Co kdyby Viktor Janukovyč podepsal asociační smlouvu s EU?

Například pověsti o náklonnosti ukrajinského exprezidenta k Rusku by se ukázaly přehnanými. Jan Schneider uvádí i další „pozoruhodné“ dopady.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

  • Kdyby Viktor Janukovyč v listopadu 2013 podepsal asociační smlouvu s Evropskou unií, byl by nepochybně v dnešních dnech považován za sice trochu osobitého, nicméně sympatického, legálně zvoleného ukrajinského prezidenta, který vede Ukrajinu neochvějně do lůna EU, potažmo NATO.
  • Kdyby pak Janukovyč kvůli nastolení a udržení pořádku v zemi tvrdě eliminoval banderovce, neonacisty a další extremisty, EU by v něm viděla liberála a osvícence, který ve specifickém prostředí postkomunistické země kreativně aplikuje prvky bojovné demokracie.
  • Pověsti o Janukovyčově náklonnosti k Rusku by se ukázaly přehnanými až vyfabrikovanými, a naopak by byla vyzdvihována jeho odvaha vymanit se z vlivu ruského sevření. Tím by se dostalo potvrzení moudrými evropskými politiky dávno tušené, bytostné Janukovyčově proevropské orientaci, pro niž by byly nacházeny důkazy už u jeho rodičů, ba i prarodičů a ještě dále.
  • Švýcarské orgány by nezahájily vyšetřování Viktora Janukovyče a jeho syna Oleksandra kvůli praní špinavých peněz, nezmrazily by Janukovyčovy účty ve švýcarských bankách a nerozhodly by se pozorněji sledovat aktivitu na kontech Ukrajinců (přestože je k tomu u „politicky exponovaných osob“ zavazují bankovní standardy).
  • Rakousko by nezmrazilo bankovní účty osmnácti Ukrajincům, kteří by nebyli podezřelí z porušování lidských práv během demonstrací (jež by po podpisu smlouvy nebyly) – a co se týče druhého důvodu zmrazení účtů, podezření z korupce, s tím by Rakousko dokázalo klidně žít jako doposud.
  • Janukovyčovy peníze a finanční transakce by prostě byly shledány, slovy Stanislava Grosse, tak křišťálově čistými, že by ani křišťálovějšími být nemohly.
  • Janukovyčova trestní minulost by byla v kontextu jeho státnických proevropských kroků interpretována jako raný pokus protievropských sil do budoucna diskreditovat tohoto jiskrného a nadějného chlapíka. Holt, někdo má rád vdolky, jiný zase mladý holky.
  • Janukovyčova přeplácaná hacienda by byla prezentována jako kongeniální vyjádření estetických souvislostí Ukrajiny s vrcholnými výtvory evropské kultury.
  • A nebýt „hubaté otázky“ Stanislava Křečka, Evropská unie by dodnes předstírala, jak je jí cizí a vzdálené mrknutím oka přeznačkovat ty sympatické eurofilní chlapíky z Ukrajiny na představitele „autoritářského režimu“, kteří nepodepsali asociační smlouvu s EU, zločince, jež je třeba postavit před mezinárodní tribunál!
Cermans Dík za důvěru. Dík! 21:59 5.3.2014
Cermans Plný souhlas! Plný souhlas! 9:31 5.3.2014
magnolia ... ... 15:34 4.3.2014
martintruhlik souhlas souhlas 23:22 3.3.2014
Josef Novak http://protiproud.parlamentni ... 7:04 4.3.2014

Počet příspěvků: 46, poslední 28.4.2014 12:55 Zobrazuji posledních 46 příspěvků.