Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Smrž 7.1.2021 8:44

Existují desítky dynamických studií, které potvrzují možnost, realitu i ekonomickou výhodnost úplného zásobování obnovitelnou energií. Za nejvýznamnější se považují scénáře od Breyera z finské univerzity Lappeenranta či Jacobsona ze Stanfordu. Vedlo toho existuje množství regjonů, okresů, obcí i budov, které vyrábějí více elektřiny, než samy spotřebovávají (Rhein-Hunsrueck, Burgenland, Hassfurt...). Zde jsou některé příklady ze střední Evropy: http://www.eurosolar.cz/priklady-uspesnych-energetickych-transformaci-komunit-s-minimalnim-cilem-100-obnovitelne-elektriny-1404043262.html.

Podle Breyera je obnovitelný systém levnější, než pokračování současného, či expanze jaderného. Jaderná energie (LCOE) je 3-4 krát dražší, než obnovitelné zdroje. Kalifornský distributor dostal v loňském roce dvě nabídky 1 kWh od NuScale (SMR) za 6,5 US centů a od provozovatele slunečního zdroje s akumulací 24/7 za 3,3 US centů.

Ještě nebyl zmíněn časový faktor: příklady ukazují, že OZE lze vstavět v desítkách

J. Zima 7.1.2021 13:36

To co píšete jsou s prominutím žvásty a ty citace jsou z nedůvěryhodných dokumentů propagátorů OZE. Seznamte se prosím nejprve s pojmem hustota a stabilita toku energie (jinak též Poyntingův vektor) a dále s elektrotechnickými principy fungování energetické sítě, než začnete něco psát.

Argument, že některé obce či budovy vyrábějí víc energie než spotřebují je hloupá demagogie. V Temelíně se také vyprodukuje mnohonásobně více energie, než se spotřebuje. Postatná je celková bilance a stabilita toku energie, viz výše. Argument od dodávkách za cenu 5.6 centu proti 3.3 centu je demagogický ještě víc. Za prvé se nepíše o množství dodané energie a za druhé ten dodavatel má jistě pojištěno, aby v případě nedostatku soláru mohl někde koupit jadernou či jinou elektřinu a dodat ji jako svoji. V prostředí pokřiveném dotacemi se to může i vyplatit.

Já zas vím z vlastní zkušenosti, že firma, pro kterou jsem dříve pracoval, měla servery v Californii a byla nucena nakoupit dieselagregáty, protože dochá

J. Zima 7.1.2021 13:36

....protože docházelo k tak dlouhým výpadkům dodávek elektřiny, že UPSky už to neutáhly. Přímý důsledek nesmyslné energetické politiky tamějších levičáků orientované na OZE a kteří si myslí (stejně jako komunisti), že poručí větru dešti.

A jen pro zajímavost, jaké máte technické vzdělání?

M. Smrž 7.1.2021 18:33

Nebudu komentovat vaše výroky proti autorům v recenzovaných časopisech, kde byly statě o scénářích 100% obnovitelné energie publikovány. Obraťte se v případě nutnosti přímo na ně. Označit obnovitelné jako levicové je zcestné. Běžně se obnovitelná energetika označuje jako demokratická.

Když tvrdíte, že jsou všechny OZE dotované, měl byste se prosím seznámit se současnou realitou. V Braniborsku staví EnBW Energie Baden-Württemberg AG solární park o výkonu 187 MW jako první rozsáhlý FV projekt bez financování EEG. https://www.enbw.com/erneuerbare-energien/solarenergie/solarpark-weesow/

Naproti tomu je notoricky známý příplatek k elektřině, která se v budoucnu má vyrábět elektřinu se základním příplatkem 92,5 GBP/MWh, s inflačním dorovnáváním, i když podle Bloomberg New Energy Finance i podle banky Lazard je větrné energie již dnes levnější. Dotuje se především jaderné energie. Nikdy nebyla žádná JE vstavěna bez dotací, viz např. III dodatek ke smlouvě EURATOM. Americké ministerstvo energ

V. Novák 7.1.2021 18:52

A elektřina z té elektrárny se bude vykupovat podle skutečné potřeby, jak je zvykem u "nedemokratických" zdrojů - nebo bude opět naoktrojován povinný výkup bez ohledu na okamžitou potřebu, jak je zvykem u zdrojů náhodných, tedy "demokratických"?

A bude se vykupovat za cenu stanovenou trhem, což je jediná cena hodná toho označení - nebo za cenu nařízenou regulátorem?

A co systémové prostředky,jejichž použití se ona náhodně vyrábějící elektrárny vynutí - ty bude platit elektrárna nebo spotřebitel?

