve střední Evropě rozhodují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Důkaz úpadku kvality LN

když má jen takové "experty", jako je onen Ludvík. Každému trochu myslícímu musí být jasné, že problémem je Ukrajina, která si dělá co chce a EU, které jí toleruje i krádež. Gazprom dosud neporušil žádnou smlouvu, ten právě potřebuje prodávat. Proto je logické Ukrajinu obejit. No a to se takovým politrukům Ludvikova typu nemůže libit. jinak ztráta času číst takové plky.

0/0
5.1.2015 11:36

Re: No konečně pane Ludvíku,

Možno tento článok je tu omylom, mal vyjsť na Ukrajinskej pozícii.

0/0
4.1.2015 20:12
Foto

Tatana

Mně se ten zelený kousek líbí

Je jednodušší se dohodnout ve 2 než ve 3. A tady je partnerem EU + dodavatel plynu. Proč by měla Ukraina dostávat peníze za tranzit, když tyto peníze mohou zůstat v EU, v jejích nejchudších zemích. Proč má EU budovat "pracovní místa" za svou hranicí, když je může smysluplně vybudovat v Rumunsku a Bulharsku? Kvuli tomu ty země snad do EU vstupvaly.

0/0
1.1.2015 10:19

Gazprom samozřejmě měřáky na své straně rusko-ukrajinské

hranice má. Jinak by nemohl předvést v lednu 2009 evropským kontrolorům, že trubky na ruské straně jsou naplněné a natlakované - a tok žádný. Jak se posléze ukázalo, Ukrajina zavřela kohouty na své straně a vyčerpala z trubek technologický plyn, který musí v plynovodu zůstat bez ohledu na to, kolik protéká. Pak drze požadovala, aby ten plyn dodal Gazprom zadarmo... A to bylo i na velmi proukrajinskou Evropu moc.

0/0
31.12.2014 21:33
Foto

V.Hricák

Re: PS

Zeměpis ještě trochu ovládám. Jenom je mi divné, proč by se v případě Ukrajiny Gazprom na ukrádání nějakým způsobem podílel a jinde, např. u Nord Streamu ne. Podle toho, co Rusové již delší čas tvrdí, oni nějakou měřící techniku na trubkách mají. Země na západ od Ukrajiny také. Pouze Ukrajina ne. Jestli Rusové pošlou do trubek milion kubíků a na Slovensko dorazí, podle měřící techniky, milionu pouze půl, buď je někde v trubce díra, nebo někdo krade. Aby se mohlo s jistotou říct, jestli jde o první, nebo druhou variantu, nějaký měřák by tam Ukrajinci mít měli.A pokud by Rusové chtěli udělat doopravdy zásadní řez, jednoduše zavřou kohouty. Na ruské ropě jsme závislí z cca 60%. Naše strategické rezervy by měly stačit na 3-4 měsíce. V případě utažení kohoutů by nám zbylo odhadem 6-8 měsíců na výstavbu nějaké alternativy. Stihli by jsme to? Asi těžko. O výkyvu cen už psát raději ani nebudu. Evropa by v případě totálního výpadku ruské ropy a plynu byla do roka na huntě.

0/0
31.12.2014 20:24

J. Křivan

Re: PS

Chce to nějaké odbornější vysvětlení, jak je to s těmi měřicími stanicemi.

0/0
31.12.2014 20:05

Re: PS

Nemusíte konspirovat, Gazprom je rusko. Měříci stanice může být jak na ukrajinské straně hranice, tak na ruské. Proč Gazprom nepostavil měřící stanice na hranici s Ukrajinou? Proč, když jim kradou plyn? Logicky, kdyby tam ta stanice byla, nemohli by ukrajinci krást, okamžitě by se to ukázalo černé na bílém. Rusko ale potřebuje, aby ukrajinští oligarchové kradli. Dává to Rusku velkou páku jak finanční, tak i morální. A ta morálni je důležitá, když chcete přepadnout cizi zemi, a vlastní obyvatele přesvědčit o věrolomnosti napadeného. K tomu se ukradený plyn dost dobře hodí.

A co se týká Northstreamu, tak tam je Ukrajina i Polsko ze hry, jukněte se kudy vede.

0/0
31.12.2014 17:58
Foto

V.Hricák

PS

Pokud by jsme připustili nějakou divokou konspirační teorii o spolupráci Gazpromu a ukrajinských mafiánů, proč se nic podobného neděje třeba u plynu z Nord streamu?

