Otřese migrace Evropskou unií?

Pravidlo volného pohybu osob, které je jednou ze základních zásad, na nichž funguje EU, dostává v posledních dnech velkou ránu.

Dalo by se skoro říci, že za to může Berlusconiho dům na Lampeduse a Sarkozyho nízké volební preference. Lampedusa je malý italský ostrov na půl cesty mezi Tuniskem a Maltou. Zhruba před měsícem překročil počet severoafrických uprchlíků počet obyvatel tohoto ostrova. Berlusconi jako akční hrdina přiletěl vrtulníkem a slíbil, že do dvou dnů problém vyřeší. Prohlášení, že je to i v jeho zájmu, že si tam chce koupit dům, měla serióznost jeho úmyslu jen potvrdit.

A jak ostrovanům slíbil, problém opravdu vyřešil. Uprchlíkům dal šestiměsíční povolení k pobybu, což jim uvolnilo cestu do Francie za svými příbuznými. Na hranicích na ně však čekali francouzští celníci v doprovodu vojáků.

V průzkumu se 96 procent Němců vyjádřilo v tom smyslu, že by se znovu měly zavést kontroly na hranici s Německem

Evropská komise, která je pod silným vlivem Francie, se zachovala jako chytrá horákyně a dala za pravdu oběma přístupům. Itálii potvrdila právo vydat uprchlíkům povolení a Francii zase právo nevpustit je na své území.

Nepokoje na severu Afriky, francouzsko-italský spor o výklad volného pohybu osob v schengenském prostoru a zavedení dánské kontroly na hranicích oznámené 11. května způsobily, že se 96 procent Němců v průzkumu vyjádřilo v tom smyslu, že by se znovu měly zavést kontroly na hranici jejich země.

To vše přichází jen dva týdny poté, co pro nové členské země unie včetně České republiky přestala platit omezení pro volný pohyb pracovních sil. Skoro to vypadá, že Němcům se současný spor mezi Itálií a Francií hodí „do krámu“. Nyní ještě čekám, kdy s podobným nápadem přispěchá Rakousko.

Pravidlo volného pohybu osob, které je jednou ze čtyř základních zásad, na nichž je postaven vnitřní trh, tedy základ fungování EU, tím dostává velkou ránu. Nevím, jestli si představitelé zemí, které současný problém s fungováním Schengenu rozdmýchávají, uvědomují, že podkopáním tohoto základního principu se celá unie může rychle zhroutit jako domeček z karet. A to včetně všech různých nesmyslů, které se evropské „honoraci“ za posledních několik desítek let podařilo k právě smysluplné a rozumné myšlence volného trhu nabalit, a udělat tak z původních základů Evropského hospodářského společenství těžkopádného kočkopsa nyní nazývaného Evropská unie.

Počet příspěvků: 1, poslední 14.5.2011 04:08 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.