Nový evropský prokurátor: Kladivo na podvody s europenězi

Evropská komise hodlá zřídit nový úřad evropského prokurátora. Podílet se na něm bude 20 členských států EU včetně Česka. Jeho úkolem bude potírání podvodů s evropskými penězi.

Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová. | foto: MAFRA - Dan Materna
Kandidátka české vlády na eurokomisařku Věra Jourová.

Evropská komise (EK) připravuje úřad evropského prokurátora. Nezískala sice zelenou od všech 28 členských zemí Evropské unie, ale jen od 20 včetně České republiky, ale ty se dohodly na takzvané posílené spolupráci. Ta umožňuje skupině států prohloubit integraci, pokud se neshodnou všechny členské země. Úřad by měl začít fungovat za tři roky.

Evropský prokurátor bude mít výlučnou pravomoc stíhat „trestné činy poškozující nebo ohrožující finanční zájmy EU“. Pod tímto poněkud abstraktním vymezením se však skrývá jakýkoliv podvod s evropskými penězi. Podle eurokomisařky pro spravedlnost Věry Jourové mohou pod evropský úřad spadat jen případy nad sto tisíc eur. Původní varianta počítala s tím, že by evropský prokurátor řešil asi 2,5 tisíce případů ročně, a jen ty, ve kterých se zpronevěří více než 500 milionů eur.

Paralelní působnost

Úřad evropského prokurátora má být značně decentralizovaný. Trestné činy totiž budou vyšetřovat státní zástupci členských států EU. Jejich vedení však bude evropské. Tito takzvaní evropští pověření žalobci dokonce budou moci paralelně působit jako běžní žalobci v rámci národní prokuratury či státního zastupitelství.

Takzvaní evropští pověření žalobci budou moci paralelně působit jako běžní žalobci v rámci národní prokuratury či státního zastupitelství. Proto se nemůže stát, že by do Česka přijel vyšetřovat například prokurátor z Francie.

Proto se nemůže stát, že by do Česka přijel vyšetřovat například prokurátor z Francie. To by ani nebylo účelné, protože pro efektivní práci musejí státní zástupci ovládat jak jazyk, tak právní řád státu, ve kterém působí. Nelze tedy napodobit například federální model americké FBI, kdy vyšetřování daných (obvykle mimořádně závažných) trestných činů přebírá osoba, jež není spojená s místním prostředím, a nemůže jím být ovlivněna.

I kdyby evropští žalobci museli vyšetřovat jen v domovském státě, příslušnost k evropské instituci by jim mohla poskytovat vyšší nezávislost, než se státní zástupci těší. V tomto kontextu se jeví možnost, aby evropští pověření žalobci vykonávali současně běžného státního zástupce, spíše systémovým nedostatkem.

Otázka udržení síly a nezávislosti

Práce evropského prokurátora a jeho místních pověřených žalobců bude záviset na dalších orgánech národních států. Především mohou úkolovat policii, která bude vyšetřování provádět, zatímco žalobce ho řídí. Skončené vyšetřování pak žalobce předá domácímu soudu. Národní soudní soustavě zůstane v rozhodování o trestných činech proti finančním zájmům EU poslední slovo. Evropští žalobci budou rovněž postupovat podle místního práva.

Z českého pohledu se zdá, že by krok ke speciálnímu úřadu se silným mandátem EU, který by se zaměřil jen na podvody s evropskými penězi, mohl pomoci. Klíčové nejspíš bude, zda si místní pověřený žalobce udrží dostatečnou sílu a nezávislost.

Od zřízení evropského prokurátora si EK především slibuje vyšší efektivitu v potírání trestných činů proti finančním zájmům EU. Jde často o závažné a komplikované podvody, které rozsahem překračují hranice národních států. Orgány činné v trestním řízení jsou touto složitostí často demotivované a tyto typy trestných činů někdy nestíhají. A i když motivace nechybí, případ se může zaseknout při koordinaci s dalšími státy, jež je na mezistátní úrovni často zdlouhavá a co do výsledku nejistá.

Úřad Evropského prokurátora by složitou koordinaci nahradil nepochybně účinnější subordinací. Z českého pohledu se zdá, že by krok ke speciálnímu úřadu se silným mandátem EU, který by se zaměřil jen na podvody s evropskými penězi, mohl pomoci. Klíčové nejspíš bude, zda si místní pověřený žalobce udrží dostatečnou sílu a nezávislost.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.