MLÁDEK: Evropská unie přestává být ekonomickým obrem

Na dvě tvrzení europoslance Pavla Svobody, lídra KDU-ČSL ve volbách do Evropského parlamentu, v rozhovoru EU neodpovídá očekávání Evropanů. Potřebuje reformu zareagoval Rudolf Mládek. Podle něho se v těchto dvou tvrzeních odráží ideologická beznaděj bruselských elit.

Krize identity Evropské unie. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Krize identity Evropské unie.

Europoslanec Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL ve volbách do Evropského parlamentu, v rozhovoru EU neodpovídá očekávání Evropanů. Potřebuje reformu říká:„Evropská unie je ekonomický obr, ale geopolitický trpaslík. A z trpaslíka uděláte obra jedině tak, že mu dáte do ruky klacek.“ V jeho dvou větách se odráží veškerá ideologická beznaděj současných bruselských elit. Především pokles o deset procent z celkové světové produkce, který EU zaznamenala v uplynulých letech, je i pro obvykle optimistické ekonomy alarmující.

Mnohá progresívní odvětví v EU nejenže zaspala, ale doslova se vytratila. V oblasti špičkových technologií je unie kdesi na konci řetězce a Evropský kosmický program to nezachraňuje. Navíc Evropská komise z něj vyloučila nejpodstatnější část dodavatelů z Velké Británie, kterou nemá čím nahradit.

Oprávněné obavy

Politika omezování podnikání regulacemi doprovázená zvyšováním daní vede jen ke „žlutým vestám“ a přívaly migrantů nejen neřeší ekonomický růst EU, ale státní poklady zatěžují a vztahy lidí i národů spíše zhoršují. Tvrzení, že EU je ekonomický obr je, mírně řečeno, nadsazené a pomalu přestává platit. Po odchodu druhé největší ekonomiky EU Velké Británie je to skoro s jistotou tvrzení neplatné a pouze ideologické.

Pokud se mnozí Evropané obávají, že EU armáda má sloužit spíše k prosazování politiky osy Brusel-Paříž-Berlín, pak francouzský prezident Emmanuel Macron k těmto obavám přidal pádný argument, když proti demonstrantům ve žlutých vestách nasadil obrněné transportéry označené vlajkou EU

Druhé Svobodovo tvrzení, že obr potřebuje klacek, je možná vojensky přijatelnější, ale dva klacky v EU být nemohou. Buď se zruší NATO a vybudují „Spojené armády EU“, nebo nikoliv. Dvě vojenské organizace na kontinentě by skončily minimálně ve slovním souboji a přetahováním o peníze jednotlivých vlád.

Pokud se mnozí Evropané obávají, že EU armáda má sloužit spíše k prosazování politiky osy Brusel-Paříž-Berlín, pak francouzský prezident Emmanuel Macron k těmto obavám přidal pádný argument, když proti demonstrantům ve žlutých vestách nasadil obrněné transportéry označené vlajkou EU. Co horšího mohl pro myšlenku společné EU armády udělat.

Takový klacek, jak jej nazval Svoboda, nikdo v Evropě nepotřebuje, neboť je jen Varšavskou smlouvou naruby. Bude jí velet kdosi v „Nové Moskvě“ a použita proti Evropanům ve prospěch globalistů a třetích stran? A dokud tyto obavy nebudou rozptýleny, pak plíživá výstavba tohoto vojenského seskupení je vším, jen ne přínosem. Je nutné si to včas uvědomit.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.