Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Klouček 22.3.2021 10:49

Ohledně pandemie mi ze strany státu velmi chybí akcent na jednoduchá "babská" opatření, která můžeme udělat každý bez větších nákladů sám, a která by měla doplňovat ona velká (vakcinace, omezení styku atd.). Mám na mysli zejména větrání, udržování vlhkosti v bytě či zvlhčování sliznic nosohltanu (jistě jsou i další, nejsem lékař). Stát je jistě nemůže dělat sám, ale měl by je propagovat, vysvětlovat a doporučovat horem dolem. Příliš jsme si zvykli na razantní a velká opatření od státu, která nás bez naší osobní větší námahy zbaví nemoci (obdobně hmotné nouze apod.). Přehnané spoléhání na stát (a frustrace z toho, že to drhne) je paradoxně průvodním jevem příklonu k individualismu a nejspíš pramení v rozpadu původních základních kolektivů typu rodin, rodů či klanů. Sotva můžeme očekávat odpovědnost a ohleduplnost k ostatním od atomizovaných jedinců, kteří se jim nenaučili v těch základních kolektivech. Pokud jde o národ, také pro mne je hodnotou. Obávám se ale, že se mohu přirovnat k vousům, kter