Ceska Pozice

Když je kolem letu MH17 informační ticho...

Ke katastrofě boeingu letu MH17 sestřeleného nad východní Ukrajinou jsou již sice známy první oficiální výsledky vyšetřování, jenže ani ty příliš nezúžily prostor pro konspirační teorie. Zkusme si ale logicky odvodit, která z teorií odpovídá známým faktům, píše Vladimír Meier.

Trosky boeingu Malajsijských aerolinií nedaleko vesnice Grabovo v Doněcké oblasti. foto: Reuters

Trosky boeingu Malajsijských aerolinií nedaleko vesnice Grabovo v Doněcké...

Od katastrofy uběhly téměř dva měsíce, a zatím se nic konkrétního nevyšetřilo. Nizozemský bezpečnostní úřad 9. září uveřejnil předběžnou zprávu, ze které však vyplývá pouze to, že letadlo se rozpadlo už ve vzduchu působením vnějších vysoce energetických faktorů a že předtím nebyly žádné náznaky mimořádné situace. Kompletní hlasový záznam komunikace pilotů s řízením letového provozu zveřejněn nebyl, ve zprávě je pouze přepis několika posledních vět. Hlasový záznam černé skříňky nebyl zveřejněn vůbec.

V době katastrofy letadlo právě přecházelo z ukrajinského dispečinku Dnipro Radar do ruského Rostov Control, kde už se prý ale neohlásilo. I když zpráva sama zdůrazňuje, že jejím cílem je pouze předejít dalším podobným katastrofám, a nikoliv vyšetřit viníka, jsou její výsledky dost hubené, především proto, že vyšetřovatelé na místo katastrofy podnikli jen několik krátkých návštěv a výsledky byly vyhodnoceny hlavně na základě pořízených fotografií.

Na konci svého článku Jak to bylo s letem MH17 aneb Než se rozpoutala informační smršť  jsem koncem července napsal:

Protože se dosud nic nevyšetřilo a nebyly zveřejněny informace, které u jiných leteckých neštěstí byly k dispozici téměř okamžitě, je třeba se dnes zamyslet nad onou druhou alternativou, protože aspoň z toho „cokoli“ už dnes máme víc informací.

Omyl, nebo záměr?

Jestliže tedy letadlo nesestřelili omylem separatisté, co se s ním mohlo stát? Buď ho sestřelil omylem někdo jiný, nebo za tím byl záměr. Omyl ukrajinské armády je dost nepravděpodobný, protože jak známo, povstalci žádná letadla nemají, takže armáda nemá na co směrem nahoru střílet. Zkusme tedy logicky zauvažovat, proč a jak mohl někdo letadlo sestřelit úmyslně.

Jedna možnost je, že cílem této akce byly Malajsijské aerolinky, to by zapadalo do krátké série neštěstí zřícení dvou malajsijských letadel. Zároveň to ale nevysvětluje, proč je kolem letu MH17 takové ticho – pravděpodobnější tedy je, že aerolinky cílem nejsou.

Jak by ovšem postupoval někdo, kdo by chtěl sestřelit nějaké letadlo nad Ukrajinou, a samozřejmě by nechtěl být odhalen?

Jak by ovšem postupoval někdo, kdo by chtěl sestřelit nějaké letadlo nad Ukrajinou, a samozřejmě by nechtěl být odhalen? Určitě by se zamyslel nad tím, jaké letadlo by pro tento účel bylo nejvhodnější. Která aerolinka jednak stále létá přes území, kde se bojuje (například Lufthansa, Air France i British Airways se mu už před katastrofou MH17 vyhýbaly, KLM ne), a jednak proslula tím, že nebyla schopná správně zareagovat na ztrátu kontaktu s jiným svým letadlem? Ano, správně, Malajsijské aerolinky nám okamžitě vyvstanou jako nejlepší kandidát.

Při osudném letu MH370, který zmizel na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu 8. března letošního roku, zareagovaly příliš pozdě, a zmařily tak možnost letadlo lokalizovat, dokud ještě bylo ve vzduchu. Zavolat kokpit letadla telefonem zkusily pouze jednou, i když spojení bylo navázáno a telefon vyzváněl, což by rovněž pomohlo (pozdější) lokalizaci letadla. Zatajovaly informace, které měly, a ignorovaly ty, které by jim mohly pomoci letadlo najít mnohem dříve. Z tohoto pohledu tedy to, že v krátké době za sebou jedna aerolinka přišla o dvě velká letadla, není ani náhoda, ani útok na tuto aerolinku, ale naopak velmi inteligentní využití jejího selhání pro vlastní účely.

A jestliže to byl úmysl...

Jakmile ovšem přijmeme teorii, že letadlo bylo sestřeleno úmyslně, další důsledky vyplynou už téměř automaticky:

Teorie versus fakta

Zrekapitulujme si to ještě jednou: Když zkoumáme teorii, že letadlo nespadlo náhodou nebo omylem, logickým uvažováním, které nepoužije žádné neověřené informace, dospějeme k tomu, že let MH17 sestřelilo ukrajinské letadlo. Jak taková teorie odpovídá známým skutečnostem?

Navzdory konspiračním teoriím se náhody skutečně dějí, jen si všimněme, že letadlo MH17  se zřítilo 17. července 2014 a jeho první let se konal 17. července 1997, tedy přesně 17 let předtím. Takže to, že katastrofa opět postihla let Malajsijských aerolinek, je buď podivná náhoda, nebo se skutečnost bude blížit závěrům v tomto článku.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.