Diskuse k článku

Karel Marx není černobílý, ale barevný

Karel Marx byl rozporuplný myslitel – lze u něho objevit sklon k totalitarismu i principiální antitotalitarismus. Marxovu sochu není třeba považovat za zneuctění obětí komunismu, ale za otázku, jež se týká našeho postoje k Marxovi. Nebojujme proti Marxově soše, ale jeho nekritické oslavě, či nekritickému odsudku. Píše Karel Hlaváček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Č. Berka

Marx a Masaryk, Marx a Finacial Times

Marx v XIX. století byl nejgeniálnějším myslitelem. Není jednoho národohospodáře, který by se Marxem nezabýval. Sám jsem se od něho mnoho naučil. Jeho působení bylo ohromné. Marxism vynutil reformy. Sociální reformy jsou prací ideí Marxových. Na duchovní směry, politiku vlád, na vše měl marxismus vliv.

—Tomáš Garrigue Masaryk, Velicí mužové

http://casopisargument.cz/2018/05/06/financial-times-proc-je-karel-marx-vyznamnejsi-nez-kdy-driv/

Financial Times: Proč je Karel Marx významnější než kdy dřív

0/0
28.5.2018 10:37

Č. Berka

pokračování

Zazlívá se jim, že se zříkají impotentní rakouské vlády, která je tu ve své bezradnosti a bezmocnosti zřejmě jen k tomu, aby pouze konstatovala, že se Rakousko rozpadá, a nebyla s to tomu zabránit nebo to aspoň organisovat? Vlády, která je sama příliš slabá, aby mohla osvobodit Prahu od děl a vojáků takového Windischgrätze?

Ale nejvíc k politování jsou sami stateční Češi. Ať už zvítězí nebo budou poraženi, jejich záhuba je jistá. Čtyřstaletý útlak Čechů Němci, který nyní pokračuje v pražských pouličních bojích, vehnal Čechy do náručí Rusům. Ve velikém boji mezi Západem a Východem Evropy, který vbrzku - snad za několik týdnů - vypukne, postaví neblahý osud Čechy na stranu Rusů, na stranu despotismu proti revoluci. Revoluce zvítězí a první, koho rozdrtí, budou Češi.

Touto záhubou Čechů jsou vinni opět Němci. Neboť Němci je zradili Rusku

0/0
28.5.2018 10:29

Č. Berka

Re: Autor je bolševik

„Pro Evropu existuje pouze jediná alternativa. Buď asijský barbarismus z Moskvy exploduje kolem Evropy jako lavina, nebo musíme obnovit Polsko, postavit dvacet milionů hrdinů mezi nás a Asii a získat tak čas pro uskutečnění evropské sociální obrody." Rusko označil za zemi toužící po světovládě, která má civilizovanou vládu ovládající „barbarské masy“

V Marxových Neue Rhenische Zeitung v červnu 1848 vyšel článek Pražské povstání, který končí slovy:

Revoluční Německo se mělo - zejména vůči sousedním národům - zříci celé své minulosti. Mělo zároveň s vlastní svobodou proklamovat svobodu národů, které dosud utlačovalo.

A co učinilo revoluční Německo? Plně ratifikovalo staré utlačování Itálie, Polska a teď také Čech německou soldateskou. Kounicovi a Metternichovi je dáno za pravdu.

A pak Němci chtějí, aby jím Češi důvěřovali?

A pak se Čechům zazlívá, že se nechtějí připojit k národu, který v době, kdy se sám osvobozuje, potlačuje a znásilňuje jiné národy?

Zazlívá se jim, že nechtějí obeslat shromáždění, ja

0/0
28.5.2018 10:28

Č. Berka

Re: Autor je bolševik

Karl Marx se těšil na likvidaci reakčních ras, za jejichž příklady uváděl Chorvaty, Pandury, Čechy a, jeho slovy, podobnou verbež. V projevu z roku 1867 Marx odsoudil „panslavistickou propagandu“ šířenou z Ruska, a připomněl revoluční léta 1848-49, kdy podle Marxe bylo Maďarsko napadeno, Vídeň zničena a Itálie rozdrcena Slovany bojujícími pod vlajkami Jelačiće, Windischgrätze a Radeckého.

