Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vařecha 7.1.2021 19:42

Vážený autore,

rozhodl jsem se vstoupit do diskuze, abych přidal i svůj "pohled informovaného laika".

Transformsace v Německu bedlivě sleduji (viz https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation/06.12.2020/06.01.2021/), ale že bych z ní byl moc nedšen říci nelze. Dále píšete že se v Německu bude pro vyrovnávání sítě používat plyn. Uplynu jsem v nedávné době četl že při započtení emisí pře těžbě dopadne podobně jako uhlí, bohužel jediný článek, který jsem k tomuto tématu našel je https://denikreferendum.cz/clanek/27427-zemni-plyn-je-problem-nikoliv-reseni-pro-zmenu-klimatu od pana Smrže, kterého ale nepovažuji za důvěryhodný zdroj, takže tuto část mého komentáře berte spíše jako otázku na vás - ekologa.

Pokud se zaměříme na přepracovávání paliva našel jsem tento článek https://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/fuel-recycling/processing-of-used-nuclear-fuel.aspx ve kterém jsou uváděny dokonce i kapacity jednotlivých zařízení na přepracování paliva.

Co se život

M. Smrž 7.1.2021 19:50

Děkuji, že mě nepovažujete za důvěryhodný zdroj. Nestačí Vám snad zdroje v článku? Nestačí Vám ani udaje publikované Evropskou unií: https://ec.europa.eu/energy/topics/oil-gas-and-coal/methane-emissions_en ? Máte snad opačné informace? Můžete sdělit jaké? Děkuji.

V. Vařecha 7.1.2021 20:36

Vážený pane Smrži,

omlouvám se vám, pokud jsem to ve svém komentáři neřekl dostatečně důrazně, ale nejde o tento konkretní článek, ale o některé vaše další články konkrétně z webu https://milansmrz.blog.idnes.cz . Sdílím s vámi váš postoj v otázce "ekologičnosti plynu". Je to můj osobní názor, že vás nepovažuji za důvěryhodný zdroj a pokud chete můžu vám mé poblémy s některými zdroji u vašich článků popsat, pokud o to stojíte, ale nechci tímto zatěžovat čtenáře této diskuze této diskuze. Jinak někteří lidé, kterých si vážím a měli tu čest se s Vámi potkat o vás mluví velice dobře. Většiny Vaší práce si vážím - nutí čtenáře k zamyšlení, ale pro jistotu nechci používat vaše články, jako zdroje pokud se snažím vyvrátit něčí názory a postoje, které se (možná) snaží prezentovat jako fakta. Navíc autor textu je sám ekolog, takže s problematikou jistě obeznámen.

Vážený pane Smrži, děkuji Vám za práci, kterou děláte.

V. Vařecha 7.1.2021 21:04

Ještě tedy přiložím jeden konkrétní článek: https://milansmrz.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=751804 Kde například tvrdíte:

"V případě výroby elektřiny se zvýší z průměrných 40 % ve fosilních elektrárnách na 100 % v elektrárnách slunečních a větrných, v případě tepelných plynových generátorů tepla vzroste účinnost ze současných 85 % na 340 % v případě tepelných čerpadel poháněných obnovitelnou elektřinou. Elektromobilita rovněž přinese zásadní zvýšení účinnosti, a to z dnešních 25—40 % u spalovacích motorů na účinnost 80 %, jak ve své práci uvádí profesor solární ekonomie Christian Breyer."

Učinost ale (v klasické fyzice) nemůže být účinost vyšší než 100% - šlo by o tzvn. perpetuum mobile. Tyto fakta lze dohledat například v učebnicíh pro střední školy (neberte jako urážku), nebo například zde http://www.fyzika007.cz/mechanika/vykon-a-ucinnost. Toto je jeden z důvodů, proč si dávám pozor, když vás cituji. Abych omylem někoho nepřivedl na podobnou nepřesnost. A ještě jeden detail sluneční el

V. Vařecha 7.1.2021 21:06

elektrárny nemají účinost 100% (ani nemohou mít). viz https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cell_efficiency

M. Smrž 9.1.2021 13:37

V případě tepelných čerpadel se samozřejmě počítá a s tepelnou účinností celého procesu. Pro tepelná čerpadla se počítá 100% jako elektrická energie potřebná pro provoz čerpadla a pak jsou dvě možnosti: buďto vyjádřím tepelný výkon v procentech vstupu elektřiny či mechanické práce (340%) nebo jako COP (coefficent of performance) 3,4. Osobně považuji COP za korektnější vyjádření, když jsem ale citoval Breyera, tak jsem použil jeho vyjádření.

Děkuji Vám za to, že se nad texty kriticky zamýšlíte. MS

M. Smrž 8.1.2021 10:38

Vážený pane Vařecho,

těším se na poznámky k článkům na blogu. Napište mi na adresu: milan.smrz(et)eurosolar.cz . S pozdravem MS

V. Vařecha 7.1.2021 20:15

Co se životnosti týče životnosti jaderných elektráren, píšete 40 let, což jsou opravdu projektované životnosti JE, ale tyto životnosti bývají často prodlužovány, protože to jejich technický stav dovoluje. (bývají modernizovány kvůli bezpečnosti a efektivitě)

Pokud vím, výstavba mohutných a centralizovaných zdrojů neovlivňuje energetické úspory, pokud tedy nepočítáme s tím, že bez nich se elektřina zdraží (nebude ji dostatek a musí se zaplatit dotace na oze a vyrovnávání) a to povede k šetření - v tom případě bych to, ale být vámi napsal přímo do článku, pokud má být "o jádru bez ideologie".

Dále jsem našel článek osvětlující dodávky paliva (https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/temelin-testuje-jaderne-palivo-od-firmy-westinghouse), kde se píše, že o tří ročním licencování amerického paliva pro použití v Temelíně (v minulém čase) a jeho ostré zkoušce. Pokud se situace od té doby změnila velice rád si o tom přečtu dobře ozdrojovaný článek. Ale co se týče Dukovan, tak pokud vím jsme opravdu závislí na r

V. Vařecha 7.1.2021 20:16

rusku, což ale neznamená, že tomu tak musí být u budoucího bloku(ů).

Já osobně jsem fanouškem OZE a jsem toho názoru že lokální zdroje elektřiny by měly být dotovány, ovšem lokálními zdroji myslím například malé vodní elektrárny, fotovoltaické panely na střechách budov - domů, průmyslových hal... (ne na zemědělskou půdu).

Děkuji vám za váš článek i když né vždy souhlasím s jeho obsahem, protože dle mého názoru je opravdu potřeba diskuze, abychom se mohli "bavit o jádru bez ideologie".

V. Novák 14.1.2021 9:37

Z dodavatelů, kteří přicházejí v úvahu, Westinghouse a EdF (Areva) už předvedli, že jaderné elektrárny (už) stavět neumějí. Korejci mají zákaz stavět doma v Korei.

Zbývají Rusové a Číňané - a to jsou taky ti jediní, kteří vyrábějí typové reaktory kontinuálně a sériově a tedy mají se stavbou zkušenosti. Rusové uvádějí do provozu nabízen reaktor rok co rok, loni rovnou dva a mají předjednáno nejméně 14 po celém světě, Číňani 10. Ostatní 0, jakmile dobudují rozdělané (a Francouzi budují jeden blok v Olkiluoto už 15 let), končí. Pokud se nevnutí někam politicky...

Rosatom navíc nabízí reaktor typu VVER, s nimiž mají největší zkušenosti i naši operátoři a na nichž se může vycvičit další generace. A TVEL nabíz nejen dodávky paliva, ale taky odběr "vyhořelého".