Kauza Key Investments: Boží mlýny melou...

Bude-li česká spravedlnost pracovat dosavadním tempem v kauze Key Investments, nelze vyloučit, že se objednavatelé a hlavy mafie dostanou za mříže někdy v srpnu 2018.

Kauza Key Investments: Via Chem a jeho věřitelé foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Kauza Key Investments: Via Chem a jeho věřitelé

V dubnu 2013 protikorupční policie obvinila tři členy představenstva společnosti Key Investments, v červnu téhož roku Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích vstoupilo do insolvenčního řízení s podnikem Falkonida, který je úzce spojený s kauzou Key Investments, a když o čtyři měsíce později Městské státní zastupitelství v Praze učinilo stejný krok v případě insolvenčního řízení s firmou Key Investments, napsal jsem: „Zdá se, že orgány činné v trestním řízení po více než dvouletém tápání konečně začínají kolem této kauzy utahovat smyčku.“

Pak šel čas, uplynul rok, dva roky a poškození, jejichž peníze Key Investments nevrátila, už pomalu přestávali věřit ve spravedlnost. Přiznávám, že ani já jsem nevěřil, že kromě pár bílých koní, kteří brzy stanou před soudem, se podaří dostat k jádru této větve velmi dobře organizované insolvenční a finanční mafie. O čem je kauza Key Investments?

Nevracené investice

Městské části Praha 6, 10 a 13, města Sokolov, Votice, řada fyzických osob včetně vrcholných politiků a úředníků, ale též například společnost Sokolovská uhelná či konkurzní správce Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovny svěřili v minulých letech Key Investments dohromady více než miliardu korun.

Mnoho investorů dosud část svých investic neobdrželo nazpět, ač o to usilují. A vypadá to, že ukradené peníze už nikdy neuvidí.

Jenže Key Investments při správě finančního majetku veřejných institucí neinvestovala peníze do vysoce hodnotných a bezpečných cenných papírů, ale do neobchodovaných akcií a dluhopisů společností (bez ratingu), společností, které sama vlastnila nebo s nimi byla různými nitkami propojená.

Key Investments do portfolií napálených klientů nadělila například cenné papíry Via Chem Group, Borsay či E Side Property. Mnoho investorů dosud část svých investic neobdrželo nazpět, ač o to usilují. A vypadá to, že ukradené peníze už nikdy neuvidí. A tuto složitou síť, kterou upletli špičkoví finančníci a právníci osob kolem Key Investments, se snažili státní zástupci a policisté rozplétat.

Trpělivost

Jelikož před několika dny policie zatkla řadu osob spojených s touto kauzou, včetně údajných dvou hlavních postav Petra Sisáka a Iva Haly, lidé, kteří rozvětvenou kauzu Key Investments se zájmem sledovali, mohou nyní říct, že boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě. I když kverulanti se stejně budou ptát, kdy zatknou i vrcholené soudce a politiky, kteří museli zločiny insolvenční mafie dlouhá léta krýt.

Šéfové velkých podnikatelských skupin jsou tím nejnebezpečnějším virem v ekonomickém a justičním systému země. Snad je státní zástupci a policisté jednou dostanou. Buďme trpěliví.

A ještě větší kverulant by se ptal, kdy konečně budou obviněni šéfové velkých podnikatelských skupin, které platily (nebo dosud platí) zmíněné soudce a politiky proto, aby insolvenční mafie mohla nerušeně vykrádat podniky ve prospěch mocných finančníků. Protože oni jsou tím nejnebezpečnějším virem v ekonomickém a justičním systému země. Snad je státní zástupci a policisté jednou dostanou. Buďme trpěliví.

V kauze Key Investments od jejího vzniku do obvinění tří členů představenstva uplynulo 31 měsíců. Id obvinění těchto tří manažerů firmy do zatčení údajných organizátorů zločinů uplynulo dalších dlouhých 32 měsíců. Bude-li česká spravedlnost pracovat tímto tempem, nelze vyloučit, že se objednavatelé a hlavy mafie dostanou za mříže někdy v srpnu 2018.

Počet příspěvků: 1, poslední 2.2.2016 02:46 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.