0/0
31.12.2014 13:01
Foto

V.Hricák

To by jste se spíš měl zeptat autora

To, že Ukrajina, resp. někteří ukrajinští "podnikatelé" plyn zaplacený evropskými odběrateli ukrádají, přiznala i EU. Konec konců, byl to právě Brusel, kdo oznámil ukrajinskou neochotu nainstalovat měřící techniku, která by s konečnou platností vyvrátila, nebo potvrdila rozdíl mezi plynem, který Gazprom do trubek pouštěl v Rusku a plynem, který vytékal z Ukrajiny.Co by z takové činnosti Gazprom měl? Konspirační teorie prozatím vynechejte. Nepamatuji se, že by rusové někdy v minulosti úmyslně porušili nějakou smlouvu. Ani v době hluboké totality. A i kdyby jsme nějakou konspirační teorii připustili, nebylo by pro Rusy snazší jednoduše trubky zavřít? Pokud by Putin chtěl zemím střední a východní Evropy, které doposavaď nemají možnost technicky plně nahradit dovoz ruského plynu a ropy, zlámat vaz, bylo by to to nejjednodušší řešení.

0/0
31.12.2014 12:58

Re: Proč vás tolik irituje ona odbočka

Když Vy zmiňujete "ukrádání" plynu ulrajinskýmy oligarchy, dlužíte nám vysvětlení, proč tak dlouho v symbioze s Gazpromem ten plyn mohli ukrádat. :)

0/0
31.12.2014 10:51

Re: Eastring nemá se South Streamem nic společného.

EU předvedla, že vydírat mohou i země cílové, na dodávkách plynu závislé. Takže obětoval nezávislost na Turecku jako tranzitérovi ve prospěch menší závislosti na EU.

Zjevně shledal Turecko spolehlivějším partnerem než celou EU, která hlavně nadšeně vrtí ocáskem a dychtivě očekává povely z USA. Aniž by ovšem mohla očekávat taky příslušný pamlsek jako odměnu...

0/0
30.12.2014 20:51

Eastring nemá se South Streamem nic společného.

Stačí se podívat na mapu a porovnat jaký je smysl těchto projektů. South Stream měl přivést do Evropy plyn z ruských nalezišť a měl ho zároveň - na ruské náklady - přepravit po celém Balkáně a do Rakouska. Eastring má jen propojit jednotlivé spotřebitele plynu. Zdroj v něm není žádný.

Ovšem mluvit o South Streamu dnes je zbytečné - to jen bruselští a bulharští politici (kterým ti bruselští a washingtonští vyměnili názory) se pokoušejí South Stream resuscitovat, neb zjistili, že byl pro EU a zejména pro země jimiž měl procházet, výhodný. South Stream je MRTVÝ!

Gazprom odmítl dělat Evropě křena, budovat za své peníze infrastrukturu, z níž by směl využít jen polovinu - a zbytek by musel odevzdat ctí a darem svým evropským konkurentům- a ještě se nechat vydírat stálými odklady a EUvymýšlením dalších podmínek a toho, který firma smí a která nesmí stavět. Za peníze Gazpromu...

Gazprom se chtěl vyhnout dalšímu vydírání ze strany transitních zemí, jak si vyzkoušel na Ukrajině - jenže EU před

0/0
30.12.2014 20:49

J. Poděbradský

Re: Proč vás tolik irituje ona odbočka

To je jednoduche. Pan Ludvik postavil svou karieru na havloidritismu a z toho duvodu je proste co je z Ruska, to je apriori spatne!

0/0
30.12.2014 17:33
Foto

V.Hricák

Proč vás tolik irituje ona odbočka

mimo Ukrajinu? Pokud jste zmínil oligarchy ruské, dlužíte nám i zmínku o těch ukrajinských. Kolik z nich postavilo své podnikání na ukrádání plynu? A protože pacifikace těchto novodobých baronů je v nedohlednu, jeví se mi možnost jejich odstavení od plynového lizu, jako vcelku logické řešení. Tak proč tolik rozhořčení?

0/0
30.12.2014 16:05
Foto

V.Hricák

Mne by docela zajímalo,

proč pan Ludvík považuje za nutné upozornit zainteresované strany. Jsou to jejich peníze a jejich investiční záměr. Oni nesou kůži na trh. A panu Ludvíkovi, pokud ovšem není akcionářem některé z nich, by to mohlo být vcelku jedno. Upozorňuje také jiné investory na různá nebezpečí? A stojí o jeho meldy vůbec někdo?

0/0
30.12.2014 13:46
Foto

K57a78r85e91l 90V39y68š12a95t16a

No konečně pane Ludvíku,

to Vám trvalo než z Vás vypadlo co se to skrývá za plynovým "expertem". Odhalil jste svoje nenávistné ideologické názory v plné  ubohosti.  Největší legrace, alespoň pro moji maličkost, je, že k Vašemu odhalení stačil malinký oblouček na mapě připravovaného projektu.

0/0
30.12.2014 10:44