Odkaz Rockefellerů: Nedůvěřovat a nenávidět soutěž

Nedávné úmrtí amerického finančníka a filantropa Davida Rockefellera, posledního z vnuků legendárního olejářského magnáta Johna D. Rockefellera, vyvolává dvě otázky: Tvoří základy úspěšného podnikání v západní civilizaci dvě „ctnosti“ Johna D. – nedůvěřovat a nenávidět soutěž? Kolik českých miliardářů zbohatlo podle vzoru Johna D.?

István Léko 6.4.2017
David Rockefeller na snímku z roku 2007 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rockefeller na snímku z roku 2007 | foto: Richard Drew/AP
David Rockefeller na snímku z roku 2007

Ve věku 101 let zemřel 20. dubna americký finančník a filantrop David Rockefeller, poslední z vnuků legendárního olejářského magnáta Johna D. Rockefellera, zakladatele podniku Standard Oil a prvního dolarového miliardáře USA, ve své době považovaného za nejbohatšího člověka na světě.

Ve druhé polovině 19. a začátkem 20. století se v USA vytvořila „královská rodina“ bohatých a známých byznysmenů, kam patřil ocelový magnát Andrew Carnegie, bankéř Andrew Mellon, stavitelé lodí a železnic Cornelius Vanderbilt či Edward Harriman, ale nikdo z nich (ani z jejich potomků) neměl tak ohromnou a dlouhotrvající moc a mezinárodní vztahy jako Rockefellerové a Morganové.

Nemilosrdné jednání

Vývoj podnikatelské filozofie dědečka nedávno zesnulého Davida jistě výrazně ovlivnila i historka vyprávěná jeho dalším vnukem Nelsonem, který se dal na politickou dráhu (v roce 1964 jako guvernér státu New York neúspěšně kandidoval za republikány na prezidenta, ale o deset let později už byl viceprezidentem USA).

John D. Rockefeller se svými konkurenty vždy nemilosrdně zatočil. Pokud to nešlo obvyklými způsoby, snižoval ceny ropy tak dlouho, až ostatní zkrachovali. S majiteli železnic pak uzavíral smlouvy, které mu umožnily monopol při přepravě ropy.

Otec Johna D., William Rockefeller přezdívaný Big Bill, který prý prodával z koňského povozu zázračný lék proti rakovině, naučil svého syna, aby nikomu nevěřil na sto procent, ani svému otci. Postavil ho na vysokou židli a řekl svému synovi, aby mu skočil do náručí. John D. ho poslechl, ale otec ho nechytl...

O Johnu D. se také říkalo, že nenáviděl soutěž. Se svými konkurenty vždy nemilosrdně zatočil. Pokud to nešlo obvyklými způsoby (nabídka přátelského či nepřátelského převzetí firmy), snižoval ceny ropy tak dlouho, až ostatní zkrachovali. S majiteli železnic pak uzavíral smlouvy, které mu umožnily monopol při přepravě ropy.

Jeho firma Standard Oil, kterou založil v roce 1870, rostla tak rychle, že o deset let později už kontrolovala 95 procent celkově vytěžené ropy na území USA. Standard Oil byl odsouzen federálním soudem za monopolistické praktiky (konkrétně za nebezpečnou konspiraci proti občanům USA) a v roce 1911 rozdělen. Jenže po rozbití jeho impéria Rockefellerůvmajetek paradoxně vzrostl.

Pomsta...

Když 30. listopadu 1999 fúzí koncernů Exxon a Mobil vznikl největší ropný gigant na světě, této monumentální transakci za 75 miliard dolarů se v zasvěcených kruzích začalo říkat Rockefellerova pomsta...

Neuplynula dlouhá doba a čtvrtina akcií 33 firem, které vznikly rozdělením společnosti Standard Oil, se opět ocitla v rukou Johna D. Rockefellera, spřízněných firem a investičních bank. A není divu, že vliv tohoto podnikatelského rodu v americkém ropném průmyslu byl značný i ve druhé polovině 20. století. Když 30. listopadu 1999 fúzí koncernů Exxon a Mobil vznikl největší ropný gigant na světě, této monumentální transakci za 75 miliard dolarů se v zasvěcených kruzích začalo říkat Rockefellerova pomsta...

Nedůvěřovat a nenávidět soutěž. Že by tyto dvě „ctnosti“ tvořily základy úspěšného podnikání v západní civilizaci? Vypadá to tak, i když všechny naivní učebnice ekonomie od Adama Smithe tvrdí, že důležitá je zejména důvěra (kredit) a čistá soutěž, tedy stejné podmínky pro všechny účastníky trhu. Bylo by zajímavé prozkoumat, kolik současných miliardářů, i těch českých, se řídilo radami klasických učebnic a kolik z nich zbohatlo podle vzoru Johna D.