Divočáci jako 1,1 milionu aut: 4,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně

Experti univerzity v australském Queenslandu vykoumali, že rozrytím půdy divoká prasata uvolní obrovské množství oxidu uhličitého. Otázka pro zelené pokrokáře zní: Jak tento problém vyřešit? Vybetonovat pole a lesy na Zemi nejde, vyhlazení divočáků by také neprošlo, zbývá tedy převýchova mladých selat, aby se tohoto zlozvyku zbavila.

Divoké prase, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divoké prase, ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz
Divoké prase, ilustrační snímek

Divočáci a klima

Až skončí restriktivní opatření kvůli koronaviru a světová ekonomika se opět rozjede na plné obrátky, odhaduje se, že se v roce 2023 dostane do atmosféry rekordní množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Upozornila na to Mezinárodní energetická agentura (IEA) se sídlem v Paříži. A zároveň vyjádřila nespokojení nad částkou, kterou vlády v rámci celkového balíku na obnovení hospodářství vyčlenily na podporu ekologicky čistých zdrojů energie.

„Ve druhém čtvrtletí letošního roku vládní výdaje na obnovu ekonomiky činí 380 miliard dolarů, z čehož však pouze dvě procenta jdou do zelených energetických investic,“ upozorňuje IEA a uvítala by, kdyby se tato částka ztrojnásobila. Mezitím skupina vědců obvinila divočáky, že se kvůli jejich životnímu stylu do ovzduší dostane ročně tolik oxidu uhličitého, kolik za stejné období vypustí 1,1 milionu automobilů.

Vědci na základě modelových výzkumů odhadují, že divoká prasata ročně rozryjí 36 tisíc kilometrů čtverečních. Nejvíce půdy prý rozryjí v Oceánii, na druhém místě je Severní Amerika.

Experti univerzity v australském Queenslandu vykoumali a v odborném časopise Global Change Biology zveřejnili, že rozrytím půdy divoká prasata uvolní 4,9 milionu tun oxidu uhličitého za rok. Vědec Christopher O’Bryan prohlásil, že kanec je nejrozšířenější invazivní druh mezi obratlovci. „Původně se vyskytovali jen v Asii a v Evropě, ale dnes kromě Antarktidy jsou díky člověku přítomni na všech kontinentech,“ dodal. A jak divoká prasata dostanou oxid uhličitý do ovzduší? Neuhodnete.

„Při hledání potravy jako malé traktůrky rozryjí půdu a umožní tím půdním mikroorganismům, aby se dostaly ke kyslíku, což způsobí jejich rychlé rozmnožování. Tento proces může mít za důsledek výrobu oxidu uhličitého,“ tvrdí O’Bryan. Vědci na základě modelových výzkumů odhadují, že divoká prasata ročně rozryjí 36 tisíc kilometrů čtverečních. Nejvíce půdy prý rozryjí v Oceánii, na druhém místě je Severní Amerika.

Otázka pro zelené pokrokáře zní: Jak tento problém vyřešit? Vybetonovat všechny pole a lesy na Zemi nejde, totální vyhlazení divočáků by také neprošlo, zbývá tedy převýchova mladých selat, aby se zbavila tohoto zlozvyku.

Počet příspěvků: 2, poslední 29.7.2021 04:45 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.