Diskuse k článku

Čtvrt roku před rozhodováním voličů není jasné, kdo bude vládnout

Odhad říjnových parlamentních voleb je nyní ošemetný, neboť volební modely jsou rozkolísané jako snad nikdy v minulosti. Velmi rozdílné výsledky agentur v relativně krátkém časovém úseku mohou odrážet ledacos. Vše je v každém případě otevřené, o překvapení nemusí být na podzim nouze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Tomáš 17.7.2021 8:38

Dříve by autor takové starosti neměl a mohl dělat něco užitečného. Vědělo se, že budou vládnout komunisté.

P. Čech 17.7.2021 9:21

Komunisté ve spolupráci s ČSL, ČSS, SS a SSO. Bylo to v podstatě stejné jako dnes, pouze KSČ měla čl. 4 ústavy stanovenu vedoucí úlohu.

P. Čech 17.7.2021 7:48

Pan Mlejnek, asi záměrně, opomíjí jednu a asi jedinou úspěšnou variantu. Opomíjí čl. 62, odst. a ústavy, který praví že

"Prezident republiky

a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády.....".

Opomíjí, že ústava se nikde jinde o jmenování předsedy vlády nezmiňuje a tudíž že o tomto jmenování rozhoduje výhradně prezident republiky. Je sice pravdou, že vládě vyslovuje důvěru či nedůvěru parlament, to však má se jmenováním předsedy vlády málo společného. Prezident má na toto jmenování tři pokusy, přičemž jen ten poslední je podmíněn návrhem předsedy poslanecké sněmovny. Nic z toho nevylučuje, že bude jmenovat předsedu nejsilnějšího politického subjektu po volbách, což již dopředu avizoval. Takovým člověkem je jen Babiš, protože samostatným politickým subjektem, který vyhraje volby je jen ANO 2011. Mezi ostatními samostatnými politickými subjekty nemá totiž žádného důstojného soupeře. Takže je vše jasné a jde jen o to, kolik mandátů ANO 2011 získá a s kým půjde po volbách do koalice

P. Čech 17.7.2021 7:53

Já jen doufám, že Babiš nezopakuje tu zásadní chybu, které se dopustil po minulých vobách, když odmítl koalici s SPD a dal se do holportu se socany, ke kterému navíc potřeboval podporu od komunistů. Kromě SPD se mu nabízí navíc PŘÍSAHA a snad i TRIKOLÓRA. Jen taková koalice může pro náš stát něco rozumného představovat. "Lidé už mají politických stran plné krky". To velmi trefně prohlásil po minulých volbách náhodou probudivší se pan Schwarzenberg.