Návrat Lidových milicí po 30 letech. Nikoli v Česku, ale v Maďarsku

Maďarští komunisté vylezli z facebookových skupin, zvolili si kostým levicových liberálů a obnovili nevládní neziskovou organizaci Tradicionalistický milicionářský spolek.

István Léko 21.2.2020

Milicionáři se řadí do prvomájového průvodu. foto: Dana Kyndrová

Milicionáři se řadí do prvomájového průvodu.

Teď se, prosím, pořádně nadechněte! Více než 30 let po svém rozpuštění jsou Lidové milice opět na scéně. Neděste se, nestalo se to u nás, ale v Maďarsku. A nebyl to nápad premiéra Viktora Orbána na vytvoření železné pěsti maďarského iliberalismu, jak v první reakci na tuto novinku předpokládali kolegové v redakci, kteří sledují česká veřejnoprávní média více než zdrávo.

Není to vtip ani nějaká retro akce znuděných intelektuálů. Maďarští komunisté se jednoduše rozhodli, že konečně vylezou z anonymních skrýší facebookových skupin, chytře si zvolili oblíbený kostým levicových liberálů a oficiálně obnovili pro mladou generaci magicky působící nevládní neziskovou organizaci s názvem Tradicionalistický milicionářský spolek.

Pouze na Facebooku

Tuto radostnou zprávu poprvé zveřejnily letos v lednu facebookové skupiny s výmluvným názvem jako Kontrarevoluce 1956 či Komunistická (facebooková – pozn. red.) stránka. Tato provokující neziskovka podle některých komentátorů může sloužit jako zázračná zbraň progresivistických sil ve snaze porazit Orbánovu diktaturu.

Hlásit se do milic je možné pouze na Facebooku v sekci neveřejných vzkazů. O zbraních zatím řeč nepadla. Možná až po březnovém celostátním sjezdu…

Pro později narozené dodávám, že obdoba českých Lidových milic či východoněmeckých oddílů Kampfgruppen der Arbeiterklasse v Maďarsku existovala pod názvem Dělnická stráž. Vznikla koncem ledna 1957 po krvavé a sovětskou vojenskou pomocí potlačené revoluci v roce 1956 (komunisté ji označili za kontrarevoluci) jako ozbrojená polovojenská organizace řízená komunistickou stranou. Měla zhruba 60 tisíc členů a v době komunistické diktatury hrála důležitou roli při demonstraci síly komunistů a vyhledávání ideologického nepřítele totalitní moci. Zrušena byla zákonem až v říjnu 1989.

Uplynulo více než 30 let a milicionáři jako strašidlo z dávné minulosti jsou zpátky. „Očekáváme, že do našich řad vstoupí nejen bývalí milicionáři, ale i mladí lidé, kteří se jen tak něčeho neleknou. Od našich veteránů nevyžadujeme nošení uniformy, ale mladým členům, pokud bude zájem, uniformy zajistíme,“ píše na své facebookové stránce celostátní velitel a čerstvý třicátník Norbert Juhász s tím, že hlásit se do milic je možné pouze na Facebooku v sekci neveřejných vzkazů. O zbraních zatím řeč nepadla. Možná až po březnovém celostátním sjezdu…

Žádné protesty

Spolek, který má uctívat tradice dělnické třídy a uskutečňovat humanitární cíle, velitel Juhász označil za nositele levicové ideologie. Heslo organizace je vznešené: „Prací, perem a osvícenými myšlenkami kupředu k socialismu!“ Mezi hlavní body programu patří „boj proti xenofobii a veškerým projevům diktatury, rasismu, antisemitismu, terorismu a mužskému šovinismu“ a „ochrana svobody, lidských práv a demokratických hodnot“. Asi jsem málo pokrokový, protože když slyším výraz „lidové milice“, nemyslím hned na ochranu lidských práv a svobody.

Kromě reprezentantů konzervativních a pravicových sil proti vzniku této organizace, která hrubě uráží cítění milionů lidí, v Maďarsku nikdo neprotestuje. Liberální a levicoví intelektuálové mlčí jako ryby v troubě.

Pozoruhodné je, že kromě reprezentantů konzervativních a pravicových sil proti vzniku této organizace, která hrubě uráží cítění milionů lidí, v Maďarsku nikdo neprotestuje. Liberální a levicoví intelektuálové mlčí jako ryby v troubě.A Facebook by mohl odpovědět na otázku, proč ve své síti toleruje zmíněné skupiny, jejichž stránky se hemží maďarskými zákony zakázanými totalitními symboly bývalé komunistické diktatury.

Počet příspěvků: 2, poslední 18.3.2020 11:24 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.