Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pruner 28.4.2021 23:03

Výstižně napsáno. Prostě pravda bolí. Někteří lidé se samozvaně považují za držitele té jediné pravdy a vidět v tom podobnosti s padesátými léty 20.století vůbec není přehnané, jen v těch trestech byli tenkrát soudruzi důslednější.

Někteří lidé mají problém akceptovat jasné fyzické důkazy pokud se jim nehodí do jejich ideologie a ještě se drze tváří dotčeně.

J. Šilhan 29.4.2021 0:10

V moderní době neexistuje jediná pravda. Právě naopak, nabídka pravd je veliká a lze si z nich vybrat jako na trhu.

P. Čech 29.4.2021 8:49

Pravda byla ,je a bude mezi množstvím lží a polopravd vždy jen jedna. Člověk, jako živočišný druh byl obdařen vlastním rozumem a schopností tuto jednu pravdu odhalovat. K tomu však musí používat mozek a ne být líný přemýšlet. Mezi ty lidi, které přemýšlení bolí a kteří místo toho raději přejímají ideologie politických stran jako jedinou pravdu patří právě ti petenti, které zmiňje autor. Nic proti tomu, jen ať si své petice organizují. Nakonec z toho stejně nic nebude. Smutné však je, že se toho chápou přitroublí novináři a takové hloupé petice v tisku popularizují.

A. Jaroš 29.4.2021 9:05

Pane Čechu, já jsem tak nějak vypozoroval , že každý má tu svoji pravdu, kterou někdy až zuřivě - v lepším případě jen - v diskusi hájí. Není tedy problém mít tu svoji pravdu, je problém naučit se žít s cizími pravdami a nezbláznit se z toho.

V. Sobotka 29.4.2021 15:00

Bohužel se všemi pravdami žít nelze. Např. s pravdou A. Hitlera. Některé pravdy jsou i v rozporu s naší ústavou, a to když potlačují právo na svobodný názor. Názor prezidenta "Budiž vše vyšetřeno" je napadán zcela protiústavně, přestože (nebo právě proto) dává prostor všem vyšetřovacím scénářúm kromě scénářů prosazovaných politicky na úkor jiných potlačovaných scénářů.

P. Čech 29.4.2021 19:15

Mně se zdá, že mnoho lidí zaměňuje dva zcela rozdílné pojmy. Pravdu a názor. Pravda je jen jedna, zatímco názorů může být na jednu věc více. Je logické, že každý hájí svůj názor, bohužel se najdou tací, kteří hájí skupinové názory (politické ideologie) někoho jiného. Rozumný člověk je schopen přistoupit na názor někoho jiného (jednotlivce) pokud jej tento pomocí argumentů přesvědčí, že se mýlí. Za argumenty ovšem nepovažuji napadání a nadávání do soudruhů a pod. Ještě je možno podotknout, že kromě pravdy a názoru existuje ještě jedna podobná věc a tou je politická ideologie. Ta nemusí být, a obvykle není, pravdou, ale může se stát názorem. Bohužel obvykle názorem nesoudných lidí, kteří se k vlastnímu názoru nechtějí pomocí vlastního myšlení dopracovávat a raději se vzdávají své svobody rozhodování a přejímají" pravdy" zejména politických stran a hnutí. ˇA štvou lidi proti sobě a to je navýsost špatně.

P. Křivka 30.4.2021 8:40

Bohužel, tu jedinou pravdu zná jen Bůh. V tomto lidském světě je pravda vždy něčí a pravda bez přívlastků neexistuje. Takže když uslyšíte slovo pravda, vždy se ptejte, čí pravdu měl mluvčí na mysli - zda pravdu Ježíše nebo Hitlera.

P. Čech 1.5.2021 8:29

Netahejte sem , prosím, Ježíše či Boha. Jejich "pravda" je totéž jako pravdy Mohameda, Alláha, Jahweho či představitelů různých jiných náboženství. To nejsou žádné pravdy, stejně jako politické ideologie. Jsou vymyšlené lidmi asi proto, že lidé ve své většině pravdu znát nechtějí a proto o ní nepřemýšlejí. Chtějí jen něčemu věřit a přitom jim je asi jedno čemu. Jsou do věci ochotni zapojovat jen mizivou část svého mozku a k tomu jim víra v cokoliv bohatě stačí. Výsledkem je dobrovolná ustrnulost v čase. Viz nedávná historie (středověk).

