Diskuse k článku

O výstavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany chybí odborná diskuse

Nejlepší cestou k pátému bloku Dukovan by bylo koupit ruský jaderný ostrov a pracovat vlastními silami. Některé ideology mezi politiky však dráždí, že nejlepší projekt jaderného ostrova na trhu a nejvhodnější pro Česko je petrohradského Atomenergoprojektu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Šumová 13.12.2020 7:20

Velmi rozumný a zasvěcený pohled. Je v něm tolik zdravého selského rozumu, že pochybuji, že se naši politici budou zrovna těmito hledisky řídit. Ona "fíčka" přeci mlátí celou naší zemí už 30 let. A možná déle. Velmi bych si přála, aby rozhodnutí, které se neustále odkládá, a tím přesunuje do horších a horších podmínek, bylo správné a vedeno Vašimi zásadami - i pořadí jste trefil přesně. Přeci tyto priority by měly rozhodovat i v nekonečné diskusi, kde skladovat jaderný odpad - technické dispozice a bezpečné prostředí - to by měla být hlavní a nejdůležitější priorita, zatím se vedou nekonečné diskuse s obyvateli lokalit, které přicházejí v úvahu. Podle mně úplně nesmyslné, protože žádný starosta nebude tvrdit: "Vybudujte úložiště u nás, protože je nejbezpečněji zabezpečené ze všech variant.". Toto musí říci vědci a technici. Inu a zda jádro potřebujeme? A co jiného? Uhlí už teď zakazují a mají pravdu - jednou dojde, fotovoltaika spotřebu neutáhne ani s dalšími obnovitelnými zdroji. A kde se vezme

V. Novák 21.12.2020 19:18

Ruský TVEL je ochoten odebrat veškeré "vyhořelé" palivo, které dodal. Samozřejmě ne proto, že by nás tak miloval, ale protože má technologii, jak z něho vyrobit další palivo - MOX, tedy směs Pu239, které má nejdelší poločas rozpadu ze štěpných produktů a U238. Použitelné je v reaktorech typu VVER.

Takže TVEL dodá, odebere - a pak prodá recyklované.