M. Sluka 12.12.2020 17:27

Ta odborná diskuse promíhá desítky let. To že jste to nezaznamenal, pane redaktore, to je váš problém.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kolář 20.12.2020 17:58

Je zcela nepřijatelné, aby české peníze šly zbytečně do kapes mafiánského ruského vládnoucího režimu. Kategoricky ne.. Americký i korejský rektor jsou dobré technologie a nejaderná část opět může být pokryta na domácí bázi.. Desítky let trvající provázanost naší země a ekonomiky na Rusko nám způsobila takové hospodářské i morální ztráty, že na jejich kompenzaci bude pracovat ještě několik generací..

J. Václavík 21.12.2020 17:18

Západní projekty zaostávají za VVER. AP600/1000 bych hodnotil, jako "sňatkového podvodníka". Lépe jsou na tom Korejci - to jsou dřívější francouzské reaktory - a Frantík ještě cosi stihl ukrást Rusovi. Jenže ten se na podíval, usmál se a mávl rukou - protože Frantík prostě je "kováříček", zatímco Rus je "kovář". Jen hlupák nepůjde ke kováři. Pokud nekupovat ruský VVER, je jen jediná rozumná další možnost: BREST (taky ruský). A nakonec k žblebtům, jak jsme na SSSR dopláceli: Vydělali jsme na nich tolik, že z toho ještě doteď žijem.

V. Novák 21.12.2020 19:13

Westinhousí AP1000 je tak skvělý, že ho nechtějí nikde - ani v USA. Dokončuje 2 reaktory ve Vogtle, v Summer investor stavbu odpískal a hledá komu prodá dosud dodané součásti. Další budované reaktory: 0, v přípravě: 0. Pokud se Westinghouse nevnutí k nám nebo Polákům, s JE končí. Jinak už skončil před lety...

Rosatom zprovozňuje letos 2 reaktory VVER1200 (Leningrad a běloruský Aatravec), další v příštím roce, buduje 5 a nasmlouváno, tedy v přípravě má více než 14. Tomu se už říká zkušenost.

Korejský reaktor je snad taky dobrý, ale doma má výrobce zaracha - dokončí co staví a další zahajovat nesmí. Jen v zahraničí...

J. Václavík 18.12.2020 7:48

Kdo by mohl o výstavbě jaderné elektrárny rozhodnout lépe, než ten, kdo postavil jednu z nejlepších jaderných elektráren světa (beze srandy - podle hodnocení MAAE), za dojednanou cenu a dokonce nejen včas, ale i v předtermínu?

Styďte se "poslanci" Senátu - a koneckonců i ti, co je volili.

L. Kašparová 13.12.2020 14:02

Házení hrachu na stěnu. Jednak jde o fíčka, jednat se o to Velký bílý otec ve Washingtonu postará.

J. Novak 13.12.2020 10:30

Skvělý článek. Samozřejmě hlavně proto, protože s ním souhlasím do posledního puntíku .. Takže o "fíčka" jde těm starostlivcům o naši bezpečnost v první řadě .. to je dobré vědět.

D. Šumová 13.12.2020 7:20

Velmi rozumný a zasvěcený pohled. Je v něm tolik zdravého selského rozumu, že pochybuji, že se naši politici budou zrovna těmito hledisky řídit. Ona "fíčka" přeci mlátí celou naší zemí už 30 let. A možná déle. Velmi bych si přála, aby rozhodnutí, které se neustále odkládá, a tím přesunuje do horších a horších podmínek, bylo správné a vedeno Vašimi zásadami - i pořadí jste trefil přesně. Přeci tyto priority by měly rozhodovat i v nekonečné diskusi, kde skladovat jaderný odpad - technické dispozice a bezpečné prostředí - to by měla být hlavní a nejdůležitější priorita, zatím se vedou nekonečné diskuse s obyvateli lokalit, které přicházejí v úvahu. Podle mně úplně nesmyslné, protože žádný starosta nebude tvrdit: "Vybudujte úložiště u nás, protože je nejbezpečněji zabezpečené ze všech variant.". Toto musí říci vědci a technici. Inu a zda jádro potřebujeme? A co jiného? Uhlí už teď zakazují a mají pravdu - jednou dojde, fotovoltaika spotřebu neutáhne ani s dalšími obnovitelnými zdroji. A kde se vezme

