Fráze odtržené od reality nikdy nikoho nenasytily

Na článek Pavla Kohouta Vzestup a pád amerického hospodářského růstu zareagoval spisovatel a podnikatel J. S. Cash. Podle něho osa Washington, Brusel, Moskva může zaručit bezpečnost ve světě, začnou-li jejich lídři jednat ve prospěch Země.

J. S. Cash 2.5.2016

Terorismus a vývoj americké ekonomiky. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Terorismus a vývoj americké ekonomiky.

Ekonom Pavel Kohout napsal článek Vzestup a pád amerického hospodářského růstu, jenž si zaslouží několik poznámek. V jeho úvodu se věnuje teroristickým útokům na Světové obchodní centrum (World Trade Center, WTC) v New Yorku, přičemž ten první v roce 1993 spáchal imigrant, který se na území USA dostal ilegálně.

Zajímavé je, že tento ilegální imigrant dostal bez problémů řidičský průkaz, protože u zkoušek po něm nevyžadovali žádný doklad. Vzhledem k tomu, že teroristický útok nezpůsobil příliš velké škody, nebyl důkladně vyšetřován, což zřejmě mělo fatální dopad na vývoj událostí. Ani tehdejší prezident USA Bill Clinton nevěnoval této teroristické akci velkou pozornost, neboť usiloval o oživení americké ekonomiky.

Důsledek muslimské nenávisti

FBI tento útok vyšetřovala jako zločin, a nikoli jako teroristickou akci, a proto nesdílela své informace ani se CIA, ani s americkou armádou. Pokud by tomu bylo naopak, zřejmě bylo možné předejít následným teroristickým útokům, zejména 11. září 2001, jenž nastolil zcela novou bezpečnostní situaci ve světě.

Důsledkem muslimské nenávisti je islámský terorismus, který se nesnižuje, ale naopak neustále zvyšuje

Činnost bezpečnostních sil USA byla většinou nekoordinovaná, informace rozptýlené a fatálně důležitými se často nikdo nezabýval, a tudíž ani nedával do souvislostí podle jejich významu. Navíc se zvýšil počet zpravodajských služeb, v důsledku čehož narostlo riziko nekoordinovaného postupu.

Pavel Kohout se dále ve svém článku zabývá vznikem nenávisti muslimů vůči USA a jejich spojencům. Přisuzuje ji první válce v Perském zálivu a osvobození Kuvajtu, kdy Američané používali území Saúdské Arábie k invazi do této země, což vyvolalo u některých jejích obyvatel rozhořčení nad znesvěcením posvátné půdy takzvanými ďaury – nevěřícími psy. Důsledkem této muslimské nenávisti je islámský terorismus, který se nesnižuje, ale naopak neustále zvyšuje.

Rusko, spojenci a Sýrie

Někteří „experti“ euratlantické civilizace Islámským státem (IS) od počátku opovrhovali, přičemž tvrdili, že nemá smysl se mu věnovat, a pokud by Západ chtěl, zničí jej během několika dnů. To se však až dosud nestalo. Řada západních byznysmenů a jejich arabských přátel obchoduje s IS a kupuje od něj ropu a další produkty, čímž jej pomáhá financovat. Chaos v Iráku způsobil, že mnoho zbraní USA i jejich spojenců získal IS.

Ruská armáda se ukázala efektivnější než koalice spojenců, kteří často nevědí, koho podporují

Podpora různých a obtížně identifikovatelných ozbrojených bojůvek takzvané umírněné opozice v Sýrii – mnohdy více či méně skrytých teroristů – USA a jejich spojenci vyvolává v této zemi chaos. V jeho důsledku se mohou zmocnit chemických zbraní a terorizovat především civilní obyvatelstvo.

Postup Ruska v syrském konfliktu přispěl k posunu ve vyjednávání o příměří. Ruská armáda se ukázala efektivnější než koalice spojenců, kteří často nevědí, koho podporují. Konflikty v Sýrii, na Blízkém východě a v Africe radikalizují islamisty, kteří v rámci migrační vlny většinou vstupují do Evropy jako neidentifikované osoby a představují pro ni velká bezpečnostní rizika.

Řešení

Arabské jaro způsobilo chaos v Libyi, Tunisku, Egyptě a dalších afrických zemích, v nichž byl do té doby klid. Jednání Evropské unie s Tureckem, lépe řečeno německé kancléřky Angely Merkelové s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem migrační krizi nevyřeší. Už teď přicházejí migranti náhradními trasami z Afriky do EU, zejména do Itálie.

Jednání Evropské unie s Tureckem, lépe řečeno německé kancléřky Angely Merkelové s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem migrační krizi nevyřeší

Starosta Palerma prohlásil, že mu jeho město připomíná spíše Bejrút nebo Bagdád. Od začátku letošního roku přišlo na italské území téměř 300 tisíc migrantů a palermský starosta vyčetl dokonce mafii, že se nedokáže s migrační vlnou vypořádat. V Palermu se střílí z automatických zbraní, a to bez ohledu na připravovanou novou legislativu EU o jejich legálním držení.

Jaké je řešení této neustále se zhoršující situace? Osa Washington, Brusel, Moskva může zaručit bezpečnost ve světě, pokud jejich lídři zavrhnou osobní animozity a začnou konečně efektivně jednat ve prospěch globální vesnice Země. Fráze odtržené od reality dosud nikdy nikoho nenasytily.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.

Autor

J. S. Cash

J. S. Cash, podnikatel a spisovatel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články