E-mailová kauza premiéra Sobotky: Pět poznámek Romana Jocha

Bylo by naivní považovat za jisté, že se do soukromé e-mailové korespondence premiéra Bohuslava Sobotky nabourali neonacisté. Poradce Ota Novotný působí jako tajný agent pravicové opozice uvnitř ČSSD. Mnohem důležitější jsou nezveřejněné e-maily. Proč lidé okolo Sobotky „outsourcují“ premiérovy zahraniční projevy? Proč zase zaspala BIS?

Roman Joch 7.1.2016

Korespondence premiéra Sobotky se dostala na veřejnost. foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

Korespondence premiéra Sobotky se dostala na veřejnost.

První poznámka

Lze věřit tomu, že do soukromé e-mailové korespondence premiéra Bohuslava Sobotky se nabourali neonacisté, ale bylo by naivní to považovat za jisté. Mnohem pravděpodobnější je, že to udělal někdo jiný a neonacistický server jen použil ke zveřejnění části Sobotkových e-mailů – mimo jiné jako varování (poslední?) Sobotkovi.

Kdo jiný by to mohl udělat? Uvádím od nejméně závažného důvodu k nejzávažnějšímu:

  • Straničtí kolegové v ČSSD jako součást vnitrostranického boje.
  • Koaliční partner ve vládní koalici jako součást boje o moc a vliv ve vládě.
  • Stání úředníci/zaměstnanci z nějakého ministerstva nebo služby. To by byl projev vrcholné insubordinace a v podstatě vzpoury proti legitimnímu premiérovi.
  • Někdo ze zahraničí. Kdo? Tyto věci rádi dělají Číňané a Rusové. Jaký by měli důvod Číňané? Žádný, Sobotka je bohužel pročínský, jak je to jen možné – a nejen on, ale i prezident Zeman. Jaký důvod by měli Rusové? Oslabit Sobotku v boji o vliv se Zemanem, který je mnohem více proruský.

Druhá poznámka

Poradce Ota Novotný svými radami premiérovi o uprchlících působí jako tajný agent pravicové opozice uvnitř ČSSD, jehož úkolem je srazit preference této strany na jednociferné číslo.

Třetí poznámka

Zveřejněné Sobotkovy e-maily neobsahovaly nic nehorázného či katastrofálního – nic na okamžitou demisi, natož trestní stíhání. Mnohem důležitější než zveřejněné e-maily jsou však ty nezveřejněné.

Pokud v nezveřejněných (zatím?) e-mailech něco nehorázného či katastrofálního je, Sobotka je v podstatě už nyní premiérem na odpis

Samozřejmě, že si ten (ti), kdo se naboural(i) do Sobotkovy e-mailové korespondence, zkopíroval(i) všechno – e-maily doručené, odeslané, koncepty, i e-maily „odstraněné“, které vlastně odstraněné nebyly. Prostě celý jeho e-mailový účet. Sobotka to ví. Ti, kdo mu e-maily posílali, také. A vědí to i ti, kdo si je teď čtou.

Pokud však v nezveřejněných (zatím?) e-mailech něco nehorázného či katastrofálního je, Sobotka je v podstatě už nyní premiérem na odpis – jen to té doby, než ten, kdo takové e-maily má (pokud vůbec nějaké skandální tam byly), se je rozhodne zveřejnit.

Opakuji, v Sobotkových e-mailech nemusí být nic fatálního, ale pokud tam něco takového je, Sobotka je už teď premiérem jen z milosti toho (těch), kdo se mu do e-mailů naboural(i).

Čtvrtá poznámka

Pobavilo mě, že státní tajemník pro evropské záležitosti premiérovi před jeho přednáškou na Humboldtově univerzitě v Berlíně napsal, že probere s poradcem německé kancléřky, existuje-li něco, co by v Sobotkově projevu chtěla slyšet. To snad ne, pánové!

Vycházeli jsme z toho, co chceme – považujeme za správné či nutné –, aby Američané slyšeli. A to jsem premiérovi do projevu napsal. Jinak by neměl smysl.

Když expremiér Petr Nečas, jehož jsem byl (určitou dobu, až do aféry „ufňukaná kremlofilní bába“) poradcem, měl v říjnu 2011 projev na prestižní Škole pokročilých mezinárodních studií Univerzity Johnse Hopkinse ve Washingtonu, ani nás nenapadlo přemýšlet, co by v tomto projevu chtěl americký prezident Barack Obama slyšet, natož někoho od něho konzultovat.

Známe Obamovy (Merkelové) názory a nemá smysl je v USA (Německu) opakovat. Vycházeli jsme z toho, co chceme – považujeme za správné či nutné –, aby Američané slyšeli. A to jsem premiérovi do projevu napsal. Jinak by neměl smysl. To opravdu chtějí lidé okolo Sobotky jeho zahraniční projevy „outsourcovat“ do rukou Bundeskanzleramtu?

Pátá poznámka

Co dělala Bezpečnostní informační služba (BIS)? Proč zase zaspala? Nezjistila, že někdo odposlouchává Nečasův mobilní telefon, ani nyní, že někdo čte Sobotkovy e-maily. To v této zemi skutečně není nikdo, kdo je ochotný či schopný ochránit jejího premiéra? Případně i před ním samým?

J. Edgar Hoover, legendární šéf FBI, byl patriot a profík. Věděl, jak svého prezidenta ochránit. To u nás ve vztahu k premiérovi nikdo podobný neexistuje?

J. Edgar Hoover, legendární šéf FBI, který má u některých lidí špatnou pověst (nikoli však u mne), toho schopný byl. Se všemi prezidenty měl „práci“, a tu největší snad s Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Ale svou práci dělal dobře.

„Pane prezidente, žena, se kterou jste spal, spí také s vojenským atašé východoněmecké (komunistické) ambasády. Raději byste s tím měl přestat... Pane prezidente, žena, se kterou jste se vyspal (dne toho a toho), spí také s bossem chicagské mafie. Ať vás ani nenapadne v tom pokračovat...“

Hoover byl patriot a profík. Věděl, jak svého prezidenta ochránit. To u nás ve vztahu k premiérovi nikdo podobný neexistuje?