V. Kučer 23.9.2020 9:08

Když slyším slova důchodová reforma běhá mi mráz po zádech. To co zde zaváděla ODS byl v podstatě začátek privatizace důchodového systému. Paní Maláčová zase chce spravedlivé důchody. To je asi stejné pro všechny, jako je tomu v Austrálii nebo v USA. Je logické že zvyšuje-li se počet důchodců musí se snížit důchod nebo zvýšit věk odchodu do důchodu. Kolega šel do důchodu krátce po šedesátce a má proto nižší důchod než já protože jsem odešel do důchodu jak mi to Václav Klaus nadiktoval. Spořit si může každý.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Patta 27.9.2020 12:31

Pane Václave Makrlíku, svým článkem jste jen přidal další seno. Hledat jehlu v kupce sena bude tím pádem pro čtenáře ještě obtížnější. Už v úvodu článku vidím dvě problémová tvrzení. Píšete o mladých lidech, kteří živí své děti a rodiče. Bohužel při pohledu na státní důchodový systém toto tvrzení není pravdivé, protože mladí lidé musí živit i bezdětné důchodce, kterým nemá z důvodu bezdětnosti kdo přispívat v mezigeneračně financovaném (!) systému na jejich starobní důchody. Aktuálně bezdětní důchodci tunelují denně 137 milionů korun od cizích dětí, které nevychovali (proto je zapotřebí udělat důchodovou reformu a stačí dát do pořádku ÚČETNICTVÍ ve stát. důchodovém sytému). Tvrzením o robotech a jak nám spasí státní důchodový systém tím, že se z robotů bude odvádět sociální pojištění? Někdo musí roboty vymyslet, další lidé je vyrobit, další jsou potřeba na jejich opravy a seřizování a v neposlední řadě, pokud mám respektovat ekologická hlediska, je potřeba dalších lidí na jejich ekolog

I. Patta 27.9.2020 12:32

je potřeba dalších lidí na jejich ekologickou likvidaci jako u každého výrobku trvalejší povahy. Bismarckův systém nebyl průběžný, ale fondový. Příspěvky nebyly ihned vypláceny důchodcům, ale shromažďovány ve fondu. Dnes máme průběžně, tj. mezigeneračně financovaný důchodový systém. Vzhledem k tomu, co jsem napsal je jasné že existuje rozumná alternativa důchodové reformy. Reformy, která bude řešit nejen finanční, ale v první řadě demografický problém, tj. zlepší poměr mezi plátci důchodové daně a jejími příjemci.

P. Čech 23.9.2020 18:34

"Proto se o penzijní reformě hovoří již 30 let, ale nikdo se neodváží ji uskutečnit".

Tady vůbec nejde o to, že by se kdokoliv neodvažoval skutečnou reformu (změnu k lepšímu) důchodového systému uskutečnit. Ona totiž žádná reforma uskutečnit nelze. Kdyby to totiž bylo možné, už dávno by někdo někde tuto uskutečnil. Je to problém obecný, nejen v ČR. Podle mne celý ten systém nefunguje z jednoho prostého důvodu. Oproti doby kancléře Bismarcka, kdy počet dětí v rodině byl 5-6 a věk dožití 56 let došlo k zásadní změně. Počet dětí u nás v rodině je 1,6 a věk dožití se blíží 80 letů. za takových podmínek tento systém prostě fungovat nemůže a také nefunguje. Protože jej nelze reformovat, je nutno přistoupit k jedinému možnému. Postupně jej zrušit. Pouze vytvořit podmínky, aby každý člověk zodpovědně mohl , na dobu kdy nebude moci pracovat, spořit a investovat peníze. Toto možné je, jen chtít. Chce to však jediné. Zásadně se oprostit od socanského způsobu řízení státu a přenést zodpovědnost z

P. Čech 23.9.2020 18:35

za život ve stáří na jednotlivé občany.

F. Kusák 25.9.2020 11:13

Tak, obecně bych s Vámi souhlasil, a já osobně jsem se snažil nějak, co nejlépe, se na stáří připravit. Ale také jsem podnikal, zastával vysoké manažerské pozice, takže jsem na to měl. Ale co s těmi, kteří si na to prostě nevydělají. A navíc, neexistuje jistota, že naspořené peněz budou mít alespoň takovou hodnotu (kupní sílu), že umožní důstojné stáří. Není složitý výpočet, že budete-li po dobu např. 40. let spořit nějakou poměrně vysokou částku, která se může podle Vašich finančních možností zvyšovat (ale také snižovat), vám toho na stará kolena poskytne dostatek peněz. A peníze z vašeho účtu neodtékají jen z důvodu inflace. Navíc, není jistota, že penzijní, finanční nebo politický systém, zůstane pod tak dlouhou dobu stejný. Naši předkové by mohli vyprávět. Jistě, bez určité naspořené sumy to moc nejde, ale důležité také je (tedy pro normálního střádala), investovat do snížení budoucích nákladů (bydlení, energie a další média, zdraví a životní styl) a případně do trvale rostoucích k

F. Kusák 25.9.2020 11:16

komodit (zlato, umělecké předměty apod.). Ale to není pro každého. No, žádné zázraky se nenabízejí.