V. Novák 21.12.2020 19:18

Ruský TVEL je ochoten odebrat veškeré "vyhořelé" palivo, které dodal. Samozřejmě ne proto, že by nás tak miloval, ale protože má technologii, jak z něho vyrobit další palivo - MOX, tedy směs Pu239, které má nejdelší poločas rozpadu ze štěpných produktů a U238. Použitelné je v reaktorech typu VVER.

Takže TVEL dodá, odebere - a pak prodá recyklované.

M. Sluka 12.12.2020 17:27

Ta odborná diskuse promíhá desítky let. To že jste to nezaznamenal, pane redaktore, to je váš problém.

M. Kracik 13.12.2020 0:12

Možná si přetětě, kdo je pan redaktor :)

V. Folda 12.12.2020 14:34

A co třeba nejdřív diskuze o tom, jestli nový jaderný blok potřebujeme a jestli se nám vyplatí?

J. Kucirek 12.12.2020 13:29

Klobouk dolu pred timto clankem. Mam velke obavy ze to zustane jen velkym snem. Nase vlada a nejenom ta dnesni dela vsechno aby zlikvidovala vse co je jeste v ceskych rukou. Priklad corona krize, vsechny "obchudky" zavrit a velke nadnarodni supermarkety prodavaji dale vse potrebne.

F. Kusák 15.12.2020 17:11

Já si zase myslím, že tato vláda je první polistopadová, která se snaží českému průmyslu pomoci. Babiš je velmi úspěšným byznysmenem, který zastaralé socialistické podniky proměnil v moderní a konkurenceschopné firmy. To se nerado poslouchá, jako se nerado poslouchá, že ruské jaderné inženýrství je vynikající. Nedivím se, že v této atmosféře, plné ruských trollů a špiónů, nechce tato vláda rozhodnout. Smrdí to i velezradou. Nemám důvod Rusy nějak milovat, vzali mi okupací kus nejproduktivnějšího života, ale tady jde o naši energetickou soběstačnost. Jenže to dopadne tak, že se postaví plynové elektrárny na německo-ruský plyn a přetoky z OZE budeme brát také od Němců. Tak to bude fajn. A platit to budeme prací v německých továrnách na našem území. Myslíte si, že jsem demagog a ruský troll?

F. Kusák 15.12.2020 17:13

Zkuste se zeptat Italů, v jakém stavu je jejich průmysl a kdo ho převážně vlastní.

J. Kucirek 15.12.2020 17:26

Jsem vaseho nazoru. Treba ten Babis, vzdyt je to skoro jedina rekneme ceska firma, koncern, ktery podnika na vlastnim uzemi. Verim, ze to je nekomu trnem v oku.

F. Kusák 16.12.2020 8:26

Ano, je to česká firma, protože je registrována u nás a platí tady daně. Svěřenské fondy jsou taky české a podle českého práva a A. Babiš má české občanství, lhostejno jakou má národnost, navíc byl přeci Čechoslovákem.

Nebýt Babiše, tak bý v místě, kde stojí Čapí hnízdo, byly do dnes jen ruiny, to místní uznávají. Nejsem žádný Babišův advokát, nemám ani důvod, jen vidím věci reálně. A kdyby se Agrofert rozpadl, našlo by se velmi rychle mnoho, hlavně německých firem, které by jeho části velmi rychle skoupily.

J. Paleček 12.12.2020 0:32

Tohle vypadá rozumně.

V. Vaněk 11.12.2020 13:38

Dobrý den , dělal jsem předprovozní a provozní prohlídky V1 -- V 4 , začínal likvidovat A1 . Doufám , že vaše slovo bude mít váhu .