Diskuse k článku

Českými dějinami se line střet tuzemského a cizího práva

V kauze údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, respektive okolo dotací ze strukturálních fondů Evropské unie pro Agrofert, přestože splnil vše, co mu česká právní norma ukládá, jde především o úroveň suverenity českého státu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Dorotík 27.3.2020 14:56

Svět se za poslední staletí smrsknut tak, že není na zeměkouli místo, na kterém by se nestřetávaly mocenské zájmy někoho proti někomu. Samostatnost a suverenita každého z nich je relativní a pokud je, tak jen se souhlasem a pod "ochranou" některého světového hegemona moci, za což se ale nemálo platí a to ne jen penězi. Jednou z těch odváděných daní je i ta, že daná země bude organizována a řízená v souladu s představami svého dobrodince a samozřejmě tak, aby se jen tak lehce nevymkla z jeho vlivu.

V této souvislosti jsme snad už někdy od Přemysla Otakara II. nikdy nebyli natolik samostatní a suverénní, abychom si mohli dělat sami, co bychom chtěli.

I Masarykova I. republika byla jen se souhlasem a v režii USA a výkonným dohledem Francie ...... (dodnes se nějak vůbec nemluví o tom, jak se názory a postoje Masaryka ze dne na den proměnily - odklonily od reformy císařství k jeho rozbití s pomocí USA .....).

Potom přišel protektorát Německa. Po II. sv. válce deštník socialistického tábora SSSR. No a po roce 89 j

V. Dorotík 28.3.2020 13:59

pokračování.

No a po roce 89 jsme deštník SSSR vyměnili za deštník USA s jeho evropským "kolonizátorem a protektorem" Německem.

EU je projektem, který z této revoluční změny vychází a bez souhlasu USA by nebyl možný. A že je EU kolonizačním projektem řízeným prostřednictvím Německa, o tom snad dnes není žádných pochyb. Takže tato "unie" není spoluprací samostatných suverénních zemí, ale impériem, které si uzurpuje moc, diktuje, vymáhá, vydírá, .... , čemuž se ubránit s odkazem na svou samostatnost a suverenitu je zjevně oříšek.

Možná můžeme argumentovat, že EU, do které jsme vstupovali, byla jiná než ta, ve kterou se dnes proměnila, a proto chceme z ní ven. Pokud ale skutečně tak chceme? Či by bylo lepší ji lidsky změnit? To je oříšek ještě větší. Přesto, pokud bychom chtěli ven, tak k tomu zase musíme mít spojence, který mám to umožní, protože sami světovým mocenským hegemonem nejsme.

L. Kašparová 30.3.2020 12:56

Jen maličkost: Byl tu Karel IV., Jiří z Poděbrad... to jsme přeci také fungovali dle svého přání (tedy královského) a neposlouchali cizí mocnosti. V zásadě jsme byli nezávislí až do Bílé hory. Až po ní jsme se dostali do situace faktické kolonie. Samozřejmě nepochybuji o tom, že jsme - tedy naši králové - museli brát ohled na mezinárodní vztahy, ale nebyla to podřízenost typu pobělohorské habsburské monarchie (a i v ní jsme ze začátku měli zčásti samostatné postavení).

V. Dorotík 30.3.2020 13:28

Nic proti Vašemu upřesnění nemám, nejsem historik a nejde mně o detail.

Podstatné je, že od těch historických dob nejsme těmi, kteří by primárně si určovali míru své nezávislosti, svobody, co a jak si budeme dělat. .... .

Nejsme na to dostatečně velcí a silní. Proto můžeme existovat a dělat si něco jen se souhlasem a tolerancí někoho z těch velkých a silných.

S tím souvisí i naše neustálé nářky, např. jak jsme v roce 68 byli okupování, normalizování, ..... . Obávám se, že není to tak úplně pravda s ohledem na světové rozložení moci. Protože o naší "niternosti" rozhodli jiní, mocní, a to už na konferencích na konci II. sv války, proti čemuž jsme se evidentně nijak nebránili a prakticky jsme souhlasili (svět si tehdy tady rozdělili vítězové na dvě sféry svého vlivu, dvě zóny a každá si až do roku 89 tu svou, své ovečky úzkostlivě hlídala. Proto ani rok 68, jen tak z naší vůle, ani jinak dopadnout nemohl. je to smutné, ale je to zjevná realita.

Proto předmětný střet domácího a zahraničního práv

M. Frank 24.3.2020 21:42

Pane Marklíku, to je směšný pamflet, jsme členy EU a jak víte, právo EU je nadřízené právu členských zemí, k tomu jsme se zavázali. EU rozděluje peníze za jejích podmínek, nikoliv za podmínek, které si nadiktuje a určí samovládce, který zcela v rozporu s ústavou ovládl policii, parlament i soudy svými lidmi. Ale vy jako fanoušek zločinu a bezpráví si to ani v koutku duše nepřipustíte.

K. Nový 25.3.2020 18:25

To, že právo EU je nadřízené právu ČR, je špatně a měli bychom to změnit našimi zákony.

M. Kozák 25.3.2020 19:55

Frank, kromě úvodu jsou zbytek nesmysly. Pravidla pro dostup k dotaci , jak zemědělských, či z kohezních fondů vycházejí z pravidel EU a jejich rouzpracování si udělá každá země a odsouhlasí EU. To vše proběhlo za vlády Topolánka a od té doby se nic neměnilo. Takže o jakém samovladci tu prdolíte???!!! A hovadina je i dřist o jakémsi nezákonném ovládnutí...vy asi nevíte, že gu proběhly zcela dle zákonů volby a pro své lži nemáte žádný důkaz!!! Vy jako omezený antibabiš vmýšlíte jednu lež za druhou