Čtěte také

Má to vůbec smysl? Má, pane šéfredaktore.

Má to vůbec smysl? Má, pane šéfredaktore.

V pátek jsem se sešel v Praze s jedním významným šéfredaktorem a snažil jsem se ho pozvat na naši prezentaci eStat.cz. Organizace, s níž se snažíme již několik let komentovat, kritizovat a navrhovat konkrétní řešení změn ve veřejných službách. Na půdě eStatu vznikl  například v roce 2005 nápad jednotného obslužného místa pro občana, tzv. Czechpoint.

Zarazil mě otázkou: „Má to vůbec smysl? Koho to bude ještě zajímat?“ Myslel tím samozřejmě dnešní atmosféru ve společnosti a absolutní ztrátu důvěry veřejnosti v politiky. eStat se jako think tank samozřejmě snaží ovlivňovat politiku a politiky. Již několik let tak činíme formou diskuzí s odbornou veřejnosti, navrhováním  konkrétních kroků, spoluprací se zahraničními partnery.

Místo aby strany řešily projekty pro občany, utápí se ve vnitřních bojích o prosazení osobních ambicí a získání moci

Pravdou je, že od roku 2009 tento způsob prosazování změn v České republice poněkud drhne. Mezi politiky – až na světlé výjimky – o tento způsob veřejné diskuze není moc zájem. Od pádu české vlády v době předsednictví EU je politická reprezentace v neustálém stresu a všechny politické partaje jsou zahleděné jen do sebe. Místo aby strany řešily projekty pro občany České republiky, tak se utápí ve vnitřních bojích o prosazení osobních ambicí a získání moci.

Jsem optimista. Myslím si, že i nadále má smysl diskutovat, navrhovat a transparentně řešit změny ve veřejné správě. Práce think tanku je postavena na odborné mravenčí práci. A je na hony vzdálena metodám, jež se dnes uplatňují v české politice – jako špiclování, nahrávání a mystifikování, které jsou bohužel pro media poutavější.  Takže, pane šéfredaktore, chápu vaši ironickou poznámku a odpovídám: „Má to smysl, přece neustoupíme hrubé síle.“

Mimochodem jsem rád, že se mi podařilo přesvědčit pro spolupráci s eStat.cz exministra Tomáše Julínka. Ten byl bezesporu kontroverzním ministrem. Moc se však neví, že se na svou ministerskou pozici (na rozdíl od jiných) dlouho připravoval a své budoucí kroky prezentoval  veřejně dlouho před tím, než se stal ministrem. Na půdě eStatu vystoupil už před lety.  Nově u nás povede pracovní skupinu „Nominální pojistné v systému veřejného zdravotního pojištění“.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.4.2014 10:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.