Diskuse k článku

Námitky proti snížení daně z příjmu vycházejí z nepochopení role státu

Když premiér Andrej Babiš prohlásil, že chce od nového roku zrušit superhrubou mzdu, a tím snížit daně, vyvolalo to odpor. Přitom teď by ji bylo užitečné zrušit – a vláda to měla udělat před několika měsíci. Na první pohled by měli zajásat ekonomové, neboť její navržené zrušení by snížilo náklady na práci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kašparová 23.8.2020 14:08

Superhrubá mzda neměla ukázat zaměstnanci, jak vysoké odvody "za něj" platí chudinka zaměstnavatel. Měla zajistit, aby zaměstnanec platil ve skutečnosti přes 20% daň místo oné úžasné rovné 15%. Už byste s těmi lživými keci na téma "Až to zaměstnanci je jasné" mohli přestat (správně, ne,uvím o tom, že jste na omylu, protože omyl je nepravda nevědomá, a vy moc dobře víte).

I. Patta 23.8.2020 8:58

Jsou i autoři článků, kteří o popisovaném tématu nic nevědí, jako v tomto případě. Zaměstnavatel za zaměstnance žádné sociální a zdravotní pojištění (SP a ZP) ve skutečnosti neplatí, protože se jedná o peníze zaměstnance. Proč? Protože superhrubá, tj. úplná mzda je částka, kterou je ochoten zaměstnavatel zaplatit za práci zaměstnanci. Fakt, že je zaměstnanci SP a ZP strháváno v jednom pracovním úkonu účtárnou zvlášť "za zaměstnavatele" a "za zaměstnance" má pouze jediný důvod. Důvodem je zakrytí faktu, že platíme jako zaměstnanci při průměrné výplatě nikoliv státem deklarovanou 15 % daň, ale ve skutečnosti více než 44 % daň. Co je potřeba zrušit? Jednoznačně hrubou mzdu, protože hrubá mzda je fíkový list ministerstva financí zakrývající skutečné, tj. horentní zdanění práce v Česku.

L. Písařík 23.8.2020 6:48

Švarcsystém opět na scéně? Když si najmu řemeslníka, aby provedl práci z materiálu, který jsem si nakoupil sám, je to švarc? A co tzv. agenturní zaměstnanci? To není švarc? Zaplatím za provedenou práci a je mi zcela jedno, zda ten, kdo práci provedl, zaplatil daně nebo ne.

J. Václavík 18.8.2020 22:44

Velké Há, malé ó, římská 5, en a ó. Autor vychází z nepochopení role státu. A chce zvýšit zadlužení.