Načasování reorganizaci policie nemělo chybu

Oznámit reorganizaci policie v létě, když začalo mistrovství Evropy ve fotbale, a zahájit činnost nové centrály těsně před začátkem olympiády byl geniální nápad. Není pravda, že akce nebyla dlouho a pečlivě připravena. Chystala se tajně od jara 2016, když se něco muselo stát – něco velkého a fatálního... Temná síla oslavuje. Má co.

Milan Chovanec přichází na sněmovní bezpečnostní výbor. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Milan Chovanec přichází na sněmovní bezpečnostní výbor.

Národní centrála proti organizovanému zločinu je na světě. Reorganizace policie se 1. srpna stala skutečností. A co by po přečtení této zprávy měli dělat čeští kmotři a korupčníci? Ano, správně. Měli by se třást strachy. A oni se opravdu třesou. A hodně. Jenže ne proto, že by se báli. Ale proto, že mají radost. Obrovskou.

Smějí se a oslavují. Cítí strašnou úlevu. Jejich největší nepřítel Robert Šlachta už není ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Už nehrozí, že neposlušný plukovník pro ně půjde s brokovnicí. Této temné struktuře nechybí drzost ani teď, Twitter a Facebook jsou plné komentářů, jež vítají, že ÚOOZ je v likvidaci.

Uklidnění některých politiků

Některým politikům se tento stav také hodí do karet. Mnoho z nich přece ze Šlachty také muselo mít strach, takže z jeho odstranění budou profitovat i oni. Teď mohou jít do obojích voleb s naprostým klidem. Prostě se uzavřel dobrý deal. A mediální dělníci, kteří byli najati nebo jen naivně podlehli chytré propagandě, také skvěle odvedli svoji práci. Šlachtu nejdříve zesměšňovali, potom skandalizovali, a nakonec dokonce i kriminalizovali.

Mnoho politiků muselo mít z Roberta Šlachty strach, takže z jeho odstranění budou profitovat i oni. Teď mohou jít do obojích voleb s naprostým klidem.

Ani načasování nemělo chybu. Oznámit reorganizaci policie v létě, když začalo mistrovství Evropy ve fotbale, a zahájit činnost nové centrály těsně před začátkem olympiády byl přímo geniální nápad. V neposlední řadě taktéž teroristické útoky v Evropě hrály otcům myšlenky policejní reorganizace do karet.

Není pravda, že celá akce nebyla dlouho a pečlivě připravena. Chystala se tajně, minimálně několik měsíců, zhruba od jara 2016, když se něco muselo stát. Něco velkého a fatálního, na co Šlachtovi detektivové přišli. Co to bylo, jen tušíme. Snad jednou budeme znát detaily.

Lidé z drsných kauz

Bylo by zajímavé vědět, zda ti noví – politiky pečlivě vybraní – šéfové nové policejní centrály navštěvují sociální sítě. Pokud ano, bylo by také zajímavé vědět, jak se vypořádají s tím strašlivým rozporem. Jak je možné, že když sociální demokracie, konkrétně její nejsilnější politik Chovanec, rozhodne o reorganizaci policie, tleskají tomuto kroku na sociálních sítích lidé spojení s drsnými kauzami, které Šlachtův protimafiánský útvar vyšetřoval? Vždyť je to světový unikát! Světová ostuda!

Jak je možné, že když sociální demokracie, konkrétně její nejsilnější politik Chovanec, rozhodne o reorganizaci policie, tleskají tomuto kroku na sociálních sítích lidé spojení s drsnými kauzami, které Šlachtův protimafiánský útvar vyšetřoval?

Mimochodem, policejní reorganizace už má první oběť. Noviny miliardáře Zdeňka Bakaly, amerického finančníka českého původu žijícího ve Švýcarsku, opouští řada renomovaných redaktorů. Důvod: cenzura rozhovoru s podnikatelem Radimem Jančurou, který si v interview dovolil reorganizaci policie tvrdě kritizovat a pojmenovat motivy dotčených politiků. Novináře, kteří se po zásahu do textu rozhodli odejít, lze pochopit. Bakalu také chápeme, se současným vedením sociální demokracie ho spojuje jeho životní deal: privatizace OKD.

Poučení pro všechny: krýt záležitost, které veřejně tleská temná síla, se nemusí vždy vyplatit. Samozřejmě, netýká se to týdeníku Respekt, jehož redaktoři, přestože od Bakaly berou plat, v kauze policejní reorganizace velmi přesně popisovali realitu.