Nechá si to ODS líbit?

Policie i státní zastupitelství se nadechly a soukolí spravedlnosti je stále těžší ubrzdit. Obviněním Dalíka byla překročena další hranice.

I po ústupu z vlivové pozice bylo o Marku Dalíkovi slyšet víc, než by si ODS přála. foto: © ČTKČeská pozice

I po ústupu z vlivové pozice bylo o Marku Dalíkovi slyšet víc, než by si ODS přála.

Protikorupční policie je v ráži a na nejvyšší politické úrovni nyní došlo už i na ODS. Obvinění Marka Dalíka inspiruje k pokusu o rekapitulaci a interpretaci jednoho příběhu.

V době největší slávy, tedy za premiérování Mirka Topolánka, byl Marek Dalík znalci politického zákulisí označován za nejvlivnější politickou osobu, jež mnohdy řídila i kroky samotného premiéra. Jak známo, Dalíka s Topolánkem spojuje dlouholeté přátelství a možná i vzájemné ekonomické vazby. Po Topolánkově pádu se dalo předpokládat, že je to i konec samotného Dalíka. Nové vedení ODS se od některých praktik předchozího vedení distancovalo a Marek Dalík ztratil značný díl vlivu.

Mohlo se zdát, že skončila jedna éra občanských demokratů a začala nová, ztělesněná uhlazeným jednáním Petra Nečase. Sama ODS si přála, aby se o vlivném Dalíkovi již nehovořilo, protože spolu s jeho jménem je poškozována i samotná značka strany. Opak však byl pravdou a o Marku Dalíkovi jsme slýchali a čítali možná i častěji než o samotném Topolánkovi.

Policie se nadechla

V zájmu ODS bylo, aby se o jejích kauzách z dob minulých hovořilo co nejméně. Jenže výsledky voleb přinutily občanské demokraty uzavřít koalici s TOP 09, navenek reprezentovanou knížetem Karlem Schwarzenbergem, ale především hlavní personou této strany Miroslavem Kalouskem. A dále s Věcmi veřejnými. Koalice se nazvala vládou pro boj s korupcí, ale sama vyrábí pohoršující korupční skandály.

Věci veřejné na počátku vládnutí přispěly k tomu, že se uvolnily ruce přiškrcené policii, začala se pozvolna znovu nadechovat a plnit úkoly dané i zákonem o Policii ČR. Zároveň vypukl mocenský boj mezi státními zástupci, z nichž někteří se nechtěli podílet na lumpárnách svých kolegů a nadřízených (například v kauzách kolem bývalého ministra Topolánkovy vlády a senátora za KDU-ČSL Jiřího Čunka).

Značka ODS se znovu dostávala na světlo, a to v nikoli příliš lichotivých barvách

Znovu dosazený ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který je znám spíše jako člověk pracující než jako člověk stranicky šplhající, nedostatečně „dohlížel“ nad postupem policie, a ta proto mohla znovu začít prověřovat některé k ledu uložené kauzy z dob nedávno minulých. Jenže tím se značka ODS znovu dostávala na světlo, a to v nikoli příliš lichotivých barvách. Aby toho nebylo pro ODS málo, začal do ní pomyslně kopat i koaliční partner Kalousek, který se svým týmem z Finančně analytického útvaru znovu rozvířil kauzu ProMoPro spojovanou s ministrem za ODS Alexandrem Vondrou.

Tvrdá reakce

Když se vlastními chybami zdiskreditovaly VV a Radek John se musel poroučet z postu ministra vnitra, hned toho využil premiér Nečas a dosadil místo něj neschopného, ale všehoschopného Jana Kubiceho. Ten se mu náležitě odvděčoval: ihned po svém nástupu začal bojovat s novým policejním prezidentem Petrem Lessym. Boj to byl dlouhý, přetěžký. Ministr vnitra nakonec musel na pomoc přivolat nový bezpečnostní sbor GIBS pod vedením Nečasova dávného spojence Ivana Bílka. Až jim se podařilo Lessyho odstranit, a to radikálně a ani se nezastyděli.

V mezidobí, kdy se nedařilo zbavit se policejního prezidenta, Nečas pracoval na jiném záměru a nakonec z postu ministra spravedlnosti odvolal spolustraníka Jiřího Pospíšila. Snad s vidinou, že když nemají pod kontrolou policii, tak alespoň státní zástupce. Policie ať si vyšetřuje, co chce, stejně s tím pak musí jít na státní zastupitelství. Jenže…

Jenže soukolí spravedlnosti je již rozjeté

Poté, co došlo i k tolik očekávané personální obměně na Vrchním státní zastupitelství v Praze, se ani novému ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi nedaří některé mediálně sledované kauzy brzdit. Možná za to byl kárán, a tak se o to pokusil alespoň mediálně na vládě, kdy kritizoval policii za zákrok na ministerstvu práce a sociálních věcí při zadržení náměstka Vladimíra Šišky minulý týden. Trapný to pokus.

Bravo, policie pracuje. Jenže tím to pro ODS neskončilo, po opozici přišla na řadu koalice.

Výsledek celého procesu pak můžeme shrnout: Protikorupční policie si dovolila obvinit několik poslanců z Věcí veřejných, dále dokonce zadržet vlivného poslance sociální demokracie Davida Ratha a uvalit na něj vazbu. Potud možná dobře. Bravo, policie pracuje. Jenže tím to pro ODS neskončilo, po opozici přišla na řadu koalice.

Vydána trestnímu stíhání a obviněna byla místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasta Parkanová, posléze náměstek Šiška z ministerstva ovládaného topkou, kterého vzal soud dokonce do vazby. A jak se zdá, že policie je při chuti, tak nyní překročila další pomyslnou hranici: vyšlápla si i na člověka spojovaného s ODS. Podle toho, co zatím víme, není případ tak důkazně okován, neboť obvinění je „jen“ z trestného činu pokusu podvodu, ale i tak je ohrožen sazbou do deseti let. Pozorujme reakci ODS. Nechá si to líbit?

Počet příspěvků: 20, poslední 17.11.2012 03:32 Zobrazuji posledních 20 příspěvků.