P. Křivka 1.5.2021 9:02

"Jejich "pravda" je totéž jako pravdy Mohameda, Alláha, Jahweho či představitelů různých jiných náboženství. To nejsou žádné pravdy, stejně jako politické ideologie" Samozřejmě že jsou vymyšlené lidmi - stejně jako vaše pravda, moje pravda a kterákoliv jiná lidská pravda. Každá vyslovená pravda (číkoliv) je vymyšlená lidmi....

P. Čech 1.5.2021 9:32

Podle mne je pravda něco, co se skutečně stalo či se momentálně děje a pro co existují nevyvratitelné, jednoznačné a uchopitelné důkazy. Nikoliv nějaké fantasmagorické myšlenky či dokonce tvrzení bez důkazů. Včera jsem spadl a rozbil si koleno. To je pravda, protože mne při tom pádu někdo konkrétní viděl a důkaz existuje také na mém koleni. Každý jej může vidět, pokud má zájem. To je pravda. Nikoliv to, že někdo něco řekl, nikdo konkrétní to neviděl. Někdo to zapsal podle vyprávění někoho jiného, který někde slyšel, že se to stalo. Něco takového pravdou obvykle není, ikdyž tomu hlupáci věří.

P. Křivka 1.5.2021 15:27

"něco, co se skutečně stalo či se momentálně děje". Souhlas - ale jak to víte? Protože jste to viděl a cítil bolest a ti další viděli váš pád a rozbité koleno. Takže to je vaše pravda (a těch, co to viděli - nechme stranou optické iluze, holografické obrazy, atd.). Ale všichni ostatní už jsou odkázáni nato, co jim řeknete vy (nebo ti ostatní, co to viděli) - a záleží jen na nich, zda tu vaši pravdu přijmou nebo ne. Kvantová fyzika nás učí, že realita je vždy realitou toho či onoho pozorovatele (a totéž platí pro pravdu) a když se dva pozorovatelé dívají na jednu a tutéž věc, může každý vidět něco jiného (což už věděli staří Indové - bajka o třech slepcích a slonu).

P. Čech 1.5.2021 18:09

No, silně pochybuji o tom, že ten někdo, kdo viděl můj pád na koleno a krev na tom koleni, viděl něco jiného. Tedy třeba můj pád nikoliv na koleno, ale na hlavu s krví na lokti. Vidím-li ve stavu střízlivém něco zblízka a za denního světla, vidím pravdivé dění. Na rozdíl od toho, že nějaký negramotný člověk před 2000 lety podle zápisků někoho jiného tvrdí, že někdo jiný viděl něco konkrétního. Stavět na podobných tvrzeních idologii a vydávat ji za pravdu je skutečně směšné.

P. Křivka 1.5.2021 18:34

Neřekl jsem, že vždy vidí něco jiného. Ale pokud by se ten pozorovatel díval z větší dálky, tak s dnešní technikou by mu mohl být promítnut holografický obraz vašeho pádu na hlavu a on by byl přesvědčen, že se to tak stalo. Pro nás je realita to, co nám podávají naše smysly (zrak, sluch, atd.). Už Kant řekl, že realita sama o sobě ("Ding an sich") je nepoznatelná. My známe jen tu realitu, kterou nám zprostředkují naše smysly ("Ding für uns") - a ta se může u každého pozorovatele lišit. Může, ale nemusí - ve vámi popisovaném případu by se nelišila.

P. Čech 2.5.2021 8:32

Ve mnou popisovaném případu se neliší a je tedy pravdou. Takových případů je ovšem hodně. Realita, která se liší či jen dokonce může lišit, pravdou není až do doby, kdy se lišit nemůže.. K posouzení takových skutečností lidem bohatě stačí jejich smysly a chuť odhalovat souvislosti. Zásadně ovšem nepodléhat žvanění jiných, zejména mocichtivých jedinců, kteří pravdu přinejmenším překrucují k obrazu svému a ke svým nízkým cílům.