Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Newton 6.1.2021 14:32

Můj laický pohled vysokoškolského učitele v oblasti ekonomiky a managementu mi umožňuje se vyjádřit stejně fundovaně k OZE, jako kolegovi Nováčkovi k jaderným elektrárnám (ironie - na rozdíl od něj jsem vystudoval i tu jadernou energetiku). Ekologisté věří ve všespasitelnost OZE a zároveň ve výrazné zvýšení spotřeby elektrické energie - viz politický (nikoliv ekonomický nebo technický tlak na rozšiřování elektromobility). Na otázku, jak se vyrovnat s tím, že OZE fungují jen někde, jen někdy a nejsou tržně konkurenceschopné odpověď nemají... Ti méně vzdělaní věří v dotace, ti nejhloupější v to, že elektřina prostě je v zásuvce. Racionální argumenty fyzikální, technické nebo ekonomické jsou jak házení hrachu na stěnu.

L. Florner 6.1.2021 15:30

Pardon, ale na tu otázku odpověď je - v případě přebytků se energie prostě uskladní. U nás se to děje třeba na Dlouhých stráních, počítá se i s výrobou a uskladněním vodíku, uložením prostřednictvím kinetické energie (věže z betonových bloků) nebo třeba s uskladněním energie v bateriových úložištích (pro mne, laika, ekonomicky i ekologicky asi nejnesmyslnější ze všech variant...ale třeba až technika postoupí...nebo bude fůze rychlejší?). Znamená to ale taky, že pro výrobu a uskladnění energie bude muset být vybudována infrastruktura, která zabere (a ekologicky znehodnotí) mnohem větší plochu než jaderná elektrárna s příslušenstvím (a to včetně dolů a závodů na zpracování uranu). Taky to znamená, že produkce elektřiny musí být o poznání vyšší, než její spotřeba - zejména kvůli režii uskladňování a z bezpečnostních důvodů. Ale o tom všem se špatně mluví a začne se to řešit, až přijde ten wau-efekt (tedy pozdě a s mnohem vyššími náklady). Pak se bude dlouze diskutovat o tom, jestli je lep

L. Florner 6.1.2021 15:34

je lepší jaderná elektrárna a trvalé úložiště, nebo placatý každý druhý kopec a vyhubený křeček.

M. Smrž 7.1.2021 19:44

A co takhle obnovitelný zdroj s FLH více jak 80% a cenou 3 centy/kWh? Je to ekonomický, fyzikální nebo technický argument?

K nahlédnutí zde: https://www.energiezukunft.eu/erneuerbare-energien/wind/mit-winddrachen-strom-erzeugen/

J. Zima 8.1.2021 9:06

Četl jste ten článek vůbec? Asi ne nebo neumíte německy a jen jste tam viděl ty 3 centy. Ten článek je neurčitý blábol. Neuvádí se výkon takového draku (je tam jen neurčitá zmínka o "pár kilowatech") ani účinnost vzhledem k jeho ploše. Ta určitě bude mnohem nižší než u pečlivě propočítaných vrtulí větrných elektráren a ani ta není nijak slavná. Dále se nikde nepíše jak silný vítr je potřeba, aby se ten drak do té výše vůbec dostal a udržel vzhledem k váze zařízení a lan k němu připoutaných. To nebude málo. Jinak tvrzení v článku, že v 800m je vítr mnohem stabilnější a rovnoměrnější je naprostý nesmysl. Kdyby tomu tak bylo, tak by stačilo postavit větrníky na horách v té výšce a bylo by vystaráno, což ale zjevně nefunguje.