Marx a Engels byli velkými odpůrci carského Ruska, které považovali za kontrarevoluční hrozbu evropským revolucím, a poukazovali na ruskou pomoc při potlačení maďarské revoluce v roce 1849. Marx podporoval protiruská povstání v Polsku, protože věřil, že nezávislý polský stát může vytvořit nárazníkovou zónu mezi Ruskem a Evropou. Během projevu v Londýně 22. ledna 1867 veřejně prohlásil, že „Pro Evropu existuje pouze jediná alternativa. Buď asijský barbarismus z Moskvy exploduje kolem Evropy jako lavina, nebo musíme obnovit Polsko, postavit dvacet milionů hrdinů mezi nás a Asii a získat tak čas pro usku

0/0
28.5.2018 10:22

Č. Berka

Re: Autor je bolševik

Jo, nejvíc na světě trpěli Češi a z nich pak pan Klaus :-D Hezky je to vidět na slovech Jana Rumla: "Já bych chtěl jenom říct, že my jsme nikdy netvrdili, že jsme tady nějak zvlášť trpěli. My jsme se tím nikdy nechlubili, my jsme to prostě přijímali jako svobodné rozhodnutí a dělali jsme, co jsme považovali za správné. Nikdo neříká, že jsme tady trpěli. A chápu, že v latinskoamerických diktaturách ti lidé trpěli daleko víc než my.

Na otázku: Věděli jste v té době, jak to v Latinské Americe funguje? Byly vám alespoň trochu známy poměry tamních bojovníků proti diktátorským režimům?

odpovídá Jan Ruml: "Já jsem o tom neměl ani ponětí, já jsem se tohle všechno dozvěděl až po revoluci. A myslím si, že nikdo tady neznal rozsah brutality těch latinskoamerických poměrů."

0/0
28.5.2018 10:07

Č. Berka

Re: Rozumne

Neomarxismus má s Marxem společná jen ta čtyři písmena. Neomarxismus je popřením Marxe či šílenou karikaturou. Pro Marxe je společnost závislá na výrobních vztazích- ty neomarxismus vůbec neřeší. Podle Marxe je silou, která uskuteční společenské změny organizovaná dělnická třída- u "neomarxistů" jakési spiknutí intelektuálů, kteří se o tu masu pracujících vůbec nestarají a věnují se okrajovým skupinám v nezměněných vztazích. To, co Marx považoval za naprosto ZÁSADNÍ, to "neomarxismus" naprosto ignoruje. Marxe by z toho trefil šlak - ať už Marxe obdivujeme či zatracujeme, je naprosto zřejmé, že z Marxe "neomarxismus" téměř nic nepřebírá. Stačí si přečíst Marxovu Kritiku Gothajského programu, kde sžíravě kritizuje naivitu požadavků na spravedlivý stát.

0/0
28.5.2018 9:55

J. Schneider

Nenechte se otrávit, Karle Hlaváčku.

Jistěže asi znalci marxismu s vámi mohou polemizovat, ale učiní tak způsobem slušným. Ti ostatní se vypořádávají zřejmě se svojí vlastní minulostí, proto ty hrubosti.

Zajímavé je, že na zlomu tisícíletí BBC provedla průzkum, a nejvýznamnější osobou uplynulého tisíciletí byl podle Britů právě Marx.

V knize "Vatikán a rudý prapor" (Babiuchová, Luxmore) je dobře popsán vztah těch nejvzdělanějších vrstev kléru k Marxovi (včetně Wojtyly/Jana Pavla II) - oceňovali Marxovu analýzu, v řešení se lišili.

0/0
27.5.2018 22:20

Re: Rozumne

...v zájmu kolektivních záměrů.

A teď mudrujte a rozumně!