I. Patta 27.9.2020 13:05

Správné provedení důchodové reformy (První prorůstová a pronatalitní důchodovou reforma), obdržel v roce 2005 tehdejší premiér J. Paroubek a s doporučením ji poslal ministru práce Z. Škromachovi. Elektrikář Škromach reformu "hodil do koše". V té době byla ustanovena Bezděkova důchodová komise, která propočítávala čistě finanční alternativy důchodové reformy a až dodatečně do výsledných tabulek dosadila člověka, tj. čistě monetární přístup. Od uvedené doby se u nás datuje trvalý tlak bankovní lobby na podporu fondové důchodové reformy. Tzv. Velká důchodová reforma byla prosazena ministrem financí Kalouskem. Šlo jen o pokus tunelovat ze státního důchodového systému 10,7 % z odvodu sociálního pojištění ve prospěch bank za každého klienta penzijních fondů. Není od věci ani Vaše myšlenka na zrušení státem garantovaného důchodového systému. Hned by se ukázalo kdo je kdo. Ti co pracovali a děti řádně vychovali, by měli dožití svého stáří zajištěno prostřednictvím svých dětí, jako tomu bylo v

V. Kučer 23.9.2020 9:08

Když slyším slova důchodová reforma běhá mi mráz po zádech. To co zde zaváděla ODS byl v podstatě začátek privatizace důchodového systému. Paní Maláčová zase chce spravedlivé důchody. To je asi stejné pro všechny, jako je tomu v Austrálii nebo v USA. Je logické že zvyšuje-li se počet důchodců musí se snížit důchod nebo zvýšit věk odchodu do důchodu. Kolega šel do důchodu krátce po šedesátce a má proto nižší důchod než já protože jsem odešel do důchodu jak mi to Václav Klaus nadiktoval. Spořit si může každý.

P. Čech 23.9.2020 18:39

To sice máte pravdu, ovšem. Spoří si na důchodový věk velmi málokdo. Proč? Přece proto, že socani neustále lidi klamou a přesvědčují, že se nemusí o sebe starat, že se o ně postará stát. A podle toho to také vypadá. Lidé jsou k sobě nezodpovědní, všechny vydělané peníze utratí a potom natahují ruku ke státu se slovy : "Státe, dej!" A jsme tam, kde jsme být nechtěli, že?

I. Patta 27.9.2020 13:19

Zkuste rozlišovat mezi těmi kdo nejen pracují, ale také vychovávají děti (náklady 1,6 - 2,6 milionu korun na výchovu jednoho dítěte). Jediný možný způsob jak investovat na svůj starobní důchod v MEZIGENERAČNĚ financovaném systému je výchova dětí, budoucích poplatníků. Bezdětní (většina z vlastního rozhodnutí, viz Gilbertovi kategorie - Gilbert N., 2005. What Do Women Really Want?, Public Interest, Winter 2005), kteří, " jsou k sobě nezodpovědní, všechny vydělané peníze utratí a potom natahují ruku ke státu", jak jste výstižně napsal.

J. Vyskočil 23.9.2020 6:20

Když se zavede nějaké spoření si na důchod, tak někde bude vznikat hromada peněz co bude lákat politiky či banky aby se jí nějak zmocnili. Takhle vznikl průběžný systém. Hitler potřeboval peníze na zbrojení, tak vykradl před válku penzijní fondy (udělal "reformu").

Průběžný systém nejde vykrást. Přes všechny nevýhody co má, je tohle obrovská výhoda. Akorát potřebuje aby se populace množila tak aby nevymírala. Což se bohužel děje. Ale to že zkrachuje důchodový systém není ten hlavní průšvih co to způsobí.

P. Čech 23.9.2020 18:43

Průběžný systém nejde vykrást? Průběžný systém sebou nese nutnost účtu, na kterém jsou pro něj shromažďovány peníze. A ty vykrást lze. Např. převedením tohoto účtu do státního rozpočtu. Potom už lze z něj pouze brát (viz Topolánek, který si tam půjčil a již nevrátil). To je klasická krádež jen se to nesmí nazývat politicky korektně.

P. Pavel 22.9.2020 19:07

No pokud chceme, aby se budoucí důchodci chodili pást, tak ano. Pokud nechceme, aby v budoucnu důchodci pochcípali hlady, tak platí, že na hlubokou reformu bylo včera pozdě. Dementní komoušské žvásty na tom nic nezmění. Dvakrát zrušená důchodová reforma socanskou verbeží nejdřív samostatně a následně ve spolupráci s burešem je zločinem spáchaným na této zemi a jejích občanech.

J. Kouba 23.9.2020 15:47

Škoda, že jste článke vůbec nepochopil.

F. Kusák 25.9.2020 11:26

Zajímalo by mě, čemu říkáte "hluboká důchodová reforma" a jak si ji představujete. Rozdělit můžete jenom tolik peněz, kolik vyberete (průběžný systém) nebo budete spořit na nějaké účty v penzijních fondech, které budou systémově zhodnocovány :-/, a z kterých vám bude vyplácena důstojná penze ;-(. Tak tomu já nevěřím ani náhodou. Takže platí to známé spoléhat se sám na sebe a svůj úsudek. Ale jistota neexistuje nikde. To je přírodní zákon!