HLAVÁČ: Jak nelítostně týrat psychicky handicapovaného

Slonková s Kubíkem přijeli do Ženevy s tím, že chtějí mluvit s Andrejem Babišem mladším o jeho roli v kauze Čapí hnízdo. Ten ale není kvůli svému psychickému stavu schopný to srozumitelně sdělit. Namísto „Čapáku“ byla vytvořena kauza nová.

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který... | foto: pořad ZVLÁŠTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ, SEZNAM.CZ
LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který...

Jako nějaká nově objevená bondovka vypadá poslední díl seriálu Zvláštní vyšetřování na serveru Seznam Zprávy. Mata Hari, James Bond a technický expert Johnny English, kterému se v kritické chvíli vybije baterie v nahrávacích brýlích, podnikají švýcarskou misi. Tím ale bohužel legrace končí. Zbytek je pouze nelítostné týrání psychicky handicapovaného člověka.

Slonková s Kubíkem přijeli do Ženevy s tím, že chtějí mluvit s Andrejem Babišem mladším o jeho roli v kauze Čapí hnízdo, kde figuruje jako obviněný a Policii ČR se dosud nepodařilo ho vyslechnout. O kauze Čapí hnízdo se ale nakonec vlastně nemluvilo, Babiš mladší o ní zjevně nic neví, a i kdyby věděl, není vzhledem ke svému psychickému stavu v současné době schopný to srozumitelně sdělit. Místo „Čapáku“ byla vytvořena kauza nová – únos Babiše juniora Babišem seniorem na okupovaný Krym a Ukrajinu.

Informace z Prahy

Slonková s Kubíkem jsou špičkou české manipulativní žurnalistiky. Pro žádné informace do Ženevy neletěli. Ty měli už z Prahy a potřebovali je nějak dostat do úst Andreje Babiše mladšího a natočit to. Pokud někdo pochyboval o možnostech Andreje Babiše mladšího podat souvislé a srozumitelné svědectví, už má jistotu. Oba žurnalisté mu museli každou větu doslova předříkat. Začít návodnou otázkou, větu zahájit a následně dokončit nebo celou větu poopravit.

Slonková s Kubíkem jsou špičkou české manipulativní žurnalistiky. Pro žádné informace do Ženevy neletěli. Ty měli už z Prahy a potřebovali je nějak dostat do úst Andreje Babiše mladšího a natočit to.

Andrej Babiš mladší v některých částech rozhovoru odpovídá na něco věcně jiného, než na co byl tázán, jeho vyjádření postrádá logiku a souvislost. Použitelnost, nebo spíše nepoužitelnost jeho výpovědi lze ukázat třeba na popisu momentu, kdy naplno propukla jeho nemoc a policie ho musela zpacifikovat a převést na psychiatrické oddělení.

Na videu Babiš mladší říká, že si z policie dělal legraci, ale v e-mailu, který před časem napsal Blesku, událost popisuje diametrálně jinak a skutečný průběh byl také jiný. Bohužel to přesně odpovídá jeho nemoci. Všichni, kdo mají podobně postiženého člověka v rodině nebo o něho pečují v lékařském zařízení, to popisují obdobně. Pacient obviňuje okolí, které se o něho stará, ze všeho možného. Tvrdí, že ve skutečnosti vůbec nemocný není a vše způsobují léky, které musí brát.

Otázka e-mailů

Kromě tajně pořízené videonahrávky ze setkání figurují v pořadu údajné e-maily Babiše mladšího oběma žurnalistům. Další e-maily se začaly objevovat i po zveřejnění reportáže ze Švýcarska. Jde zřejmě o chytře vytvořený mediální kanál, kterým bude i v budoucnu možné kauzu přiživovat. Trochu to připomíná twitterový účet Julius Šuman.

E-maily od Babiše mladšího, které byly zveřejněny v médiích, odpovídají jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu a jsou na hranici srozumitelnosti. E-maily, které od Babiše údajně přišly Slonkové a Kubíkovi, jsou gramaticky i stylisticky v podstatě v pořádku.

Není náhoda, že údajné e-maily od Babiše mladšího nejsou ukázány na kameru, i když jinak to Slonková s Kubíkem dělají s dokumenty často. Jiné e-maily od Babiše mladšího, které byly zveřejněny v médiích, odpovídají jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu a jsou na hranici srozumitelnosti. E-maily, které od Babiše údajně přišly Slonkové a Kubíkovi, jsou gramaticky i stylisticky v podstatě v pořádku.

Pořad serveru Seznam Zprávy přiměl k vyjádření i Petra Protopopova, asistenta Babiše mladšího v nemoci, který v rozhovoru pro deník Právo popisuje svůj život po boku pacienta. Protopopovův popis jeho života s Babišem mladším nepochybně vzbuzuje řadu otázek, například proč se o něho nestarala vlastní matka, která je lékařkou. Jde ale o soukromou záležitost rodiny premiéra, do níž nikomu nic není.

Peníze za reklamu

Jen úsměv vzbuzují snahy některých snaživců poukázat na bezpečnostní riziko pobytu Babiše juniora v Rusku na Krymu a na Ukrajině. Pokud chce ruská nebo jakákoliv jiná tajná služba nějakou informaci, umí si o ni říct kdekoliv na světě.

Z veřejného zájmu se stalo právo vydělávat za jakoukoliv cenu peníze za zhlédnutí reklam, kterými je video prošpikováno

Server Seznam Zprávy si nechal po uveřejnění videa zpracovat jakousi právně-etickou analýzu svého počínání. V rozboru se zejména žongluje pojmem veřejný zájem, ve jménu kterého lze, podle autorů, spáchat prakticky cokoliv. Z veřejného zájmu se stalo právo vydělávat za jakoukoliv cenu peníze za zhlédnutí reklam, kterými je zmíněné video prošpikováno.

Lidem, kteří uléhají a vstávají s tím, že nenávidí každou molekulu těla premiéra Andreje Babiše, nemá cenu argumentovat logikou. Ostatní se ale mohou zamyslet třeba nad tím, proč by premiér unášel psychicky nemocného syna do Ruska, když má švýcarské občanství, a v Ženevě na něho česká policie prakticky nemůže, a i kdyby mohla, Švýcarsko svého občana nevydá. Stejně jako by Česká republika nevydala Slonkovou a Kubíka do Švýcarska, pokud by tamní policie případ prošetřovala, a dospěla k názoru, že na své divoké misi porušili švýcarský trestní zákoník.

Počet příspěvků: 2, poslední 6.12.2018 12:51 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.