J. Zima 7.1.2021 20:00

Že nebudete komentovat moje výhrady k těm autorům jen svědčí o tom, že problematice vůbec nerozumíte a podléháte dojmům a zbožným přáním vyplývajícím z vaši politické orientace a (nepodloženého) přesvědčení co je "správné". Že jsou OZE dotované o tom není sporu. Jen u nás to stojí asi 40 mld. ročně, nemluvě o podpoře typu povinný výkup za předem stanovenou cenu. Dalším důkazem o vašem naprostém nepochopení problematiky je ten park v B-W. 187 MW soláru není nic, to se ztratí v síti jako tzv. černý pasažér. I kdyby to bylo desetkrát víc, tak to nemá žádný význam, ale s rostoucím výkonem takového parku rostou nároky na pohotovostní náhradní zdroje (převážně plynové), aby se udržela stabilita sítě, což činí celou věc nanejvýš neekologickou, neboť ty musejí jet naprázdno. Že žádná JE nebyla postavena bez dotací je lež. Pletete si záruky s úvěry a dotace. Francouzské JE ze 70. a 80. let jsou dávno splacené a jsou zdrojem lukrativních zisků dodávkami do zeleně pošahaného Německa. Ne nadarmo řekl nedávn

J. Zima 7.1.2021 20:00

Ne nadarmo řekl nedávno Macron, že jaderná energie zůstane páteří francouzské enrgetiky. Velké zvýšení nákladů na stavbu JE mají na svědomí stále zvyšující se byrokracie a nesmyslné "bezpečnostní" požadavky diktované OZE lobby, která se pevně uchytila zejména v německé, rakouské a potažmo i EU politice. Kdyby se stavěly JE podle standardů z 80. let, tak je to s přehledem nejlevnější zdroj energie.

M. Smrž 7.1.2021 19:34

Je roztomilé, jakým způsobem se vyrovnáváte s fakty. Asi jsou pro Vás nepříjemná z osobního hlediska. To respektuji, ale nemá to co dělat v argumentaci. Když napíšete o něčem, že to je žvást, aniž byste to argumenty vyvrátil, tak popel padá na Vaši hlavu. Stabilita sítě s rostoucím podílem OZE neklesá, naopak stoupá.

Opravdu si myslíte, že uvedené lokality (Burgenland, Rhein Hunsrueck, Hassfurt, apod...) s více jak 100% obnovitelné elektřiny se stovkami tisíc obyvatel jsou demagogie, nebo, že odporují nějakým fyzikálním principům? Proč tedy fungují?

V uvedených lokalitách se zpracovává energie vyrobená z lokálního větru a slunce. Fungují na základě lokální přírodní energie. To je špatně tak akorát pro dodavatele uranu, uhlí a plynu, to ale není veřejnost.

J. Zima 7.1.2021 20:07

Pokud napíšete, že stabilita sítě roste s rostoucím podílem OZE, tak jen opět dokazujete, že problematice vůbec nerozumíte a nemá cenu s vámi dále debatovat. A nějak jste zapomněl odpovědět na otázku jaké že to máte technické vzdělání.

M. Smrž 13.1.2021 18:25

http://windmonitor.iee.fraunhofer.de/windmonitor_en/2_Netzintegration/2_netzbetrieb/3_Versorgungsqualitaet/

V. Novák 13.1.2021 16:32

A už se ty vedené lokality (Burgenland, Rhein Hunsrueck, Hassfurt, apod...) s více jak 100% obnovitelné elektřiny se stovkami tisíc obyvatel odstřihly od sítě a fungují v ostrovním režimu - nebo parazitují na stabilitě sítě, kterou ovšem musí dodat někdo jiný, jak je u "energeticky autarkních" obcí zvykem?

M. Smrž 13.1.2021 18:29

Je svým způsobem charakteristické, že považujete obchod za parazitovaní. Obchod je přece výměna. Velmi častým argumentem proti obnovitelné energii je absolutní energetická autarkie – ustřižené dráty. ČR je jedním z největších exportérů elektřiny na hlavu, a přesto občas elektřinu dováží, takže je podle Vás nesoběstačný parazit. Prima.

Burgenland je od roku 2013 netto exportérem lokálně vyrobené elektřiny. A její množství stále zvyšuje s instalací dalších zdrojů. Zda bude v budoucnu dovážet je otázkou akumulace a sektorového propojení.

M. Smrž 8.1.2021 10:33

Myslíte, že bych měl reagovat na to, když označíte práce světově proslulých autorů a vědců za Christiana Breyera a Marka Jacobsona za nedůvěryhodné dokumenty propagátorů OZE? Já si to nemyslím.

Nechci a ani teoreticky netoužím se stát Vaším zaměstnancem, takže Vám do mého vzdělání Vám pane nic není, stejně jako mě je zcela lhostejné Vaše. Posuzuji Vás podle toho, jak reagujete a argumentujete. A argumentujete agresivně.

Tím také končím jakoukoliv další komunikaci s Vámi.

L. Florner 7.1.2021 14:20

V CA se vyplácí podpora OZE, např. domácnost může za instalaci FVE získat jednorázově 500 USD nebo 0,95 USD za každý instalovaný W. Pobídky jsou i pro firmy a to jak lokální (v rámci CA), tak i federální a zejména ty federální asi nejméně v následujících 4 letech dost výrazně porostou. Velmi výhodné jsou i tzv. solární půjčky. Jaderné zdroje (a to ani ty malé modulární) na dotace nedosáhnou a to je jeden z hlavních důvodů, proč jsou cenově nekonkurenceschopné. Jinak fotovoltaice nakopou jaderné zdroje zadnici ve všech ostatních parametrech, z nichž nejvýraznější je potřeba stability, násobně vyšší plocha vyžadovaná pro instalaci FVE (i bez úložišť libovolného typu), ekologická zátěž a překvapivě i bezpečnost (a to v CA zejména). A kdybych se chtěl dopustit úplně podpásového úderu (z hlediska panem docentem zmíněného odpadního tepla chadících věží), zeptal bych se ještě na odpadní teplo z tisíců hektrarů Sluncem rozpálených panelů...