Finančník varuje: Svět je zcela nepředvídatelný

Podle Jacoba Rothschilda svět ohrožuje chaos a nárůst extremistických organizací na Blízkém východu, ruská agrese a expanze, brutální nezaměstnanost v Evropě a znepokojující ekonomická situace velké části EU.

Jak spořit peníze? foto: Shutterstock

Jak spořit peníze?

Lord Jacob Rothschild, majitel britské společnosti Rothschild Investment Trust, která patří mezi největší na světě, minulý týden hodnotil uplynulý rok. Pro klienty své firmy pravidelně analyzuje stav investic a vyhlídky do budoucnosti. Tento starý pán, brzy mu bude osmdesát, asi něco bude vědět, protože čistá hodnota majetku v jeho fondu za uplynulých deset let nepřetržitě vzrostla o 140 procent.

Pravda, kolem roku 2008 vidíme na grafu malý propad, ale o rok později už zase všechno šlo nahoru, včetně loňska. Tato rodina je velmi bohatá a vlivná, Jacoba, jehož blízkým přítelem je Henry Kissinger, v jeho vlastním domě navštívili kromě jiných například američtí prezidenti Ronald Reagan a Bill Clinton, ale i britská premiérka Margaret Thatcherová.

Zapomenout na profit

Jacoba Rothschilda znepokojuje zejména skutečnost, že světová ekonomika loni skoro nerostla, přičemž v USA a v Evropské unii se už šest let utrácejí obrovské částky s cílem oživit hospodářství. Jelikož jednotlivé státy kvůli vysoké zadluženosti a nízkým úrokovým sazbám nemají téměř žádné možnosti zasahovat, nelze očekávat zlepšení.

Jacob Rothschild kvůli nebezpečné situaci varoval lidi, kteří mu svěřili peníze, aby teď nemysleli na profit, ať jsou prý rádi, pokud se jim podaří udržet současnou hodnotu majetku

„Čelíme nebezpečné geopolitické situaci, jakou si lidstvo nepamatuje od druhé světové války,“ tvrdí finančník. Podle něj svět ohrožuje několik vážných krizí najednou: chaos a nárůst extremistických organizací na Blízkém východu, ruská agrese a expanze, brutální nezaměstnanost v Evropě a znepokojující ekonomická situace velké části EU.

Jacob Rothschild kvůli této nebezpečné situaci varoval lidi, kteří mu svěřili peníze, aby teď nemysleli na profit, ať jsou prý rádi, pokud se jim podaří udržet současnou hodnotu majetku. Firma Rothschild Investment Trust se proslavila tím, že svým klientům přináší slušný zisk, ročně zhruba deset procent, navzdory tomu nyní varuje, že budoucnost je zcela nevypočitatelná.

Slovensko a Ukrajina

Jiný investiční podnik ze slavné bankéřské rodiny Rothschild Wealth Management ve své předpovědi zmiňuje čtyři scénáře, z nichž pouze jeden (USA zachrání svět) vyznívá optimisticky, druhý je velmi pesimistický (vypukne globální krize), další dva hovoří o tom, že hůře bude až později (recese bude dlouho stagnovat nebo Západ zkusí problémy vyřešit vysokou inflací). Pořadí podle míry pravděpodobnosti je následující: dlouhá recese, USA ukáže směr k prosperitě, pustíme inflaci z uzdy a nakonec globální hospodářská krize.

Podle indexu „utrpení“ agentury Bloomberg je Slovensko čtrnáctá nejhorší země na světě, Ukrajina dokonce čtvrtá

Tento článek píšu ze Slovenska, pár kilometrů od hranic s Ukrajinou. Podle indexu „utrpení“ agentury Bloomberg je Slovensko čtrnáctá nejhorší země na světě, Ukrajina dokonce čtvrtá. Bloomberg každý rok sestavuje žebříček s tragikomickým názvem Les Miserables, utrpení počítá jako kombinaci nezaměstnanosti a zvyšování cen.

V těchto končinách bych o optimistické variantě Rothschildů vykládal zbytečně. Starší lidé sází na dlouhodobou recesi nebo na další velkou krizi, mladší sní o práci v Německu, v Anglii nebo v USA.