0/0
27.5.2018 8:24

Re: Rozumne

Na rozdíl od vás já toho Marxe dokázal i číst a porozumět tomu co čtu. Rozhodně se s vámi neshodnu v tom, že článek je rozumný. Naprosto ten článek ukazuje na to, že je už na řadě mladá generace, která hledá na komunismu to dobré, ačkoliv vůbec netuší, co to je. Kolik vám je let a jaké zkušenosti s komunismem máte, já netuším. Mohu vás ale směle přidat k neomarxistickému hnutí současnosti. To totiž chce přebírat vládu nad myšlením lidí a obnovovat ideologické směry komunismu. Vám doporučuji, abyste znovu začal číst toho Marxe a pořádně se snažil ho nastudovat. Možná byste pak vysvětlil všem, kde lze u Marxe nalézt opak kolektivismu, přístup k individualitě. Tou se totiž Marx vůbec nezabýval. On jen popisoval kolektivní "dobro", které chtěl vtáhnout do vyšší úrovně. Jeho následovníci to dokázali realizovat až do hrůznosti. Pod záštitou kolektivního alibismu se následně odehrály ty nejstrašnější vyvražďování a sociální útlak. Individualita byla naprosto diskriminována v zájmu kolektivních

0/0
27.5.2018 8:21

Re: Autor je bolševik

Autor je prvořadě mladý na to, aby vůbec pochopil to, co konstatuje například V. Klaus. Nechápe totiž, co je výsměch lidem, kteří v socialismu žili a jím i trpěli pod komunistickou vládou. Ona je to vlastně vlna neomarxismu, co ovlivňuje mladé lidi a tím je hodně nebezpečná. Ne kritika kapitalistického uspořádání, ale neomarxistické pojetí lidské společnosti a to od filozofie, až po ekonomiku. Neomarxisté se dostávají k moci, aniž by měli nějakou stranickou příslušnost, potvrzenou průkazkou strany. Je to pátá kolona lidské společnosti sloužící zlu pod pláštíkem vize nejvyššího dobra. Realisty mezi nimi nelze nalézt. Tak i autor se přidává do zástupu těch, co chtějí bagatelizovat odpor k stavbám monumentálních památníků(socha Marxe je v nadživotní velkosti) právě těm, kteří symbolizují vrchol komunistické ideologie. Dle mustru autora by se dala postavit socha i Leninovi a Stalinovi. U těch se dá také nalézt možnost nečernobílého vnímání jejich života a "tvorby"!

0/0
27.5.2018 8:09

J. Zima 869

Autor je bolševik

Z celého článku čiší autorovo levičáctví. Pravda, je natolik soudný, že se nesnaží vydávat Marxe za ekonoma. Kapitál je vzájemně si odporující blábol. Co ale potom z celého Marxe zbyde? Komunistický manifest, který přímo vyzývá k násilí a nesouvislé, vzájemně odporující si plky. Autor také velmi cudně nezmiňuje Marxův rasismus (Slovany považoval za nerovné Němcům) a antisemitismus. Argumentace článku je podobná jako by někdo vyžadoval "komplexní" pohled na Hitlera a Mein Kampf. Vždyť on se také vymezoval proti kapitalismu (jeho slovy plutokracii neboli po komunisticku vrahům z volstrýtu) a představoval si jak vybuduje ideální společnost, pohříchu ovšem jen pro Němce na úkor zejména Židů a Slovanů, v čemž se s Marxem shodoval.

Stavění soch takovýmto kreaturám je pro lidi, co komunistický režim zažili, urážka a další ukázka toho, že současní vládci EU jsou kryptobolševici, co by chtěli všechno a každého ovládat.

0/0
26.5.2018 20:45
Foto

Goeg 8830177839399

Rozumne

Konecne rozumny clanek tykajici se Marxova vyroci. Autor na rozdil od naproste vetsiny ceskych ideologu pravdepodobne neco od Marxe cetl. Jenom prosim opravte to mnozstvi gramatickych chyb. Shoda podmetu s prisudkem vam na muj vkus az moc casto nevychazi..

0/0
26.5.2018 12:43