English Defence League: Chceme svoje anglické jaro

Po vraždě vojáka Lee Rigbyho a protestech by se boj premiéra Camerona proti převážně dělnické EDL mohl stát bojem proti vlastnímu národu.

„Nikdo jiný než EDL si dosud netroufl veřejně protestovat a přiznat, že se proti nám vede válka,“ prohlásil v pondělí 27. května v projevu na demonstraci v Londýně uspořádané tímto hnutím jeho předseda Tommy Robinson. foto: © foto Reuters, montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

„Nikdo jiný než EDL si dosud netroufl veřejně protestovat a přiznat, že se proti nám vede válka,“ prohlásil v pondělí 27. května v projevu na demonstraci v Londýně uspořádané tímto hnutím jeho předseda Tommy Robinson.

V pondělí 27. května odpoledne se v Londýně konala demonstrace English Defence League (EDL, Anglické obranné ligy) na podporu britské armády. Současně byla i protestem proti nevhodným výrokům britského premiéra Davida Camerona a primátora hlavního města Borise Johnsona o vraždě vojáka Lee Rigbyho v londýnské čtvrti Woolwich. Demonstrace se zúčastnil i spolupracovník ČESKÉ POZICE Benjamin Kuras.

„Po všech těch arabských jarech chceme i my svoje anglické jaro,“ řekl předseda EDL Tommy Robinson asi pěti stovkám nadšeně skandujících stoupenců na demonstraci před vládními budovami v londýnské vládní ulici Whitehall. EDL demonstraci uspořádala na podporu armády, na obranu Británie před islamizací a na protest proti appeasementu britských vládnoucích a mediálních elit ve vztahu k sílícímu islámskému radikalismu.

Jeho nejnovějším aktem byla řeznická vražda vojáka Lee Rigbyho v londýnské čtvrti Woolwich. Toto jméno nesly i po domácky vyrobené standardy účastníků, kteří také pro něho přišli položit kytice u památníku britských padlých.

Dalším pár tisícovkám stoupenců EDL policie znemožnila přístup zatarasením přístupových ulic. Celou demonstraci zúžila na jeden chodník ohraničený zábradlími, policejními kamiony, jezdci na koních, štěkajícími vlčáky a téměř neproniknutelným kordonem do neprůstřelných vest oblečených policistů, jichž se nedalo dopočítat. Druhý jejich kordon ohraničoval protější chodník s několika desítkami levicových protidemonstrantů v dostatečné vzdálenosti, aby na EDL nemohli házet láhve a kamení, jak mívají ve zvyku.

Mezi těmito dvěma pevnými, ale zdvořilými ohradami se pohybovalo několik tuctů novinářů, fotografů a kameramanů vpuštěných výlučně na novinářské průkazy, aby mohli sledovat, fotografovat a natáčet rozhovory s oběma stranami.

Ještě nepřestali ustupovat

„Konečně nás berou na vědomí,“ pochválil si Tommy Robinson. „Nikdo jiný než EDL si dosud netroufl veřejně protestovat a přiznat, že se proti nám vede válka.“ Připomněl, jak ostudně na vraždu Rigbyho zareagoval britský premiér David Cameron návrhem, aby vojáci chodili v civilu a byli nenápadní – místo toho, aby jak se na vojáky sluší, naopak nosili uniformy a byli viditelně ozbrojení.

Kdy konečně vyjdou do ulic umírnění muslimové na protest proti extremismu svých souvěrců a projeví Británii svou loajalitu?Ironizoval Cameronovo „nikdy neustoupíme terorismu, který nemá nic společného s islámem a je jeho zneuctěním“ a téměř totožný výrok londýnského primátora Borise Johnsona. A dodal: „Ještě nepřestali ustupovat.“ Kritizoval Camerona, že ve chvíli, kdy Británie prožívá morální trauma, odlétá se opalovat na Ibizu. Vyslovil díky a úctu vojákům, kteří „riskují svoje životy za nás všechny“, a vyzval vládu, aby s nimi zacházela s respektem, jenž jim přísluší.

Otázal se, kdy konečně vyjdou do ulic umírnění muslimové na protest proti extremismu svých souvěrců a projeví Británii, jejímiž jsou občany, loajalitu, kterou projevují všechny ostatní imigrantské skupiny, jako jsou hinduisté, sikhové, buddhisté, Židé nebo karibští černoši. „Kdy konečně vysloví nějaké rozhořčení?“ dotázal se jich na závěr mistrné řečnické pasáže vypočítávající teroristické činy džihádistů od New Yorku, přes Madrid a Londýn po skupinové znásilňování britských děvčat a prokládané refrénovitě: „Projevili rozhořčení?“

Drsný anglický dělnický humor

Robinson dále připomněl, že Rigbyho vrazi halasně hlásali, že islám jim „přikazuje bezvěrce zabíjet“ a že „tato válka nikdy neskončí“. Zopakoval jako v každém svém projevu, že dokud nevezmeme na vědomí, že válku proti nám nevede hrstka nějakých extremistů, nýbrž islám, nebudeme se moci bránit.

„Nebudeme-li Británii bránit my teď, příští generace nám to neodpustí. Islám neznamená mír, nýbrž vzdání se. A my se nikdy nevzdáme,“ zakončil Robinson svůj projev za skandování davu: „No surrender“, „Give us back our streets“, „Egland till I die“. Náruživé rouhače ze všech pravidelných skandovaných hesel EDL asi nejvíc pobaví drsný anglický dělnický humor: „Allah, Allah? Who the fuck is Allah?“

Probouzející se sympatie

V appeasementu holdujících médiích zůstává pokojně demonstrující EDL extrémně pravicovou, rasistickouZatímco naproti přes ulici téměř výlučně bílí protidemonstranti nadávali EDL do rasistů, Robinson, vyrůstající se svým bodrým akcentem dělnické třídy v charismatického řečníka citujícího Martina Luthera Kinga, předal mikrofon bývalému vojákovi, jehož černou tvář fotografové a kameramani hladově hltali do svých objektivů, aby jim ji nakonec šéfredaktoři nedovolili otisknout.

V glajchšaltovaných a appeasementu holdujících médiích musí přece pokojně demonstrující EDL zůstat extrémně pravicová, rasistická, výtržnická, násilnická a chorá, za niž ji označil i Cameron, když jí před pár měsíci vyhlásil boj.

Po woolwichské tragédii, protestech EDL v několika městech a pomalu se probouzejícími sympatiemi široké britské veřejnosti a už i několika mainstreamových médií by se Cameronův boj proti jednomu spontánnímu a převážně dělnickému hnutí mohl stát bojem proti vlastnímu národu.

J Salek myslim ze to moc nefunguje vyslo... 16:02 31.5.2013

Počet příspěvků: 19, poslední 2.6.2013 06:00 Zobrazuji posledních 19 příspěvků.