Diskuse k článku

Luděk Sekyra: Společná odpovědnost za liberální identitu

Komentář kněze Tomáše Halíka v Lidových novinách Proč nejsem Charlie vyvolal řadu reakcí, jež LN postupně publikují. „Celá událost a následná debata ukázala, že nejsme schopní se shodnout na pojetí svobody,“ píše Luděk Sekyra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tak nevím

Nevím, co a jak autor zamýšlí, když operuje s odpovědností za "liberální identitu". Kdo odpovídá komu a proč?

Naše euroatlantická kulturní společnost byla a je ohledně terorismu dostatečně varovaná, již po celé desetiletí! (Viz Schneiderův čl. a ČTK: "z 23 teroristických činů jsou 2/3 v bývalém SSSR").

Závěrečné konstatování autora o “záchraně otevřené společnosti“, podle mého názoru, jednoznačně ukazuje na nedostatečné chápání životních reálií. Vnáší do pojetí osobní a tedy i náboženské svobody další zmatek upřednostňováním problematiky “Je suis Charlie“, která je jenom hloupou, v podstatě nic neřešící reakcí lidí omámených kulturou multi-kulti.

0/0
27.1.2015 11:45
Foto

Martintruhlik

Je suis Charlie

Opravdu si myslíte, že “Je suis Charlie“ je jen výkřik do tmy, který se kdesi vzal? Já si naopak myslím, že toto heslo je ve Francii a v západní Evropě podvědomě velmi silně zakotveno. Pokud si frázi přeložíme do němčiny a místo Charlie Hebdo dosadíme jiný problém, najdeme daleko starší verzi tohoto hesla: "Ich bin ein Berliner"

http://en.wikipedia.org/wiki/Ich_bin_ein_Berliner

Řekl ho celkem významný státník a bylo poukázáním na pošlapání lidských svobod.

Stejně takovým vyjádřením je “Je suis Charlie“ a nemusíme ho doslovně překládat ani dále interpretovat.

0/0
27.1.2015 17:00

Re: Je suis Charlie

Ad Truhlik (17:00)

Respektuji Váš názor, ale stejně si myslím, že tehdy Kennedymu šlo o to, aby neodevzdal celý Berlín Sovětům. O lidskou svobodu snad šlo až na druhém místě (pokud vůbec).

0/0
27.1.2015 22:06

Re: Je suis Charlie

Nejsem Luděk.

0/0
28.1.2015 13:58